Tag: Święta i festiwale

Czy warto spędzić Wielkanoc w Maroku?

Maroko jest krajem muzułmańskim, nie obchodzi się tu więc Wielkanocy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy w tym świątecznym okresie odwiedzili ten magiczny, orientalny region. Maroko | W Maroku nie obchodzi się Wielkanocy (by marcoszion ) Jeśli marzy nam się błogi wypoczynek z dala od zgiełku i obowiązków związanych z przygotowywaniem świąt, warto wybrać się na wypoczynek do Maroka.Biura podróży w okresie przedświątecznym często oferują wycieczki w niezwykle atrakcyjnych cenach. Możemy także zdecydować się na podróż na własną rękę.

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Wielkanoc

Maroko – strzał w 10!

Każdy, komu marzy się egzotyczny urlop w ciepłym kraju o bogatej historii, barwnej tradycji i z mnóstwem atrakcji, powinien rozważyć w swoich wycieczkowych planach Maroko. Dlaczego Maroko? Ten północnoafrykański kraj coraz śmielej konkuruje z takimi podróżniczymi potęgami, jak Egipt czy Tunezja. Maroko | Maroko coraz śmielej konkuruje z takimi podróżniczymi potęgami jak Egipt czy Tunezja (by Maneula ) Wakacje w Maroku to strzał w 10, można przekonać się o tym przeglądając nasze listy TOP 10: 10 miejsc, które musisz odwiedzić, aby poznać Maroko 10 rzeczy, których każdy musi spróbować w Maroku Maroko to przede wszystkim bajeczne miasta, w których zatrzymał się czas – coś dla miłośników zwiedzania. Fez, Marrakesz, Casablanca, to tylko wstęp do tej wspaniałej...

Boże Narodzenie w Maroku

Choć chrześcijaństwo stanowi obok islamu drugą najpopularniejszą religię w Maroku, jego wyznawcy stanowią tylko nieliczny odsetek mieszkańców tego kraju. Rzeczywista liczba chrześcijan nie jest dokładnie potwierdzona, mówi się o ok. 100 tysiącach wiernych. Są to ludzie głównie pochodzenia francuskiego, którzy zamieszkują Maroko od czasów kolonialnych, niektórzy z nich są imigrantami. Maroko | Dmuchane Mikołaje sprzedawane na ulicach Meknes w dniu 23 grudnia (by Tony UK ) Boże Narodzenie w Maroku obchodzone jest podobnie, choć z mniejszym splendorem, niż w pozostałych rejonach świata. Choć wyznawcy islamu uważają Jezusa Chrystusa za proroka, nie świętują dnia jego narodzin.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Newsy z Maroka

Marokańska Fantasia

Jedną z najciekawszych tradycji marokańskich są przedstawienia zwane „Fantasia”. Głośne, kolorowe i niezwykle energetyczne pokazy przyciągają nie tylko Marokańczyków, ale także turystów. Fantasia nawiązuje do bitew prowadzonych przez wojowników pustyni. Maroko | Fantasia to pokazy głośne, kolorowe i pełne energii (by placid_casual ) Czym jest marokańska Fantasia? Fantasia (w tłumaczeniu: Fantazja) to popularna nazwa tradycyjnego konnego przedstawienia, praktykowanego podczas różnego rodzaju festiwali kulturalnych, mussemów oraz uroczystości ślubnych Berberów. Pierwotnie występy te nazywane były „Grą prochu” (laâb el-baroud) lub „Grą koni” (laâb el-kheil). W niektórych miejscach Maroka pokazy te określa się również mianem: tbourida.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Życie codzienne

Marokańska muzyka

Marokańskie ulice i place tętnią muzyką. Nie ma takiego miesiąca w roku, kiedy nie odbywałby się chociaż jeden duży festiwal muzyczny. Tradycyjna muzyka marokańska jest bardzo zróżnicowana, co związane jest przede wszystkim z burzliwą historią tego kraju. W świecie muzyki Maroka wyróżnić można cztery główne nurty oraz ich szerokie interpretacje: gnawa, chaabi, muzyka andaluzyjska oraz muzyka Berberów. Młodzi artyści marokańscy tworząc współczesną muzykę inspirują się muzyką tradycyjną. Maroko | Tradycyjna muzyka Maroka jest bardzo zróżnicowana (by ganmed64 ) Muzyczne tradycje wciąż żywe Oczywiście w Maroku, jak i w każdym innym kraju, rynek muzyczny zalany jest przez międzynarodowe gwiazdy, jednak prawdziwa marokańska muzyka nie umarła. Co więcej – ma się świetnie i można się na nią natknąć dosłownie wszędzie (nawet podczas zwykłego spaceru po dowolnym marokańskim mieście). Tradycyjne pieśni śpiewane są w arabskim dialekcie języka...

Moc kulturalnych wrażeń w Asilah!

Wśród wielu atrakcji turystycznych miasta Asilah, miejscem szczególnie wartym zobaczenia jest  Asilah Museum, znane również jako Asilah Museum and Design School. Dedykowane królowi Maroka muzeum przyciąga tłumy i już zyskało miano tzw. turystycznego„hotspot-u”. Maroko | W sierpniu senne Asilah zmienia swoje oblicze… (by mazintosh ) Wioska rybacka Asilah, na południe od Tangeru, stała się popularnym nadmorskim kurortem ze względu na rajskie, piaszczyste plaże. Turyści odnajdują tu spokój i upajają się widokiem malowniczych XV-wiecznych andaluzyjskich medyn, rozciągających się nad brzegiem oceanu. Asilah to miasto dość spokojne przez większość miesięcy, z wyjątkiem barwnego sierpnia, kiedy to zmienia się w istną galerię sztuki!

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Newsy z Maroka, Asilah

Muzułmańskie Święto Barana - Aid El Kabir

Muzułmańskie Święto Barana odbywa się każdego roku, mniej więcej w połowie listopada. Uroczystości trwają zwykle 3 dni. W czasie tego święta mieszkańcy Maroka odwiedzają swoje rodzinne strony, a duże miasta świecą pustkami. Sklepy w większości są wówczas pozamykane, podobnie jak porty i targi. Maroko | Dzień Barana, czyli Aid El Kabir to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu muzułmańskim (by xlibber ) Świętowane na całym świecie Aid El Kabir, uważane jest za największe święto w kalendarzu muzułmańskim. To najważniejsze wśród wydarzeń Islamu odbywa się zgodnie z tradycją 70 dni po zakończeniu Radamanu, czyli miesiąca postu. Święto barana stanowi także celebrację zakończenia wielkiej pielgrzymki do Mekki.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Newsy z Maroka

Maroko z fantazją

Co roku we wrześniu w marokańskim miasteczku Meknes odbywa się wspaniała impreza pod tytułem: National Festival of Fantasia. Odwiedzając Maroko także w innym czasie możemy trafić na tego typu zapierające dech w piersiach pokazy. Cóż kryje się pod tą fantazyjną nazwą? Otóż „Fantasia” to tradycyjny spektakl, będący stałym punktem wszelkich festiwali i imprez kulturalnych w tym afrykańskim kraju. Maroko | Fantasia to tradycyjny, zapierający dech w piersiach spektakl (by 23590966@N05 ) Fantasia to pokaz niezwykle barwny i widowiskowy. Grupa jeźdźców konnych, ubranych w tradycyjne stroje, galopuje po prostej drodze w tym samym tempie tak, aby utworzyć linię i zwieńczyć ten efektywny bieg w bardzo „wybuchowy” sposób. Zawodnicy zwracają trzymaną w rękach broń naładowaną prochem w niebo i wspólnie strzelają w chmury. Efekt jest taki, że słychać jeden silny strzał, w wyniku którego nawet konie nieruchomieją przez chwilę. Wszystko dopracowane jest co do milimetra,...

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Newsy z Maroka

Festiwal „Barwy Świata. Maroko”

Błękitne, tajemnicze uliczki Szafszawan, słodka herbata miętowa, arabeskowe tatuaże na dłoniach i stopach, poetycka opowieść Tuarega o marzeniach… to namiastka Maroka, które już w październiku na cztery dni przeniesie się do Krakowa! To wszystko w ramach Festiwalu „Barwy Świata. Maroko w Krakowie”. Festiwal jest pierwszym w Polsce tak rozbudowanym wydarzeniem poświęconym w całości kulturze Maroka, jednym z najbardziej egzotycznych, różnorodnych i  unikalnych wydarzeń tego typu.  Już dziś serdecznie zapraszamy na Festiwal, który odbędzie się w dniach 20 – 23 października 2011 roku w Krakowie. Organizatorzy Festiwalu: Urząd Miasta Krakowa,  Śródmiejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Projekt Orient – serdecznie zapraszają!