Maroko położone jest w północno-zachodniej części Afryki. Od kontynentu europejskiego dzieli je jedynie 13 km cieśniny Gibraltarskiej. Od północy kraj oblewają wody morza Śródziemnego, a od zachodu – Oceanu Atlantyckiego.

Maroko | Atlas Wysoki
Maroko | Atlas Wysoki (by babeltravel)

"Maroko" to europejska nazwa północnoafrykańskiego kraju, który oficjalnie nazwa się: „Al-Mamlaka al-Magribija”, co można przetłumaczyć jako: „Królestwo Zachodu”. W porównaniu z innymi afrykańskimi krajami Maroko ma stosunkowo niewielką powierzchnię, jednak ukształtowanie jego terenu jest bardzo urozmaicone.

Można wyróżnić tu kilka charakterystycznych regionów geograficznych: region wybrzeża na zachodzie i północy, region atlantycki z marokańską mesetą (wyżyną), region górski z Atlasem Wysokim i Średnim, pasmo górskie Ar-Rif i śródgórską równinę w części północno-wschodniej.

Maroko | Berberyjska kobieta wśród zboczy Atlasu
Maroko | Berberyjska kobieta wśród zboczy Atlasu (by mishimoto)

Na południu i wschodzie meseta jest obramowana górami Atlasu. Te potężne góry zostały wypiętrzone w trzeciorzędzie, na skutek zderzenia płyt tektonicznych. Zdarzające się na tym obszarze trzęsienia ziemi świadczą, że proces górotwórczy jeszcze się nie skończył. Góry i wyżyny pokrywają trzy czwarte powierzchni Maroka, w związku z czym jest to najbardziej górzysty kraj północno-zachodniej Afryki.

Najwyższy szczyt to Dżabal Tubkal, mierzący 4165 m n.p.m. i wchodzący w skład pasma Atlasu Wysokiego.

Atlas Średni rozciąga się na północ od Atlasu Wysokiego, a jego najwyższy szczyt to Dżabal Bu Nasr (3340m n.p.m.). Na południu królują szczyty Antyatlasu z najwyższym wzniesieniem Imkut (2531m n.p.m.).

Maroko | Krajobrazy As-Sawiry
Maroko | Krajobrazy As-Sawiry (by antonystanley)

Wzdłuż wybrzeża rozciąga się pasmo górskie Ar-Rif, które stromymi urwiskami schodzi do morza, tworząc liczne cyple i zatoczki. Wybrzeże Morza Śródziemnego jest przeważnie strome i skaliste, z wieloma zatokami. Tylko przy ujściu rzeki Mouloya wybrzeże rozszerza się w kotlinę. Od strony Atlantyku brzeg jest płaski, równy i piaszczysty – nie sprzyja budowaniu portów.

Znaczna część Maroka zajmują wyżyny. Na północ od Atlasu Średniego znajduje się Meseta Marokańska, a na wschodniej granicy kraju rozciąga się Wyżyna Szottów.

Tereny nizinne to niewielkie „skrawki” wzdłuż Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego.

Marokański krajobraz uzupełniają stepy, półpustynie oraz pustynie (kamieniste i piaszczyste).

Maroko | Erg Chebbi  - pustynia w południowo-wschodnim Maroku, w obrębie Sahary, w pobliżu granicy z Algierią
Maroko | Erg Chebbi - pustynia w południowo-wschodnim Maroku, w obrębie Sahary, w pobliżu granicy z Algierią (by amerune)

Klimat Maroka przechodzi od śródziemnomorskiego na północy kraju do kontynentalnego – saharyjskiego na południowym wschodzie i na południu. W górach temperatura zmienia się wraz z wysokością, a zimą pada tam śnieg. W głębi kraju temperatura sięga nawet 50°C, natomiast na wybrzeżu, pod wpływem zimnego Prądu Kanaryjskiego, średnia temperatura waha się od 12°C zimą do 22°C latem.

Świat roślin został podzielony przez pasma górskie na dwie części: roślinność śródziemnomorską na północny zachód od gór, oraz pustynno-stepową na południu. Kompleksy leśne z dębem korkowym, sosną alepską i cedrami występują w nawodnionych regionach górskich oraz na równinie zachodniej – łącznie zajmują ok 10% powierzchni kraju.

Dzięki swemu ukształtowaniu Maroko posiada duże zasoby wody i jest pod tym względem w znacznie korzystniejszej sytuacji niż na przykład Egipt albo Libia.