Marokańska natura ma wiele do zaoferowania zarówno miejscowej ludności, jak i turystom. Niestety, tak jak w wielu innych miejscach na ziemi, wymaga ona ochrony i znacznego zaangażowania w edukację lokalnej ludności. Aby poznać marokańskie krajobrazy w całej okazałości, różnorodności i pięknie, warto wybrać się na wycieczkę szlakiem najciekawszych parków narodowych i rezerwatów przyrody.

Maroko | Park Narodowy Talassemtane
Maroko | Park Narodowy Talassemtane (by walter_rw)

Rezerwat Biosfery Argan

Rezerwat ten powstał w roku 1998 w celu ochrony endemicznego gatunku drzew arganowych. Znaczenie lasu arganowego jest nieocenione, chroni on bowiem ziemię przed postępującym pustynnieniem. Rezerwat obejmuje 2 560 000 hektarów terenu, z których część jest zamieszkana oraz służy jako tereny rolne. Dzięki edukacji miejscowej ludności drzewa nie są więcej wycinane. Wykorzystuje się głównie ich owoce i nasiona, z których wytwarza się olej arganowy.

Śródziemnomorski Międzykontynentalny Rezerwat Biosfery UNESCO

Rezerwat ten znajduje się na terytorium Maroka oraz Hiszpanii, łącząc tym samym kontynent Afrykański z Europejskim. Utworzony został w 2006 roku. Jego głównym zadaniem jest edukacja ludności, badanie gatunków zamieszkujących ten teren, wspieranie bioróżnorodności oraz rozsądne zarządzanie gospodarcze zasobami. W skład rezerwatu od strony Hiszpani wchodzą: rezerwat biosfery del Estrecho, Sierra de las Neive, Los Alcornocales oraz Seirra de Grazalema, a w Maroku: Talassemtane, Koudiet Taifour, Lagune de Smir, Jbel Bouhachem i Jbel Moussa.

Rezerwat Biosfery Oasis du Sud

Rezerwat ten obejmuje ponad 7 milionów hektarów, a jego główne zadanie to walka z pustynnieniem kraju. Jednym z najlepszych sposobów powstrzymywania tego zjawiska jest zakładanie oaz i rozwój rolnictwa. W skład rezerwatu wchodzą wspaniałe łąki, góry i obszary pustynne. Wykorzystuje się je pod wypas zwierząt oraz uprawy oliwek, zbóż, daktylowców i ziemniaków. Na terenach rezerwatu naukowcy badają prawidłowe użytkowanie ekosystemów wodnych. Badana te mają kluczowe znaczenie dla terenów ubogich w wodę. Prowadzonych jest także wiele badań nad palmami daktylowymi oraz nad historią tego terenu. Podobnie jak w innych tego typu rezerwatach, dużą uwagę zwraca się na edukację społeczeństwa. Stosowanie niewłaściwych metod produkcji, wprowadzanie obcych gatunków roślin i susza odgrywają znaczącą rolę w degradacji  środowiska naturalnego. Edukacja lokalnych rolników pomaga także w zachowaniu ich tradycji.

Maroko | Park Narodowy Tubkal
Maroko | Park Narodowy Tubkal (by jcb2u)

Rezerwat Massa Oued

Rezerwat ten znajduje się kilka minut jazdy od Agadiru i oferuje jedne z najlepszych hodowli owiec w kraju. W skład rezerwat wchodzi bogata mieszanka naturalnych siedlisk, co z kolei przyciąga wspaniałą rozmaitość ptaków i zwierząt. Spotkać tu można jednego z najrzadszych ptaków świata – Ibisa grzybiastego. Wiosną przylatują tu m.in.: dudki, żołny, pokrzewki i dzierzby. Zimą natomiast zobaczyć można srokosze i kulony.

Park Narodowy Souss-Massa

Rozciąga się wzdłuż wybrzeża Atlantyckiego pomiędzy Agadirem a Sidi Ifni. Utworzony został w 1991 roku. Obejmuje powierzchnię 33 800 hektarów. W parku znajduje się ścieżka dydaktyczna w Oued Sus i centrum turystyczne w Oued Massa. Chroni się tu ogromną różnorodność gatunków ptaków. Niestety ze względu na rozwijającą się turystykę, a przez to rozwój infrastruktury (np. budowa kolejnych hoteli), wiele siedlisk jest zagrożonych.

Park Narodowy Tazekka

Utworzony został w 1950 roku i początkowo obejmował powierzchnię zaledwie 580 hektarów. Obecnie jego obszar został powiększony do 12 800 hektarów. Park ten chroni przede wszystkim gaj cedrowy (Cedrus atlantica). Po zwiększeniu powierzchni parku w jego granicach znalazły się także lasy dębu korkowego i  dębów. Teren parku jest górzysty. Znajduje się tu wiele pięknych kanionów, jaskiń i wodospadów. W ostatnich latach zaobserwowano gwałtowny rozwój infrastruktury turystycznej np.: zwiększono liczbę miejsc piknikowych, a nawet wybudowano muzeum ekologiczne. Działania te zwiększyły liczbę turystów odwiedzających park, co niestety ma także negatywne konsekwencje.

Park Narodowy Tubkal

Ten mały park położony jest 70 km od Marakeszu. Założono go w 1942 roku w celu ochrony najwyższego szczytu kraju – Dżabal Tubkal (4,167m n.p.m.), wchodzącego w skład pasma Atlasu Wysokiego.

Rezerwat Zerga Merdja

Ta niebieska laguna znajduje się w pobliżu miejscowości Moullay Bousselham. Zamieszkują ją liczne gatunki ptactwa, np. flamingi, siewkowce oraz afrykańskie sowy błotne.

Park Narodowy Talassemtane

Park ten znajduje się na terenie gór Rif i obejmuje jeden z ostatnich marokańskich lasów jodłowych.

Park Narodowy Houceima el National

To obszar chroniący  siedliska przybrzeżne i morskie. W granicach parku zamieszkuje, jedna z nielicznych w basenie Morza Śródziemnego, kolonia rybołowów.

Park Narodowy Ifrane

Obejmuje swoim zasięgiem las cedrowy, będący schronieniem dla makaków magot.