Dżemaa El-Fna to wspaniały plac w samym sercu miasta, na którym skupia się rozrywkowe i towarzyskie życie Marrakeszu. Miejsce to pochwalić się może niebanalną historią: przez setki lat przez „Plac Straceńców”, jak bywa nazywany Dżemaa El-Fna, przewinęły się całe rzesze kupców, rolników, złodziei i niewolników.

Maroko | Suk w Marrakeszu – jedno z najbardziej kolorowych zakątków Maroka
Maroko | Suk w Marrakeszu – jedno z najbardziej kolorowych zakątków Maroka (by kodok )

O każdej porze roku, bez względu na porę dnia i nocy, na placu panuje gwar i ruch. Ożywiona atmosfera wciąga wszystkich, włącznie z turystami.

Niezwykły urok tego miejsca uwidacznia się szczególnie wieczorem, dlatego też każda osoba przyjeżdżająca do miasta powinna zostać tu przynajmniej do zachodu słońca. Wówczas kurtyna idzie w górę i i zaczyna się fascynujące przedstawienie – Dżemaa El-Fna prezentuje swoje prawdziwe oblicze

Maroko | Plac Dżemaa El-Fna ożywa szczególnie wieczorem
Maroko | Plac Dżemaa El-Fna ożywa szczególnie wieczorem (by rpoll)

Cały plac zapełnia się wówczas kramami z przeróżnym asortymentem, a w powietrzu czuje się aromaty, którym wręcz nie sposób się oprzeć. Dżemaa El-Fna powinno być punktem obowiązkowym na trasie każdego przybywającego do Maroka turysty.

Dla Polaków, czy w ogóle Europejczyków, zetknięcie się z tym miejscem jest niczym powiew najprawdziwszego orientu.

Maroko | Jemaa el Fna w Marrakeszu – tu na pewno znajdziecie lampę Aladyna
Maroko | Jemaa el Fna w Marrakeszu – tu na pewno znajdziecie lampę Aladyna (by kodok )

Na placu można spotkać ludzi zajmujących się przeróżnymi profesjami, choć najwięcej jest tu żonglerzy, gawędziarzy, zaklinaczy węży, kuglarzy, akrobatów i artystów wszelkiego rodzaju, wokół których zbierają się tłumy ciekawskich.

Nikogo nie dziwią także miejscowi, zupełnie nieszkodliwi szaleńcy, wykrzykujący swe idee.

Maroko | Dżemaa El-Fna - wspaniały plac w samym sercu Marrakeszu
Maroko | Dżemaa El-Fna – wspaniały plac w samym sercu Marrakeszu (by ckeyzor)

Na placu Dżemaa El-Fna można zakupić niepowtarzalne pamiątki: wspaniałe kobierce, dywany, wyroby ze skóry, naczynia, zwoje materiałów oraz kosze pełne ziół i owoców.

Wśród straganów oferujących dosłownie wszystko oraz kuszących wspaniałą kuchnią restauracyjek łatwo stracić poczucie czasu i… głowę. Trzeba bardzo uważać, aby nie nabyć bubla, ponieważ jest tu ich co niemiara.

Rozbawiony tłum ludzi to także raj dla drobnych złodziejaszków, nie zapomnijmy więc o czujności.

Maroko | Powiew najprawdziwszego orientu
Maroko | Powiew najprawdziwszego orientu (by maartmeester )