Wspaniały hiszpańsko-mauretański pałac Dar Batha położony jest na obszarze między starym (Fes el-Bali) a nowym (Fes el-Dżdid) Fezem. Budynek, mieszczący bezcenne zbytki marokańskiego rzemiosła, otoczony jest malowniczymi ogrodami.

Maroko (Fez) | Budynek Dar Batha Museum
Maroko (Fez) | Budynek Dar Batha Museum (by mtl_shag )

Słynne Musée du Batha to muzeum rzemiosła i sztuki zdobniczej rejonu Maroka. Można pokusić się o stwierdzenie, że w jego wnętrzach będziemy mieli okazję poznać tajniki marokańskiej kultury i sztuki z poziomu detali.

Bliższe zapoznanie się ze zgromadzonymi w muzealnym gmachu przykładami marokańskiej sztuki zdobniczej i rzeźby, będzie dla podróżnych doskonałym wstępem do późniejszego zwiedzania większych obiektów Maroka: meczetów i medres.

Z przykładami rzeźby drewnianej, zdobień kutych w metalu i tynków dekoracyjnych (stiuki) śmiało konkurują tradycyjne dywany, odzież, hafty, biżuteria i monety.

Poszczególne sale wystawiennicze poświęcone różnym rodzajom tradycyjnego rzemiosła, prezentują charakterystyczne dlań przybory i narzędzia oraz ilustrują ich zastosowanie w życiu codziennym.

Zobaczymy tu m. in. miarkę do odmierzania wielkości jałmużny, kunsztownie rzeźbione drewniane meble czy astrolabia – przyrządy astronomiczne stworzone i używane przez dawnych uczonych (przedmioty nie były nie tylko funkcjonalne, ale i pięknie zdobione klejnotami).

Maroko (Fez) | Poza samym muzeum, turystów zachwyca tutejszy ogród
Maroko (Fez) | Poza samym muzeum, turystów zachwyca tutejszy ogród (by mtl_shag )

Jednak prawdziwą perełką muzeum jest kolekcja ceramiki. Przepiękne, tradycyjne rękodzieła marokańskich garncarzy zapierają dech w piersiach. Kunsztem i niezwykła harmonią zachwyca przede wszystkim, charakterystyczna dla Fezu, niebieska ceramika, tworzona przy użyciu kobaltu ("fez blue"), której historia sięga X wieku. Typowe przykłady ceramiki w tym stylu, zdobione były niebieskimi motywami roślinnymi na białym tle.

Oczywiście nie można zapomnieć, że muzealny gmach – XIX-wieczny pałac w stylu hiszpańsko-mauretańskim, jest sam w sobie ciekawą atrakcją i pięknym przykładem marokańskiej architektury.

Maroko (Fez) | Latem na terenie muzealnych ogrodów odbywają się koncerty w ramach Fes Festival of World Sacred Music
Maroko (Fez) | Latem na terenie muzealnych ogrodów odbywają się koncerty w ramach Fes Festival of World Sacred Music (by lfphotos )

Przy muzeum od lat mieszka i pracuje pewien rzemieślnik, u którego możemy kupić piękne – choć nietanie – wyroby drewniane, np. szachy czy szkatułki.

Poza samym muzeum, a czasem nawet bardziej, zachwyca turystów tutejszy ogród, w którym słychać śpiew ptaków. Latem w zacisznych ogrodach Dar Batha odbywają się koncerty w ramach Festiwalu Muzyki Sakralnej (World Sacred Music Festival).

Najwięcej negatywnych opinii o Muzeum Dar Batha w Fezie dotyczy trudności z odbiorem wystaw, spowodowanym brakiem angielskich tłumaczeń (opisy wystaw są po arabsku i francusku).

Maroko (Fez) | Musée du Batha – muzealne wnętrza
Maroko (Fez) | Musée du Batha – muzealne wnętrza (by hankzby )