Fez jest jednym z najpiękniejszych miast w Maroku. Co każdy odwiedzający powinien tu zobaczyć? Podpowiadamy! Poniżej lista 8 najpiękniejszych i najciekawszych miejsc oraz zabytków w Fezie.

Maroko | Drzwi Medersy Bou Inania
Maroko | Drzwi Medersy Bou Inania (by mikeprince )

Medersa Bou Inania

Medersa Bou Inania to jeden z nielicznych obiektów sakralnych, który jest otwarty dla zwiedzających.  Medresa jest to szkoła koraniczna. Wybudowana została w latach 1350-1357 przez Abu Inana Farisa, na planie prostokąta. Zdobią ją liczne rzeźby, drewniane dekoracje oraz zellidż – wszystko oczywiście wykonane przez marokańskich rzemieślników. Jako szkoła funkcjonowała aż do 1960 roku. Tuż obok znajduje się meczet z minaretem. Medersa Bou Inania to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych budowli w Fezie.

Garbarnie

Garbarnie, to właśnie z nimi większość turystów kojarzy Fez. Chouwara  to miejsce pracy dla miejscowych mężczyzn i najpopularniejsza atrakcja w mieście, do której dotrzemy po… zapachu. Można popatrzeć, porobić ciekawe zdjęcia z tarasów otaczających kamienic, popijając tradycyjną Berber whisky.
Ze skór z garbarni z Fezie pochodzą skóry uszyte są buty, torebki czy pufy, które można kupić w całym Maroku.

Mellah

Mellah to dzielnica żydowska (a nawet getto żydowskie), powstała w pierwszej połowie XIV wieku. Dziś mieszka tu niewielu Żydów, większość wyjechała po 1948 roku do Izraela. Zauważyć można, że budynki są tu wyższe niż w pozostałej części miasta, usytuowane blisko siebie. Powodem było brak możliwości rozbudowywania dzielnicy. Jest to miejsca bardzo różniące się od pozostałych dzielnic, dlatego warto tu przyjechać.

Medina

Medina jest sercem Fezu. Znajdują się tu główne zabytki miasta, fontanny, piękne kamienice, urokliwe restauracje, w których zjemy pysznego tadżina oraz stoiska, na których kupimy pamiątki.W 1981 roku medina w Fezie została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Pałac Królewski

Na liście miejsc, które warto odwiedzić w Fezie, jest też oczywiście Pałac Królewski. Nie wejdziemy do środka, jedynie możemy podziwiać go z zewnątrz. Na terenie pałacu znajdują się liczne parki, meczet oraz medresa – całość zajmuje około 80 hektarów. Pałac królewski w Fezie jest jednym z najpiękniejszych z Maroku.

Maroko | Medina w Fezie
Maroko | Medina w Fezie (by Singa Hitam )

Grobowce Marynidów

Na przedmieściach Fezu, na wzgórzu, znajduje się stanowisko archeologiczne – ruiny grobowców sułtanów z dynastii Marynidów panujących między XIII a XV wiekiem. Jednak to nie dla nich przyjeżdżają tu turyści. Ze wzgórza rozpościera się wspaniały widok na Fez i okolice. Można tu dotrzeć autobusem.

Muzeum Dar Batha

W Fezie warto też zajrzeć do Muzeum Batha, w którym znajdują się bogate zbiory przepięknej, charakterystycznie niebieskiej ceramiki, rzeźby, biżuterii, dywanów czy monet. Sam budynek jest również sam w sobie piękny i stanowi ciekawą atrakcję. Każdego roku w zielonych ogrodach Muzeum Batha odbywa się Festiwal Muzyki Sakralnej (World Sacred Music Festival).

Ogród botaniczny

W 2001 roku, w zachodniej części Fez, powstał pierwszy ogród botaniczny. Spacerując można podziwiać rzadkie gatunki roślin z terenów pustynnych i półpustynnych, rośliny lecznicze czy piękne róże. Na terenie ogrodu znajdują się również: biblioteka, kiosk, kawiarnia, przedszkole, szklarnia.

Maroko | Ogrody Muzeum Batha
Maroko | Ogrody Muzeum Batha (by just_a_cheeseburger )