Do Maroka można się dostać samolotem praktycznie z każdego kraju Europejskiego. Równie łatwo można samolotami podróżować po samym Maroku. Kraj ten posiada 25 lotnisk, a lotnisko w pobliżu Casablanki – im. Mohammeda V – w 2008 roku było trzecim spośród Afrykańskich lotnisk pod względem intensywności natężenia ruchu pasażerskiego.

Maroko | Royal Air Maroko
Maroko | Royal Air Maroko (by luc)

Międzynarodowy ruch w Maroku wzrósł diametralnie w 2007 r. o ponad 17%, co stanowiło jeden z najwyższych wzrostów na poziomie międzynarodowym na świecie. Narodowe linie lotnicze: Royal Air Maroko są aktualnie na drugim miejscu za afrykańskimi liniami lotniczymi: South African Airways pod względem częstotliwości ruchu pasażerskiego w Afryce.

Maroko posiada także dwie prywatne linie lotnicze: Jet4you (w 66% jest to własność Royal Air Maroko, a 34% TUI) i Air Arabia Maroko (dawne regionalne linie lotnicze). Oprócz tego po Maroku możemy latać następującymi liniami:

1. Atlas Bleu
2. Tingair
3. Regional Airlines
4. Casa Air Service
5. RAM Express
6. RifJet

 

Maroko | Lotnisko w Marrakeszu
Maroko | Lotnisko w Marrakeszu (by alextorrenegra)

Najważniejsze z lotnisk pod względem intensywności natężenia ruchu pasażerskiego:

1. Lotnisko w Agadirze – im. Al Massira
2. Lotnisko w Al Hoceima – im. Cherif Al Idrissi
3. Lotnisko w Casablance – im. Mohammed V
4. Lotnisko w Casablance – im. Tit Mellil
5. Lotnisko w Dakhli
6. Lotnisko w Errachidia
7. Lotnisko w Essaouira – im. Mogador
8. Lotnisko w Fez – im. Saiss
9. Lotnisko w Kénitra
10. Lotnisko międzynarodowe w Laâyoune – im. Hassan I
11. Lotnisko w Marakeszu – im. Menara
12. Lotnisko międzynarodowe w Nador
13. Lotnisko w Ourzazate
14. Lotnisko w Ojuda – im. Angads
15. Lotnisko międzynarodowe w Rabacie – im. Salé
16. Lotnisko w Tangerze – im. Ibn Battouta
17. Lotnisko w Tétouan – im. Sania R’mel

Do Maroka można dolecieć nie tylko regularnymi państwowymi liniami lotniczymi, ale także z tanimi przewoźnikami np. Rayanair. Stałe loty do Maroka odbywają się z Niemiec oraz Hiszpanii do Fez i Marrakeszu. W tym roku ruszyły także bezpośrednie loty z Katowic do Ojuda.

Z lotnisk do centrum miast najprościej jest dojechać taksówką. Należy jednak pamiętać, że takie kursy zawsze są drogie. Chcąc więc zaoszczędzić trochę pieniędzy już na samym początku naszej podróży, możemy z lotniska wyjechać specjalnym autobusem, łączącym lotnisko z centrum miasta (tak jak to jest np. w Fezie) lub po prostu znaleźć najbliższy przystanek linii miejskiej. Autobusy takie jeżdżą przeważnie raz na godzinę od wczesnych godzin porannych do późnych nocnych.

Wszystkie informacje dotyczące lotnisk oraz dokładne rozkłady przylotów i odlotów samolotów znajdują się na stronie Office National des Aéroports  (www.onda.ma). Strona zrobiona jest w języku francuskim, angielskim i oczywiście arabskim.