Jednym z typowych składników marokańskich deserów, obok migdałów i cynamonu,  nadającym im niezwykły smak i aromat, jest woda z kwiatów pomarańczy, czyli ilma zhar.

Maroko | Woda pomarańczowa jest składnikiem wielu marokańskich słodkości
Maroko | Woda pomarańczowa jest składnikiem wielu marokańskich słodkości (by fotojam )

Woda z kwiatów pomarańczy – co to takiego?

Ilma Zhar to kwiatowy hydrolat, powstający jako uboczny produkt procesu destylacji płatków kwiatów gorzkiej pomarańczy (Citrus aurantium) . Głównym produktem otrzymywanym w wyniku destylacji jest to olejek pomarańczowy, który wykorzystuje się m.in. w przemyśle perfumeryjnym i kosmetycznym. Woda z kwiatów pomarańczy ma postać przezroczystego, bardzo aromatycznego płynu, o przepięknym cytrusowo-kwiatowym zapachu.

Zastosowanie

Wodę z kwiatów pomarańczy wykorzystuje się głównie jako aromat i dodatek smakowy do ciast, ciastek, deserów, owocowych i owocowo-warzywnych sałatek oraz napojów i dań mlecznych, soków i kawy.

Woda z kwiatów pomarańczy znajduje zastosowanie także w kosmetyce. Można ją stosować jako naturalny tonik, do przemywania twarzy. Dodawać do kąpieli, sypkich masek i glinek. Świetnie sprawdzi się także jako odświeżająca mgiełka do twarzy.

Ilma Zhar w marokańskiej kuchni

Wśród marokańskich deserów z dodatkiem wody z kwiatów pomarańczy wymienić można baklawę, migdałowe ciasto z semoliny – basbousa; ktefe, czyli tradycyjny marokański deser z chrupiącego, smażonego ciasta warqa (bardzo cienkie ciasto, podobne do ciasta filo), przełożonego nadzieniem z prażonych migdałów i kremu angielskiego i oblanego miodem. Kolejny deser to popularne „ciasto wężowe” m’hancha, które kształtem przypomina zwiniętego węża. Ciasto nadziewa się pastą migdałową z dodatkiem cynamonu i wody z kwiatów pomarańczy. Gotowe ciasto dekoruje się cukrem pudrem lub płatkami migdałowymi.

Wodę z kwiatów pomarańczy dodaje się także do wszelkiego rodzaju ciastek, jak tradycyjne ghoriba, nadziewane i smażone w głębokim tłuszczu makrout, przyrządzane z semoliny i nadziane daktylami; migdałowe briouat z ciasta warqa czy sezamowe chebakia. Po usmażeniu ciastka te oblewane są miodem.

W Maroku wody tej dodaje się także do mleka i deserów na jego baziw. Zawierą ją m.in. pity w czasie Ramadanu, koktajl mleczny z migdałami, a także puddingi – ryżowy rozz bel hleeb z migdałami i cynamonem oraz makaronowy pudding chaarija.

Ilma Zhar wykorzystuje się także przy przyrządzaniu sałatek owocowych i warzywnych, jak np. sałatka marchwiowo-pomarańczowa. Także suszone owoce świetnie komponują się z tą aromatyczna wodą, czego przykładem jest pyszny deser w postaci nadziewanych migdałową pastą daktyli.

Wśród soków i napojów zawierających w swym składzie wodę pomarańczową wymienić można asseer rumman, czyli sok z granatów oraz kawę z dodatkiem cynamonu.

Maroko | Ilma Zhar to kwiatowy hydrolat, powstający jako uboczny produkt procesu destylacji płatków kwiatów gorzkiej pomarańczy
Maroko | Ilma Zhar to kwiatowy hydrolat, powstający jako uboczny produkt procesu destylacji płatków kwiatów pomarańczy (by Don Graham )