Czy Marrakesz jest bezpieczny? Oczywiście, że tak. Nie musimy bać się spacerów z dala od centrum miasta czy zrobienia zdjęć dobrym aparatem. Jednak tak jak w każdym innym mieście świata powinniśmy mieć oczy dookoła głowy, bo nieuczciwi ludzie pojawiają się wszędzie.

Maroko | Marrakesz jest bezpiecznym miastem, ale jak w każdym innym miejscu powinniśmy być ostrożni
Maroko | Marrakesz jest bezpiecznym miastem, ale jak w każdym innym miejscu powinniśmy być ostrożni (by kloniwotski )

Na ulicy

Szczególne bezpieczeństwo powinniśmy zachować na ulicy. Kierowcy często za nic mają czerwone światło czy pasy dla pieszych. Nie zważając na nic jadą przed siebie. Zauważyć można, że tylko turyści spiesznie przechodzą przez ulicę czy stosują się do ogólnych zasad ruchu drogowego. Wielu Marokańczyków nie zwraca uwagi na światła, nawet gdy mają czerwone – nie spieszy im się. Często też zamiast chodnikiem idą ulicą.

Na ulicach powinniśmy uważać też na… konie czy osły. Łatwo się zagapić i wpaść na któregoś z nich.

Uważać musimy również na samozwańczych przewodników, którzy za oprowadzenie czy doprowadzenie do celu żądają zapłaty, często niemałej. Jeśli chcemy skorzystać z pomocy takiego mężczyzny, powinniśmy wcześniej ustalić cenę. Nie są oni oczywiście niebezpieczni; są wręcz mili, opowiadają o mieście, kulturze, ale w przypadku odmowy zapłaty – może nie być już tak przyjemny.

Zapłatę chcą również osoby, które fotografujemy. O ile oczywiste jest, że zapłacić musimy zaklinaczom węży czy właścicielom małpek, tak nie każdy wie, że również spacerujący Marokańczycy, którym przez przypadek zrobimy (lub nawet nie) zdjęcie – mogą chcieć zapłaty. Przy odmowie możemy niestety spotkać się ze złością drugiej strony. Są oni bardzo wyczuleni na punkcie robienia zdjęć, często drażni ich nawet sam widok aparatu. Przy tak dużej liczbie turystów nie ma jednak co się dziwić.

Warto wspomnieć też o małpkach… Zwierzęta te są wyszkolone nie tylko do zabawiania turystów, ale i … okradania. Zdarzały się sytuacje, że małpka wyciągała portfel z kieszeni czy kradła aparat. Niektóre małpki szarpią za włosy czy nawet gryzą.

Maroko | Na ulicach należy uważach na nieostrożnych kierowców
Maroko | Na ulicach należy uważać na nieostrożnych kierowców (by BR )

Bezwzględnie powinniśmy ignorować osoby oferujące narkotyki czy zaproszenia do domu.

Tak jak w innych miastach zdarzają się też złodzieje wyrywający torebki. Po zmroku najlepiej zostawić wartościowe rzeczy w hotelu. Wieczorami bowiem przestępczość rośnie bardziej. Szczególnie uważać powinno się na placu Dżemaa El-fna, gdzie nawet mali chłopcy czają się na przyjezdnych.

Przestępczość na ulicach zdarza się rzadko, ale jednak jest. Na każdym kroku spotkamy policjantów (również tajnych), którzy pilnują porządku. Na placu Dżemaa El-fna znajduje się biuro, w którym możemy składać doniesienia o kradzieży.

Maroko | Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w tłumie
Maroko | Szczególną ostrożność powinniśmy zachować w tłumie (by paalia )

Zakupy

Również na zakupach powinniśmy być ostrożni. Tak jak wszędzie zdarzają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy wydają źle resztę czy dają trefny towar. Należy wiedzieć, że inne ceny są dla nas – turystów, a inne dla Marokańczyków.

Podczas zakupów miejmy zawsze torebkę i aparat blisko siebie.

Maroko | Bezwzględnie powinniśmy ignorować osoby oferujące narkotyki czy zaproszenia do domu
Maroko | Bezwzględnie powinniśmy ignorować osoby oferujące narkotyki czy zaproszenia do domu (by elainnedickinson )