Dirham to podstawowa waluta używana od 1958 r. w Maroku i Saharze Zachodniej. Jeden dirham dzieli się na sto centymów lub 20 riali. Największy banknot ma nominał 200, a najmniejszy – 10 dirhamów.

Podstawowe informacje

Jak się ma dirham do złotówki?

10 dirhamów = ok. 4 złote

Jak wyglądają dirhamy marokańskie?

Graficzne elementy zarówno na monetach, jak i banknotach nawiązują do kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa Maroka. Można na nich podziwiać ptaki, motywy roślinne, a także piękne budowle czy przedmioty codziennego użytku.

Wymiana waluty

Dirhamy są walutą niewymienialną poza granicami Maroka. Nie moża ich wwozić i wywozić z kraju. Marokańską walutę można wymienić na pieniądze krajów, które są głównymi partnerami handlowymi Maroka. Dlatego też na wymianę najlepiej zabrać ze sobą euro lub dolary.

Maroko | Dirham to podstawowa waluta używana od 1960r. w Maroku i Saharze Zachodniej. Jeden dirham dzieli się na sto centymów
Maroko | Dirham to waluta używana w Maroku i Saharze Zachodniej. Jeden dirham dzieli się na sto centymów (by daveyll)

Historia maroka?skiej waluty

Pierwsze dirhamy

Historia marokańskiej waluty jest ściśle związana z losami tego kraju. Dirhamy to starożytna waluta krajów Maghrebu. Ich nazwa pochodzi od drachmy, czyli srebrnej waluty używanej w starożytności na terenie Grecji, Kartaginy i Azji Zachodniej.

W Maroku pieniądze pojawiły się w I wieku przed naszą erą. Wówczas to Juba II wraz synem Ptolemeuszem wybili swoje monety nazywane denier i aureus. Srebrne dirhamy wprowadził w VII wieku król Idris. Podczas panowania kolejnych dynastii wygląd waluty się zmieniał. Powstały także złote dirhamy. W roku 1678, gdy w kraju pojawiają się alawici, dirham zostaje zastąpiony przez mithqal, który jest jego dziesięciokrotnością. Pod koniec XIX w. w Maroku obowiązywała waluta o nazwie mouzonas (lub mazounas czy też mouzounas).

Epizod frankowy

Dirhamów można było używać do roku 1912, kiedy to protektorat francuski wprowadził swoją walutę. Wówczas obowiązującą jednostką monetarną był frank marokański. Jego wartość ustalano w odniesieniu do franka francuskiego.

Powrót dirhama

Dopiero po odzyskaniu przez Maroko niepodległości (1956) Mohammed V przywrócił dirhamy. Ponownie stworzył on srebrne monety. W roku 1987 Mennica Dar Assikah Banku Al-Maghrib (Banku Marokańskiego) rozwinęła pełną produkcję marokańskiej waluty nowoczesnymi i zaawansowanymi metodami współczesnej technologii.

Maroko | To zdjęcie kosztowało autora 10 dirhamów. Dirhamy są walutą niewymienialną poza granicami Maroka. Na wymianę najlepiej zabrać ze sobą euro.
Maroko | To zdjęcie kosztowało autora 10 dirhamów. Dirhamy są walutą niewymienialną poza granicami Maroka. Na wymianę najlepiej zabrać ze sobą euro (by statto7)

Maroko | Za świeżo wyciśnięty sok z cytrusów zapłacimy tylko kilka dirhamów
Maroko | Za świeżo wyciśnięty sok z cytrusów zapłacimy tylko kilka dirhamów (by rainrannu)

Zainteresują Cię również

Zakupy i ceny w Maroku w roku 2015 Zakupy i ceny w Maroku w roku 2015
Według standardów europejskich Maroko uchodzi za kraj niskich cen, chociaż w porównaniu z innymi krajami...

Skomentuj

Komentuj jako gość

0 Ograniczenie ilości znaków
Twoja wiadomość powinna zawierać więcej niż 10 znaków
warunki użytkowania.
  • Brak komentarzy