Podobnie jak w innych krajach afrykańskich, na terenie Maroka żyły niegdyś lwy i słonie. Niestety zwierzęta te całkowicie wyginęły i obecnie są jedynie częścią marokańskiej historii.

Maroko | Jarmark w Marrakeszu
Maroko | Jarmark w Marrakeszu (by johncohen)

Utrata tak cennych gatunków fauny zwróciła uwagę marokańskiego rządu na konieczność ochrony przyrody naturalnej. Dziś wiele gatunków zwierząt jest prawnie chronionych, a dla ich lepszego zabezpieczenia powstają parki narodowe i rezerwaty.

W Maroku występuje ok. 210 gatunków ptaków, w tym wiele ciekawych gatunków brodzących. Przepiękny widok stanowią ogromne stada różowych flamingów, swą potęgą zachwycają zaś orłosępy brodate, których rozpiętość skrzydeł dochodzi do 3 metrów.

Na terenie kraju wyróżnia się także ponad 100 gatunków ssaków, w tym tak interesujące i rzadkie, jak: szakale złociste, lisy pustynne, lamparty, gazele Dorcas oraz 17 innych gatunków.

Na szczególną uwagę zasługują lasy cedrowe otoczone pasmem Atlasu Średniego, które zamieszkują m.in. makaki magot, żenety zwyczajne, jeżozwierze, owce grzywiaste i rysie. Równie ciekawe jest pasmo Atlasu Wysokiego, w którym natknąć się można na ryjkonosy, susły, wiewiórki berberyjskie czy muflony.

Maroko | W Maroku występuje ponad 200 gatunków ptaków
Maroko | W Maroku występuje ponad 200 gatunków ptaków (by alextorrenegra)

Warto pamiętać, że w Maroku żyją zwierzęta niebezpieczne dla ludzi, takie jak skorpiony, żmije nosorogie czy kobry.

Morskie i oceaniczne wody otaczające Maroko są bardzo interesujące nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także przyrodniczych . Występują tu liczne gatunki ryb, takie jak np.: mieczniki, cefale, tuńczyki, leszcze morskie, węgorze i nitkopłetwy.

Marokańskie wody tętnią życiem. Można w nich spotkać także jeżowce, ośmiornice i liczne gatunki skorupiaków. Wytrwałym i cierpliwym miłośnikom przyrody podczas rejsów może się udać dostrzec delfiny i morświny.

Jeśli chodzi o mniejszych przedstawicieli świata fauny, warto wspomnieć o szarańczy, która jest prawdziwym utrapieniem dla rolniczej ludności Maroka.