Muzułmańskie Święto Barana odbywa się każdego roku, mniej więcej w połowie listopada. Uroczystości trwają zwykle 3 dni. W czasie tego święta mieszkańcy Maroka odwiedzają swoje rodzinne strony, a duże miasta świecą pustkami. Sklepy w większości są wówczas pozamykane, podobnie jak porty i targi.

Maroko | Dzień Barana, czyli Aid El Kabir to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu muzułmańskim
Maroko | Dzień Barana, czyli Aid El Kabir to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu muzułmańskim (by xlibber )

Świętowane na całym świecie Aid El Kabir, uważane jest za największe święto w kalendarzu muzułmańskim. To najważniejsze wśród wydarzeń Islamu odbywa się zgodnie z tradycją 70 dni po zakończeniu Radamanu, czyli miesiąca postu. Święto barana stanowi także celebrację zakończenia wielkiej pielgrzymki do Mekki.

Z czym właściwie związane jest święto Aid El Kabir? Poprzez ten uroczysty dzień muzułmanie upamiętniają ofiarę, jaką Bóg polecił złożyć Abrahamowi – własnego syna. Widząc jednak poświęcenie i całkowite oddanie Abrahama Bóg pozwolił wiernemu słudze poświęcić baranka, darując życie ukochanego potomka. I ten właśnie symbol całkowitego pojednania i oddania Bogu, muzułmańskie rodziny czczą poświęcając w swoich domach baranka. Tradycja przewiduje przekazanie części mięsa z ofiary biednym, głodnym ludziom. Jest to tzw. Zakat, czyli po prostu: jałmużna.

Po porannej modlitwie w dniu Aidu, przedstawiciele rodzin – najczęściej najstarsi z mężczyzn – przybywają na główny plac miasta. Tam odbywa się symboliczna ofiara.

Immam, pierwsza z osób dokonujących tego aktu, wygłasza najpierw błogosławieństwo, po czym zabija zwierzę szybkim ruchem. Islam nakazuje możliwie najmniej krwawe i bolesne uśmiercanie wszystkich zwierząt przez poderżnięcie gardła. Uzyskane mięso serwuje się na wiele sposobów. Często przygotowywaną potrawą jest Mechoui, czyli pieczona baranina przyprawiona solą i kuminem. Pozostałe mięso Marokańczycy suszą.

Maroko | Aid El Kabir to wspaniała okazja do spotkań z rodziną
Maroko | Aid El Kabir to wspaniała okazja do spotkań z rodziną (by sjdunphy )

Trzeba przyznać, że tradycja tego święta jest dosyć krwawa, jednak poza aspektem poświęcania jagniąt Aid El Kabir to piękne, pełne radości i uśmiechu święto, będące zawsze okazją do rodzinnych spotkań w szerokim gronie. Trzy świąteczne dni spędzane są w bardzo rodzinny sposób, rodzice odświętnie ubierają swoje pociechy, a kobiety z tej okazji malują swoje dłonie w piękne wzory.