Stolicą Maroka, państwa afrykańskiego położonego u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, jest Rabat – miasto położone nad samym oceanem, u ujścia rzeki Bu Raghragh.

Maroko | Malownicze uliczki Rabatu
Maroko | Malownicze uliczki Rabatu (by jacbis)

Pod względem wielkości zaludnienia (ok. 1,6 mln mieszkańców) Rabat zajmuje drugie miejsce w kraju.

Rabat pełni ważną rolę w transporcie drogowym, lotniczym i morskim Maroka. Znajduje się tu port morski i główny węzeł komunikacyjny z międzynarodowym portem lotniczym.

Rabat może poszczycić się niezwykle ciekawą historią. Początkowo była to niewielka miejscowość w pobliżu rzymskiej osady Sala Colonia (jej ruiny zwiedzać można do sziś), która  z czasem stała się bazą wypadową wypraw wojennych na Półwysep Iberyjski, przeżyła okres świetności za panowania Jakuba al-Mansura, a nim została stolicą Maroka, miała także swój udział w śródziemnomorskim piractwie.

Bogata przeszłość historyczna Rabatu jest widoczna w zabudowie miasta. W nowoczesnej skądinąd stolicy nadal można odnaleźć kilka dzielnic, które przypominają o burzliwych dziejach miasta. Rabat przeżywał swoje wzloty i upadki, by ostatecznie stać się wspaniałą stolicą Królestwa Maroka.

Maroko - Rabat | Kunsztownie zdobione drzwi islamskich budowli
Maroko - Rabat | Kunsztownie zdobione drzwi islamskich budowli (by jacbis)

Rabat obfituje w atrakcje turystyczne, spośród których na pierwszym miejscu znajdują się zachwycające zabytki. Jest ich tak wiele, że na zwiedzanie miasta należy poświęcić co najmniej kilka dni.

Stolica Maroka zachwyca swoją niezwykle spokojną (co w świecie arabskim jest ewenementem) atmosferą, nie ma tu pośpiechu, a ludzie są przyjaźnie nastawieni do przyjeżdżających turystów. Warto także zaznaczyć, że Rabat jest bardzo czystym miastem.

Przyjeżdżając do stolicy Maroka warto zobaczyć pozostałości budowli rzymskich: cytadelę (Kasba al-UIdaja), kompleks ruin Szalla, meczet grobowy z XIII wieku, mury z bramami (m. in. bramy Bab ar-Rwah, Bab Zair i Bab Udaja), pałac królewski Dar el-Makhzen, mauzolea (łącznie z wieżą Hassana i ruinami Meczetu Hassana z XII wieku), Muzeum Antyków, meczet Essouna Grand oraz łaźnie pochodzące z XIV wieku. W Rabacie godne uwagi jest także Centrum Kultury Islamu – Uniwersytet im. Muhammada V.

Do Rabatu najwygodniej dotrzeć pociągiem, ponieważ główny dworzec kolejowy (Rabat Ville) jest usytuowany przy głównej ulicy miasta – szerokiej, wysadzanej drzewami palmowymi Ave Mohammed V. Przy tej malowniczej arterii usytuowane są wszystkie główne urzędy i wiele hoteli.

Maroko - Rabat | Orientalne klimaty stolicy Maroka
Maroko - Rabat | Orientalne klimaty stolicy Maroka (by jacbis)