Dirham to podstawowa waluta używana od 1958r. w Maroku i Saharze Zachodniej. Jeden dirham dzieli się na sto centymów lub 20 riali. Największy banknot ma nominał 200, a najmniejszy 10 dirhamów.

Maroko | Dirham to podstawowa waluta używana od 1960r. w Maroku i Saharze Zachodniej. Jeden dirham dzieli się na sto centymów
Maroko | Dirham to podstawowa waluta używana od 1960r. w Maroku i Saharze Zachodniej. Jeden dirham dzieli się na sto centymów (by daveyll)

Podstawowe informacje

10 dirham = ok. 3,55zł

Graficzne elementy zarówno na monetach, jak i banknotach nawiązują do kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa Maroka. Można na nich podziwiać ptaki, motywy roślinne, a także piękne budowle czy przedmioty codziennego użytku.

Dirhamy są walutą niewymienialną poza granicami Maroka. Marokańską walutę można wymienić na pieniądze krajów, które są głównymi partnerami handlowymi Maroka. Dlatego też na wymianę najlepiej zabrać ze sobą euro lub dolary.

Historia waluty

Historia waluty marokańskiej jest ściśle związana z losami tego kraju. Dirhamy to starożytna waluta krajów Maghrebu. Ich nazwa pochodzi od drachmy, czyli srebrnej waluty używanej w starożytności na terenie Grecji, Kartaginy i Azji Zachodniej.

W Maroku pieniądze pojawiły się w I wieku przed naszą erą. Wówczas to Juba II wraz synem Ptolemeuszem wybili swoje monety nazywane denier i aureus. Srebrne dirhamy wprowadził w VII wieku król Idris. Podczas panowania kolejnych dynastii wygląd waluty się zmieniał. Powstała także złote dirhamy. W roku 1678, gdy w kraju pojawiają się alawici dirham zostaje zastąpiony przez mithqal, który jest jego dziesięciokrotnością. Pod koniec XIX w. w Maroku obowiązywała waluta o nazwie mouzonas (lub mazounas czy też mouzounas).

Maroko | To zdjęcie kosztowało autora 10 dirhamów. Dirhamy są walutą niewymienialną poza granicami Maroka. Na wymianę najlepiej zabrać ze sobą euro.
Maroko | To zdjęcie kosztowało autora 10 dirhamów. Dirhamy są walutą niewymienialną poza granicami Maroka. Na wymianę najlepiej zabrać ze sobą euro (by statto7)

Dirhamów można było używać do roku 1912, kiedy to protektorat francuski wprowadził swoją walutę. Wówczas obowiązującą jednostką monetarną był frank marokański. Jego wartość ustalano w odniesieniu do franka francuskiego.

Dopiero po odzyskaniu przez Maroko niepodległości Mohammed V przywrócił dirhamy. Ponownie stworzył on srebrne monety. W roku 1987 Mennica Dar Assikah Banku Al-Maghrib (Banku Marokańskiego) rozwinęła pełną produkcję marokańskiej waluty nowoczesnymi i zaawansowanymi metodami współczesnej technologii.

Maroko | Za świeżo wyciśnięty sok z cytrusów zapłacimy tylko kilka dirhamów
Maroko | Za świeżo wyciśnięty sok z cytrusów zapłacimy tylko kilka dirhamów (by rainrannu)