Tag: Przyroda Maroka

Dla aktywnych - Park Narodowy Talassemtane!

Niedaleko miasta Asilah znajduje się Park Narodowy Talassemtane, będący domem kilkudziesięciu gatunków zwierząt i miejscem ochrony ostatnich lasów jodłowych Maroka. Maroko | Park Narodowy Talassemtane to wiele niezapomnianych widoków… (by walter_rw ) Dla turystów preferujących aktywny wypoczynek, zwiedzanie wiosek położonych na terenie parku i wędrówki po jego szlakach będą z pewnością niezapomnianą przygodą. Miejscowość Chefchaouen (Szafszawan), znajdująca się pomiędzy pięknymi szczytami Gór Rif, to dobry punkt wyjścia.

7 marokańskich cudów natury

Maroko to nie tylko tętniące życiem miasta, barwne targi, relaksujące łaźnie i kuszące zmysły restauracje. Wielu turystów przybywa tu, by wypoczywać aktywnie, wśród marokańskich cudów natury. Roślinne, wodne, piaskowe i skalne arcydzieła, stworzone bez udziału człowieka, zachwycają i onieśmielają gości, próbujących poznać ich tajemnice... Maroko | Wydmy Erg Chebbi – krajobrazy marokańskiej Sahary (by fulito ) 1. Przełęcz Tizi n’Test Przełęcz Tizi n’Test, położona  na wysokości 2092 m n.p.m., to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Maroku. Tizi n’Test jest także nazwą drogi, która przechodząc przez przełęcz łączy ze sobą Marrakesz i Tarudant. To niezwykłe połączenie północy z południem jest trasą dla ludzi o mocnych nerwach. Wąska droga wije się jak gibki wąż, nie jest w żaden sposób zabezpieczona, a wiedzie wzdłuż ogromnych przepaści. Każdemu kierowcy i pasażerowi adrenalina podskoczy do najwyższego  poziomu, szczególnie gdy przyjdzie mu się wyminąć z jadącą z naprzeciwka ciężarówką...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Informacje praktyczne

Dolina Róż

Najbardziej cenioną przez perfumiarzy różą jest róża stulistna, czyli Rosa centyfolia. Inną, cieszącą się dużym uznaniem i uprawianą m.in. w Maroku jest róża damasceńska. Aby wyprodukować kilogram olejku z tego kwiatu zużywa się około 3 tony płatków. Maroko | Róża od zawsze kojarzy nam się z symbolem piękna (by scjn ) Jednym z największych eksporterów róż jest właśnie Maroko. Prawdziwą stolicą tych magicznych kwiatów jest miasto el Kala M'gouna, położone w tzw. Dolinie Róż (Dolina Dades). Żniwa zaczynają się tam już w połowie maja, a kwiaty zbierane są w specjalne kosze, tylko przez kobiety. W ciągu dnia każda z nich jest w stanie zebrać od 5 do 25 kg płatków. Następnym krokiem jest ważenie, pakowanie oraz transport do fabryki. Tam odbywa się destylacja.

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Kosmetyki, Dolina Dades

Kozy na drzewie

Drzewa arganowe są prawdziwym dobrodziejstwem południowych regionów Maroka. To gatunek endemiczny, czyli nie występujący w żadnym innym miejscu na świecie. Drogocenny olej pozyskiwany z owoców tego drzewa sprzyja rozwojowi ekonomii ziem zamieszkanych przez Berberów. Maroko | Mała kózka w arganowym raju (by austinevan ) Owoce i liście arganii są prawdziwym przysmakiem kóz, które chętnie ucztują wśród liści tych drzew. O ile cenne pestki owoców (z nich bowiem pozyskuje się olej) są dla owiec za twarde i zwierzęta te wydają je w całości lub wypluwają, nie powodując żadnych szkód, o tyle zjadanie liści staje się prawdziwym problemem i powoduje niszczenie tych wspaniałych drzew.

Również w kategorii: Maroko, Newsy z Maroka

Husarz wędrowny

Co łączy Suwałki z Marokiem? Występowanie w obu miejscach husarza wędrownego! Anax ephippiger to wędrowny gatunek ważki różnoskrzydłej z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Jest często spotykany w suchych i półsuchych regionach Afryki (Maroko), pojawia się także na Bliskim Wschodzie i rzadziej w południowo-zachodniej Azji i Europie. Maroko | Husarz zbrojny - spotykany w Maroku i w Polsce (by Michał Wolny ) Husarz wędrowny migruje do Polski późną wiosną, w okolicach maja, z pomocą korzystnych warunków pogodowych. Czasami ważki tego gatunku, niesione ciepłymi prądami powietrza, odbywają dalekie wędrówki, docierając nawet do Islandii.

Również w kategorii: Maroko, Newsy z Maroka, Maroko i Polska