Najtaniej, a zarazem bardzo wygodnie i szybko, podróżuje się po Maroku autobusami. Można nimi dojechać wszędzie tam, gdzie znajdują się drogi asfaltowe.

Maroko | Autobus na ulicach Casablanki
Maroko | Autobus na ulicach Casablanki (by adam_jones)

W Maroku jest 6 firm przewoźników pasażerskich:

1. CTM
2. SAT Voyageurs
3. Supratour
4. Satas
5. Trans Baladi
6. STCR

CTM, czyli Compagnie de transports au Maroc, to firma członkowska sieci Eurolines. Sieć ta jest najbardziej zaufana i godna polecenia, jednak w porównaniu do innych przewoźników jest droższa. Firma ta dysponuje 146 autobusami, które jeżdżą po całym kraju. Ponadto autobusami CTM można dojechać także do Hiszpanii, Francji, Włoch, Belgii i Niemiec. Ich rozkłady jazdy są dostępne na stronie: www.ctm.ma.

Maroko | Przystanek autobusowy w Marrakeszu
Maroko | Przystanek autobusowy w Marrakeszu (by statto7)

Z kupnem biletów zazwyczaj nie ma problemu. Mogą się one pojawić jedynie podczas Ramadanu, kiedy wielu Marokańczyków podróżuje po kraju i odwiedza rodzinę. Bilety można wykupić przed samym wyjazdem w biurze konkretnego przewoźnika, znajdującym się na dworcu autobusowym. Do ceny biletu zawsze należy doliczyć ok. 5 dirhamów, które będziemy musieli zapłacić kierowcy za bagaż.

Często autobusy dalekobieżne, które jeżdżą nocami wyposażone są w wygodne fotele samolotowe. Wszystkie autobusy posiadają klimatyzację. Standardem jest także odbiornik telewizyjny i DVD. Niestety zdarza się, że kierowcy nie przestrzegają przepisów drogowych, przez co sytuacje na marokańskich drogach bywają niebezpieczne.