Marrakesz słusznie uznawany jest za centrum kulturalne całego Maroka, choć nie jest on przecież stolicą państwa. W mieście tym znajduje się wiele godnych uwagi zabytków, do których niewątpliwie należy zaliczyć przepiękne, okazałe meczety o minaretach sięgających wręcz ku nieboskłonom.

Maroko | Meczet Kutubia w Marrakeszu
Maroko | Meczet Kutubijja w Marrakeszu (by alphis)

Jednym z najsłynniejszych marokańskich zabytków architektury jest meczet Kutubijja (Kutubia), pochodzący z XII wieku. Jest on jednocześnie jednym z najwspanialszych pomników sztuki arabskiej.

Wśród ulic Marrakeszu łatwo się zgubić, jednakże do meczetu Kutubia, zwanego także meczetem Kutubijja, trafić jest zdecydowanie najłatwiej. Minaret sięgający 70 m wysokości widoczny jest już z daleka, co czyni tę budowlę doskonałym punktem orientacyjnym.

Budowę meczetu Kutubijja rozpoczęto w XII wieku, a jego konstruktorami byli Almohadzi (dynastia marokańska). Meczet Kutubia może pochwalić się najlepiej zachowanym z najstarszych i najsłynniejszych minaretów. Pozostałe dwa to: wieża Hassana w Rabacie oraz Giralda w hiszpańskiej Sewilli.

Maroko | Meczet Kutubia nocą
Maroko | Meczet Kutubia nocą (by statto7)

Nazwa meczetu pochodzi od słowa „ku tub”, czyli „książka”. Wywodzi się ona od targu z książkami, który mieścił się niegdyś w pobliżu meczetu. 70-metrowy minaret jest idealnym przykładem architektury marokańsko-andaluzyjskiej. Jej przykłady można zaobserwować w architekturze minaretów w całym Maroku, jednakże żadna inna budowla nie dorównuje Kutubijji ani pięknem, ani rozmiarem.

Choć dawne wytworne dekoracje wnętrz meczetu nie zachowały się do naszych czasów, nieliczne ich pozostałości wystarczą do zapoznania się z tajnikami arabskiego wzornictwa.

Widok roztaczający się z minaretu meczetu Kutubia zapiera dech w piersiach, jednakże nie mają okazji przekonać się o tym niemuzułmanie bowiem nie wolno im wchodzić na górę.