Tag: Przewodnik po Maroku

Kuchnia Maroka - Kuskus

Kuskus jest potrawą charakterystyczną nie tylko dla Maroka, ale dla całej północnej Afryki. Nazwa kuskus pochodzi od arabskiego słowa „kaskasa”, które oznacza: „tłuc, rozbijać”. Związane jest to z tradycyjnym sposobem wytwarzania tej wyjątkowej potrawy. Maroko | Kuskus - produkt łączący cechy makaronu i kaszy (by Ayla87) Początkowo był to produkt uboczny, powstały podczas mielenia pszenicy w prymitywnych, kamiennych żarnach. Niewielkie grudki odsiewano z mąki, namaczano w wodzie, a następnie oprószane mąką sprzedawano, właśnie  jako kuskus. Był to więc produkt na pograniczu kaszy i makaronu.

Również w kategorii: Maroko, Kuchnia marokańska

Marokański kurort Asila (Asilah)

Niezwykle czyste i dobrze zachowane starożytne miasto Asilah przyciąga co roku wielu przybyszy. Większość z nich to Hiszpanie, ponieważ niewielu turystów z innych stron świata wie o tym uroczym zakątku Maroka. Jest to miasto o bogatej historii i kulturze, a do tego otoczone pięknymi plażami. Bez wątpienia warto je odwiedzić. Maroko | Asilah (Asila) – widok na Atlantyk (by chewie ) Greckie klimaty w Maroku Asilah znajduje się 50 km na południe od Tangeru. Mimo swojego typowo turystycznego charakteru jest to miejsce wręcz stworzone wymarzone do wypoczynku i relaksu. Białe budynki i bliskość morza przypominają atmosferę wakacji w Grecji.

Również w kategorii: Maroko, Miasta Maroka

Agadir – idealne miejsce dla całej rodziny

Mówi się, że Maroko jest krajem zachodzącego słońca. Na pewno jedne z najpiękniejszych zachodów słońca można w tym kraju oglądać w Agadirze. A każdego roku jest ku temu ok.300 okazji, ponieważ średnio tyle dni w roku w Agadirze świeci słońce. Maroko | Agadir – najbardziej popularny nadmorski kurort Maroka (by Paola Sucato ) Agadir jest przykładem na to, jak niewielka wioska rybacka może przekształcić się w najpopularniejszą miejscowość wypoczynkową na atlantyckim wybrzeżu Maroka. Co roku odwiedzają go tysiące turystów z całego świata. Nie robią tego ze względu na orientalną atmosferę ani z powodu pięknych zabytków – do Agadiru przyciąga ich 10 km piaszczystych plaż i możliwość uprawiania wielu sportów, nie tylko wodnych. Rozbudowa Agadiru W 1961 r., rok po ogromnym trzęsieniu ziemi, zaczęto przebudowę i rozbudowę Agadiru. Miasto było wówczas doszczętnie zniszczone i niezwykle osłabione – w wyniku trzęsienia ziemi zginęło 15 tysięcy osób. Podczas trwającej wiele lat odbudowy, Agadir stracił swój...

Również w kategorii: Agadir

Marokańskie bazary

Orientalny czar Maroka najpełniej można odczuć snując się pomiędzy stoiskami na bazarach. Feeria barw i aromatów mami i kusi turystów. Dla zagranicznych przybyszy jest to prawdziwa uczta dla zmysłów. Oprócz kolorowych i wonnych przypraw, niezliczonej ilości błyszczącej biżuterii, delikatnych i pięknie zdobionych dżelab oraz baboosh’y można tu kupić naturalne kosmetyki oraz amulety, takie jak suszone żaby czy starte na proch igły jeżozwierzy. Maroko | Góry (i to dosłownie) przypraw na bazarze w Marrakeszu (by whoisthatfreakwiththecamera) Zakupy w wąskich uliczkach starych medyn są jednocześnie bliskim spotkaniem z marokańską kulturą oraz z samymi Marokańczykami. Marokańskie bazary nazywane także sukami, najczęściej znajdują się w starych dzielnicach miast, czyli medynach. Tereny targowisk są wyłączone z ruchu samochodowego, co zapewnia bezpieczeństwo nie tylko sprzedawcom, ale...

Również w kategorii: Maroko

Dla aktywnych - Park Narodowy Talassemtane!

Niedaleko miasta Asilah znajduje się Park Narodowy Talassemtane, będący domem kilkudziesięciu gatunków zwierząt i miejscem ochrony ostatnich lasów jodłowych Maroka. Maroko | Park Narodowy Talassemtane to wiele niezapomnianych widoków… (by walter_rw ) Dla turystów preferujących aktywny wypoczynek, zwiedzanie wiosek położonych na terenie parku i wędrówki po jego szlakach będą z pewnością niezapomnianą przygodą. Miejscowość Chefchaouen (Szafszawan), znajdująca się pomiędzy pięknymi szczytami Gór Rif, to dobry punkt wyjścia.

As-Sawira (Essaouira)

As-Sawira (francuska nazwa: Essaouira) – miasto na marokańskim wybrzeżu Atlantyku, położone ok. 170 km na północ od Agadiru i 170 km na zachód od Marrakeszu. Maroko | Essaouira – kurort leżący na marokańskim wybrzeżu Atlantyku (by chigley) Przed uzyskaniem niepodległości przez Maroko, miasto nosiło nazwę Mogador. Ta nazwa pochodząca z okresu panowania Portugalczyków używana jest obecnie tylko w odniesieniu do pobliskiej wyspy.

Również w kategorii: Maroko, Essaouira

Maroko – strzał w 10!

Każdy, komu marzy się egzotyczny urlop w ciepłym kraju o bogatej historii, barwnej tradycji i z mnóstwem atrakcji, powinien rozważyć w swoich wycieczkowych planach Maroko. Dlaczego Maroko? Ten północnoafrykański kraj coraz śmielej konkuruje z takimi podróżniczymi potęgami, jak Egipt czy Tunezja. Maroko | Maroko coraz śmielej konkuruje z takimi podróżniczymi potęgami jak Egipt czy Tunezja (by Maneula ) Wakacje w Maroku to strzał w 10, można przekonać się o tym przeglądając nasze listy TOP 10: 10 miejsc, które musisz odwiedzić, aby poznać Maroko 10 rzeczy, których każdy musi spróbować w Maroku Maroko to przede wszystkim bajeczne miasta, w których zatrzymał się czas – coś dla miłośników zwiedzania. Fez, Marrakesz, Casablanca, to tylko wstęp do tej wspaniałej...

Błękitne miasto Szefszawan

W Szefszawanie (Szafszawan, Chefchaouen) trudno odróżnić, gdzie kończy się niebo a zaczyna ziemia. Niewielkie niebieskie miasto malujące się na tle pięknego krajobrazu zachwyca swym spokojem i niezwykłym czarem. Maroko | Szefszawan (Szafszawan, Chefchaouen)- błękitne miasto (by jduvalphotographs) Szefszawan (Szafszawan), a właściwie Chefchaouen, ma jedną charakterystyczną cechę: praktycznie wszystkie budynki w tym mieście pomalowane są na niebiesko. Nie można jednak powiedzieć, że jest to jeden i ten sam kolor, ponieważ odcieni błękitu znajdziemy tu setki. Niebieskie budynki cechuje także specyficzna falistość linii, która bierze się z niezliczonej ilości warstw gipsu i farb nakładanych w kolejnych latach.

Wazzan

Ouezzane lub inaczej Wazzan, na jednej z internetowych stron Maroka nazywane jest Świętym Miastem Wzgórz i Haszyszu. Jednak dla Marokańczyków ma ono prawdziwie święte znaczenie, ze względu na dwa grobowce, które się tutaj znajdują. Jest to miejsce kultu zarówno muzułmanów, jak i Żydów. Maroko | Widok z góry Rif na Wazzan (by jfgornet ) Historia Ouezzane O długiej, bogatej i burzliwej historii tego miasta świadczy już sama jego nazwa. Ouezzane jest bowiem słowem pochodzącym z łaciny. Nazwa została nadana tej miejscowości przez jednego z rzymskich cesarzy, na cześć księcia o imieniu Ouezzane. Miasto zostało założone w 1727 roku przy grobie Mulaja Abdallaha ben Brahima Szerifa, który był potomkiem Mahometa i założycielem sufickiego bractwa Tabiya. Wierzyli oni, że poprzez wspólne, monotonne czytanie Koranu można popaść w stan ekstazy i zjednoczyć się z Bogiem. Ideologia sufich swoim zasięgiem objęła w krótkim czasie całą Afrykę Północną, a nawet...

Również w kategorii: Wazzan

Meknes

Meknes obecnie uważane jest za stare prowincjonalne miasto, jednak nadal można w nim dostrzec wyraźne ślady dawnej świetności. Co więcej, miejscowość ta przez wielu uważana jest za „Wersal Maroka” lub ” Mały Paryż”, pozostając jednocześnie oazą ciszy i spokoju. Maroko | Brama Mansura (Bab el-Mansour) w Meknes (by chrismartin76 ) Oddalone o 60 km od Fez i 150 km od Rabatu, Meknes, bywa często omijane przez turystów. Ci, którzy decydują się je odwiedzić, zatrzymują się tu jedynie na jeden lub dwa dni. Jest to wielki błąd, gdyż Meknes ma niewiarygodnie dużo do zaoferowania. Urok i atmosfera tego miejsca zachwycą każdego, kto postanowi zostać tu na dłuższą chwilę. Spacery po mieście pomogą zrozumieć i poznać historię nie tylko dawnej stolicy Maroka, ale i całego kraju.

Również w kategorii: Maroko, Miasta Maroka, Meknes

Maroko - świat roślinny

Niewłaściwa gospodarka rolna doprowadziła do wyniszczenia pierwotnej roślinności Maroka. Na skutek nadmiernego wypasu oraz karczowania lasów wiele unikalnych ekosystemów zostało nieodwracalnie zniszczonych. Maroko | Majorelle - ogród botaniczny w Marrakeszu (by caitlinstewart) Obecnie większą część kraju zajmują obszary stepowe porośnięte trawą alfa, czyli ostnicą oraz półpustynie.

Również w kategorii: Maroko

Fez

Fez jest trzecim co do wielkości miastem Maroka i najstarszym z czterech miast królewskich (Fez, Marrakesz, Meknès, Rabat). Jest też, po założeniu uniwersytetu Qairawiyin, ważnym centrum duchowym kraju. Maroko | Charakterystyczna Błękitna Brama w dawnych murach obronnych Fezu (by edoug) Miasto zostało założone przez Idrisa I w 789 roku. Ważnym kryterium wyboru miejsca pod przyszłą metropolię był dostatek wody. Dalszy dynamiczny rozwój zawdzięcza Fez dwóm falom uchodźców islamskich. W latach 817-818 przybyło tu ok. 8000 muzułmanów wypędzonych z Córdoby w Hiszpanii, a wkrótce potem 2000 rodzin z Kairouan w Tunezji. Przybysze przynieśli ze sobą zarówno ogromną znajomość techniki i rzemiosła, jak też doświadczenie i obycie z miejskim życiem. Dzięki nim Fez stał się centrum kulturalnym Maroka i jego duchowym sercem.

Również w kategorii: Maroko, Fez

Harissa – aromatyczna pasta

Harissa to aromatyczny, paprykowy dodatek do potraw w postaci pasty, charakterystyczny nie tylko dla Maroka, ale także innych krajów północnej Afryki. Najczęściej kupić ją można w tubce lub puszcze. Maroko | Harissa na straganie w Meknes (by ollografik) Podstawowym składnikiem pasty jest czerwona papryka, która - dla podkreślenia smaku - często jest wędzona. Dodaje się do niej czosnek, kolendrę, kminek i sól. Wszystkie składniki należy zmielić a następnie wymieszać z oliwą z oliwek.

Również w kategorii: Maroko

Harira, najpyszniejsza z marokańskich zup

Harira jest tradycyjną gęstą zupą Marokańską, znaną i serwowaną także w Algierii. Tradycyjnie jadło się ją podczas Ramadanu, jednak obecnie podawana jest w restauracjach przez cały rok. Maroko | Marokańska harira (by fotos_dos_ornelas) Bazą hariry są suszone warzywa, w szczególności cebula oraz mięso. Reszta dodatków zależy od fantazji kucharza. Mogą nimi  być:

Również w kategorii: Maroko

7 marokańskich cudów natury

Maroko to nie tylko tętniące życiem miasta, barwne targi, relaksujące łaźnie i kuszące zmysły restauracje. Wielu turystów przybywa tu, by wypoczywać aktywnie, wśród marokańskich cudów natury. Roślinne, wodne, piaskowe i skalne arcydzieła, stworzone bez udziału człowieka, zachwycają i onieśmielają gości, próbujących poznać ich tajemnice... Maroko | Wydmy Erg Chebbi – krajobrazy marokańskiej Sahary (by fulito ) 1. Przełęcz Tizi n’Test Przełęcz Tizi n’Test, położona  na wysokości 2092 m n.p.m., to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Maroku. Tizi n’Test jest także nazwą drogi, która przechodząc przez przełęcz łączy ze sobą Marrakesz i Tarudant. To niezwykłe połączenie północy z południem jest trasą dla ludzi o mocnych nerwach. Wąska droga wije się jak gibki wąż, nie jest w żaden sposób zabezpieczona, a wiedzie wzdłuż ogromnych przepaści. Każdemu kierowcy i pasażerowi adrenalina podskoczy do najwyższego  poziomu, szczególnie gdy przyjdzie mu się wyminąć z jadącą z naprzeciwka ciężarówką...

Również w kategorii: Przyroda Maroka, Informacje praktyczne

Marokańska waluta

Dirham to podstawowa waluta używana od 1958r. w Maroku i Saharze Zachodniej. Jeden dirham dzieli się na sto centymów lub 20 riali. Największy banknot ma nominał 200, a najmniejszy 10 dirhamów. Maroko | Dirham to podstawowa waluta używana od 1960r. w Maroku i Saharze Zachodniej. Jeden dirham dzieli się na sto centymów (by daveyll) Podstawowe informacje 10 dirham = ok. 3,55zł Graficzne elementy zarówno na monetach, jak i banknotach nawiązują do kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa Maroka. Można na nich podziwiać ptaki, motywy roślinne, a także piękne budowle czy przedmioty codziennego użytku. Dirhamy są walutą niewymienialną poza granicami Maroka. Marokańską walutę można wymienić na pieniądze krajów, które są głównymi partnerami handlowymi Maroka. Dlatego też na wymianę najlepiej zabrać ze sobą euro lub...

Marrakesz

W południowej części Maroka, na przedgórzu Atlasu Wysokiego, na wysokości 465 m n.p.m., położony jest Marrakesz – jedno z najważniejszych, a zarazem najpiękniejszych miast kraju. Maroko | Marrakesz – jedno z najważniejszych, a zarazem najpiękniejszych miast kraju (by Bitten Dallas) Marrakesz liczy około 2,5 mln mieszkańców i jest czwartym co do wielkości miastem Maroka. Niepowtarzalna, orientalna atmosfera miasta kusi wielu turystów.

Również w kategorii: Maroko, Marrakesz

Berber whisky

Berber whisky, wbrew swojej nazwie, nie ma nic wspólnego z alkoholem. Jest to tradycyjna aromatyczna herbata. Berberowie uważają, że ten gorący napój jest najlepszym sposobem na złagodzenie odczuwania wysokiej temperatury na pustyni. Maroko | Tu herbata smakuje najlepiej (by indiepants) Celebracja picia herbaty jest też bardzo ważnym elementem życia społecznego. Berber whisky pije się o różnych porach dnia, ale zawsze po trzy szklaneczki. Jak głosi Marokańskie przysłowie: „Pierwsza szklanka jest gorzka jak życie. Druga jest tak silna, jak miłość, Trzecia z nich jest tak słodka jak śmierć.”

Również w kategorii: Maroko

Ramadan

Ramadan to dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim, a zarazem największe święto islamu obchodzone przez jego wyznawców na całym świecie. Jest to upamiętnienie przekazania przez archanioła Gabriela Mahometowi pierwszych wersetów Koranu. Moment ten czci się gorliwymi modłami podczas Nocy Przeznaczenia, czyli Laylat al-Qadr. Maroko | Ramadan jest czasem modlitwy, błogosławieństwa i osobistego zwycięstwa nad ludzkimi słabościami (by atkinson000) W czasie ramadanu dorośli muzułmanie mają obowiązek pościć od świtu aż do zmierzchu.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko

Dolina Dades

Dolina Dades jest jednym z najbardziej zapierających dech w piersiach marokańskich miejsc. Nic więc dziwnego, że znajduje się na prawie każdej liście podróżniczych celów w tym kraju. Powszechnie nazywana bywa “Doliną Róż” lub “Doliną tysiąca kazb”. Maroko | Najlepszym okresem na zwiedzanie Doliny jest maj (by amerune ) Gdzie leży Dolina Dades? Dolina Dades znajduje się ponad 110 km na północny zachód od Warzazat (Ouarzazate) pomiędzy górami Atlasu Wysokiego a Jabal Saghro. Jest to kanion wyżłobiony przez wody, mierzącej ponad 200 km, rzeki Dades. Ponieważ od jury do eocenu na terenie tym istniało morze, jest to obszar niezwykle bogaty archeologicznie. Geologowie dzielą Dolinę Dades na cztery zasadnicze części, różniące się od siebie historią powstawania, budową geologiczną oraz  samym wyglądem. Maj pachnący różami Najlepszym okresem na zwiedzanie Doliny Dades jest maj. Pogoda jest wówczas wspaniała: nie jest zbyt gorąco,...

Również w kategorii: Dolina Dades, Warzazat (Ouarzazate)

Marokański Festiwal Róż

Na początku maja, po różanych „żniwach”, odbywa się w marokańskim mieście Kelaa M’gouna jedyne w swoim rodzaju doroczne święto róż. Maroko | Święto róż ma miejsce co roku w maju (by palindrome6996) El Kelaa M’gouna leży w samym sercu Maroka nad rzeką Assif M’Goun. Oddalone jest o 24 km od miasta Boulmane-du Dadés i znajduje się na wysokości 1470 m n.p.m. Między wąwozami Dades i Todra w ciągu milionów lat natura stworzyła dolinę, którą całkowicie opanowały róże.

Również w kategorii: Maroko, Newsy z Maroka, Dolina Dades

Święto Miodu w Imouzzer

Każdego roku na początku maja w Imouzzer-Ida-Outanane odbywa się Święto Miodu. Przy tej okazji świętuje się zbiór miodu – dumę tutejszych mieszkańców. Maroko - Imouzzer | Dumą tutejszych okolic jest przepyszny miód (by austinevan) U stóp białej wioski rozciąga się pośród palm naturalny ogród botaniczny z drzewami migdałowymi, oliwkowymi i arganowymi. Imouzzer leży w otoczonej górami rajskiej dolinie. Jest to oaza z tarasowo położonymi polami, otoczona lekko pofalowanymi wzniesieniami, pokrytymi drzewami owocowymi.

Również w kategorii: Maroko, Newsy z Maroka

Dżemaa El-Fna

Dżemaa El-Fna to wspaniały plac w samym sercu miasta, na którym skupia się rozrywkowe i towarzyskie życie Marrakeszu. Miejsce to pochwalić się może niebanalną historią: przez setki lat przez „Plac Straceńców”, jak bywa nazywany Dżemaa El-Fna, przewinęły się całe rzesze kupców, rolników, złodziei i niewolników. Maroko | Suk w Marrakeszu – jedno z najbardziej kolorowych zakątków Maroka (by kodok ) O każdej porze roku, bez względu na porę dnia i nocy, na placu panuje gwar i ruch. Ożywiona atmosfera wciąga wszystkich, włącznie z turystami.

Również w kategorii: Maroko, Marrakesz

Transport miejski

W małych marokańskich miastach, miasteczkach i wioskach wszędzie jest blisko – z jednego końca miejscowości można spacerkiem dojść na drugi. Transport miejski jest jednak niezbędny w dużych, rozwijających się miastach. W Maroku jest on bardzo dobrze rozwinięty i usystematyzowany. Rodzaj środków transportu zależy od intensywności urbanizacji miasta i jego zaludnienia. Maroko | Ruch uliczny w Marrakeszu (by michalo) W grudniu 2010 roku ukończono budowę dwóch linii tramwajowych w Rabacie.  Obecnie również władze Agadiru, Fez, Tangeru i Marrakeszu myślą o wybudowaniu sieci torów w swoich miastach. Tramwaje marokańskie są nowoczesne, czyste i szybkie.

Również w kategorii: Maroko

Rabat - Wieża Hassana i mauzoleum Muhammada V

Jednym z najbardziej znanych zabytków Rabatu, a zarazem jego wizytówką, jest górująca ponad miastem Wieża Hassana (Le Tour Hassan). Wznosi się ona nad mostem łączącym brzegi rzeki Bu Regreg. Maroko | Rabat - Wieża Hassana (by adam_jones) Wieża Hassana z założenia miała być największym i najbardziej okazałym minaretem w całym muzułmańskim świecie. Jej budowę rozpoczął pod koniec XII wieku (w 1195 roku) almohadzki sułtan Jakub al-Mansur.

Również w kategorii: Maroko, Rabat

Rozmówki arabskie

Czy język arabski jest trudny? Czy warto się go uczyć? Jak mieszkańcy Maroka mówią "Kocham Cię"? – takie i inne pytania często pojawiają się na forach internetowych, co świadczy o dużym zainteresowaniu Polaków tajnikami arabskiego języka. Maroko - As-Sawira | Pogawędka przy zachodzie złońca (by antonystanley) Oczywiście jest to język dość trudny i to zarówno jeśli chodzi o wymowę (dźwięki dotychczas nam nieznane, a więc trudne do powtórzenia i dodatkowo zróżnicowane regionalnie), jak i pisownię (inny alfabet oraz zapisywanie wyrazów od strony prawej do lewej). Ale oczywiście warto podjąć próbę nauczenia się go i tak jak w każdym innym wypadku – wszystko zależy od naszej motywacji. Jeśli wybieramy się w podróż do Maroka musimy wiedzieć, że mieszkańcy wszystkich krajów potrafią docenić wysiłek turysty wkładany w próbę nauczenia się lokalnego języka i choćby najbardziej niezgrabne Salam („Cześć!”) czy Shukran („Dziękuję”), będzie naprawdę miłym ukłonem w ich kierunku.

Również w kategorii: Maroko, Rozmówki, Język

Marokańskie kiszone cytryny

Czy wiesz, że bardzo popularnym w Maroko przetworem są kiszone cytryny? W Polsce nie umiemy sobie wyobrazić piwnicy bez kiszonych ogórków czy kapusty, Marokańczycy zaś zapełniają spiżarnie wekowanymi kwaszonymi cytrynami! Czy w naszym kraju cytryny w postaci kiszonej mogłyby zdobyć serca gospodyń domowych? Maroko | Czy w naszym kraju cytryny w postaci kiszonej rozkochają w sobie gospodynie domowe? (by lenore-m ) Gotowe kiszone cytryny mają cytrusowo-słonawy smak, wyglądają bardzo apetycznie i świetnie pasują do ryb, drobiu, sałatek a także do sosów i dań egzotycznych. Do potraw dodaje się posiekaną skórkę tak przygotowanych owoców. Przepis na nie jest bardzo prosty, wystarczy bowiem szeroki słój, cytryny, sól, odrobina cierpliwości i już po tygodniu można cieszyć się marokańskimi kiszonymi cytrynami! Kiszone cytryny można robić o każdej porze roku. Z całą pewnością zaskoczymy nimi gości podczas wyjątkowej kolacji. A zatem –...

Również w kategorii: Maroko, Kuchnia marokańska

Drewno tui

Tradycja wykorzystywania drewna tui sięga czasów starożytnych. Obecnie wyroby z tego drewna pochodzą głównie z regionu Essaouira. Ze względu na ciekawą i niepowtarzalną fakturę znane są w całym Maroku i na świecie. Mężczyźni zajmujący się obróbką tego drewna doszli do prawdziwego mistrzostwa, a ich dzieła uważne są za produkty ekskluzywne. Maroko | Drewniane figurki wielbłądów (by davidooms) Wyroby z drewna tui (głównie resztki mebli) znajdowane są obecnie na stanowiskach archeologicznych starożytnych miast budowanych przez rzymian. Zapewne już wówczas doceniano przepiękny zapach tego drewna. Inną jego zaletą jest nieregularna faktura. Drewno pochodzące z obszaru pnia jest jasnobrązowe o misternie splątanej strukturze komórkowej, natomiast to z odrostów korzeni jest dużo ciemniejsze i mocno nakrapiane, a wręcz pstrokate.

Również w kategorii: Maroko

Muzeum Dar Batha w Fezie

Wspaniały hiszpańsko-mauretański pałac Dar Batha położony jest na obszarze między starym (Fes el-Bali) a nowym (Fes el-Dżdid) Fezem. Budynek, mieszczący bezcenne zbytki marokańskiego rzemiosła, otoczony jest malowniczymi ogrodami. Maroko (Fez) | Budynek Dar Batha Museum (by mtl_shag ) Słynne Musée du Batha to muzeum rzemiosła i sztuki zdobniczej rejonu Maroka. Można pokusić się o stwierdzenie, że w jego wnętrzach będziemy mieli okazję poznać tajniki marokańskiej kultury i sztuki z poziomu detali. Bliższe zapoznanie się ze zgromadzonymi w muzealnym gmachu przykładami marokańskiej sztuki zdobniczej i rzeźby, będzie dla podróżnych doskonałym wstępem do późniejszego zwiedzania większych obiektów Maroka: meczetów i medres.

Również w kategorii: Fez, Miasta Maroka, Rękodzieło

Ghoriba, czyli tajemnica

Ghoriba w języku marokańskim oznacza „tajemnicę”. Ciasteczka ghoriba są właśnie tajemnicą smaku. To słodkie okrągłe łakocie posypane migdałami lub sezamem. Apetyczne ciasteczka ghoriba (by fugzu's buddy icon fugzu) Ich ciasto jest kruche i chrupiące, dodaje się do niego skórkę z pomarańczy lub cytryny, cynamon, a także kwiaty pomarańczy.

Również w kategorii: Maroko

Hidżab

Zgodnie z zasadami islamu, niektóre części ludzkiego ciała są „aurh”, czyli „zakazane” dla oczu innych niż ich właściciela i współmałżonka. U kobiet całe ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni powinno być zasłonięte. Mężczyźni natomiast powinni ukrywać ciało od pępka do kolan. Maroko | Hidżab - chusta zasłaniająca włosy, uszy i szyję (by anjči) Najważniejszą cechą muzułmańskich kobiet jest skromność. W języku arabskim określa ją słowo „haja”, które oznacza także „psuć widok, ukrywać”. To właśnie od niego wzięła się nazwa powszechnego okrycia głowy muzułmanek. Hidżab to chusta zasłaniająca włosy, uszy i szyję. Nie zasłania ona ramion, a tym bardziej twarzy.

Również w kategorii: Maroko, Tradycyjny strój

Sidi Kaouki – mekka surferów

Jeśli zwiedziliśmy już wszystkie piękne marokańskie miasta, wygrzewaliśmy się i opalaliśmy na marokańskim wybrzeżu, warto teraz wyruszyć w poszukiwaniu przygód. W tym celu najlepiej udać się do maleńkiej mieściny Sidi Kaouki. Maroko | Sidi Kaouki jest rajem dla surferów (by guiseiz ) Podróż do Sidi Kaouki Wystarczy jechać na południe główną drogą z Essaouira do Agadiru, aby po około 15 kilometrach dotrzeć do zjazdu na Sidi Kaouki. Dwupasmowa droga nagle zamienia się w wąską asfaltowaną dróżkę, prowadzącą prostopadle do Oceanu Atlantyckiego. Do Sidi Kaouki można się dostać na kilka sposobów, np. idąc z Essaouira wzdłuż wybrzeża (ok. 20 km) lub autobusem, który kursuje kilka razy dziennie. Jednak jednym z najbardziej popularnych sposobów dotarcia do tego miejsca jest przyjechanie własnym samochodem i to najlepiej campingowym. Camping w Maroku Sidi Kaouki jest jednym z...

Również w kategorii: Sidi Kaouki, Sport

Casablanca

Największym miastem Maroka nie jest wbrew pozorom jego stolica – Rabat, ale położona w zachodniej części kraju, u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, Casablanca. Jest ona głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym Maroka, a także największym portem morskim kraju. Maroko | Wielu mieszkańców Maroka przybywa do Casablanki szukając sławy, majątku lub chociażby lepszych warunków do życia (by edoug) Oficjalnie Casablanca liczy ponad 3 mln mieszkańców, choć miejscowi twierdzą, że liczba ta wynosi od 5 do 8 milionów. Casablanca, a właściwie po arabsku Ad-Dar al-Bajda, to wspaniała, dynamicznie rozwijająca się metropolia o iście zachodnioeuropejskim charakterze. Niemniej jednak w wielu miejscach można zauważyć wciąż żywe tradycyjne arabskie. Aglomeracja zaczęła się w pełni rozwijać stosunkowo niedawno, w dobie francuskiego protektoratu, kiedy Casablancę ustanowiono centrum gospodarczym...

Również w kategorii: Maroko, Casablanca

Na narty do Maroka? Czemu nie!

Maroko to Afryka, a skoro Afryka, to dużo piasku i ciepło – oto tradycyjny sposób myślenia o tym państwie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że Maroko to także wymarzony kierunek turystyczny dla fanów białego szaleństwa. Maroko | Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Maroko to wymarzony kierunek dla fanów białego szaleństwa (by Wia-Tirol ) Nie, to nie pomyłka, narciarze i snowboardziści, zarówno ci początkujący, jak i posiadający duże doświadczenie, w górach Atlasu z pewnością poczują się jak w raju. W niektórych miejscach grube warstwy śniegu leżą tu przez większą część roku. Historia sportów zimowych Maroka Historia sportów zimowych Maroka nie jest długa. Oczywiście zapoczątkowali ją Francuzi, którzy już podczas drugiej wojny światowej wybudowali pierwsze wyciągi narciarskie na terenie Antyatlasu. W latach 50. marokańska sky-turystyka stała się bardzo popularna wśród Francuzów. Rozwinęło się wówczas kilka ośrodków,...

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Sport, Narty

Rabat - Stolica Maroka

Stolicą Maroka, państwa afrykańskiego położonego u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, jest Rabat – miasto położone nad samym oceanem, u ujścia rzeki Bu Raghragh. Maroko | Malownicze uliczki Rabatu (by jacbis) Pod względem wielkości zaludnienia (ok. 1,6 mln mieszkańców) Rabat zajmuje drugie miejsce w kraju.

Również w kategorii: Maroko, Rabat

Medresa

Medresy to obok meczetów chyba najczęściej podziwiane przez turystów marokańskie zabytki. Warto jednak wiedzieć, że medresy z Maroka różnią się od tych z Bliskiego Wschodu. Budynki tego typu, często niepozorne z zewnątrz, kryją zachwycające wnętrza, dlatego spacerując po marokańskich medresach należy zaglądać we wszystkie możliwe zakamarki. Maroko | Medresa Bu Inania, Fez (by pbarry ) Co to jest medresa? Zacznijmy od tego, czym w ogóle są medresy (مدرسة). Inna nazwa: madrasa lub medersa. Samo słowo "medresa" wywodzi się od arabskiego daras, co dosłownie oznacza "uczyć". Medresy są to więc teologiczne szkoły średnie, a czasami także wyższe, w których podstawą nauczania jest Koran oraz prawo muzułmańskie. Ponieważ w islamie nauka i religia są nierozerwalnie ze sobą związane, medresy początkowo znajdowały się blisko meczetów. W Maroku uczniowie, którymi oczywiście byli i nadal są sami chłopcy, uczęszczający na nauki do medres mieli...

Również w kategorii: Kultura i obyczaje

Meczet Kutubijja

Marrakesz słusznie uznawany jest za centrum kulturalne całego Maroka, choć nie jest on przecież stolicą państwa. W mieście tym znajduje się wiele godnych uwagi zabytków, do których niewątpliwie należy zaliczyć przepiękne, okazałe meczety o minaretach sięgających wręcz ku nieboskłonom. Maroko | Meczet Kutubijja w Marrakeszu (by alphis) Jednym z najsłynniejszych marokańskich zabytków architektury jest meczet Kutubijja (Kutubia), pochodzący z XII wieku. Jest on jednocześnie jednym z najwspanialszych pomników sztuki arabskiej.

Również w kategorii: Maroko, Marrakesz

Zakupy i ceny w Maroku w roku 2015

Według standardów europejskich Maroko uchodzi za kraj niskich cen, chociaż w porównaniu z innymi krajami afrykańskimi, towary i usługi są tu stosunkowo drogie. Ceny w Maroku są wyższe niż w Egipcie, ale też znacznie niższe niż w niedalekiej Hiszpanii. Maroko (Marrakesz) | Na marokańskim targu niemal każda cena podlega negocjacji (by adam_jones ) Najtańszy pobyt można sobie wyobrazić już za 35-40 dolarów dziennie, ale aby zapewnić sobie pewien komfort wypoczynku, trzeba wydać dziennie ok. 60-120 dolarów. Ceny nie są na ogół wysokie, zwłaszcza na bazarach, a dodatkowo można je zbić, targując się, nawet o połowę. Kupując olejek arganowy, biżuterię nomadów, dywan czy zwyczajne owoce, należy się targować – płacenie na wzór europejski wręcz nie jest w dobrym stylu.

Tanger

Można zaryzykować stwierdzeniem, że Tanger to miasto, w którym rozpoczyna się Maroko. Jest to miejsce inspirujące i urzekające,  od lat zamieszkiwane przez europejską bohemę. Jego niepowtarzalna atmosfera łączy w sobie elementy afrykańskie, francuskie i hiszpańskie. A jednak przy pierwszym spotkaniu Tanger może wydać się przerażająco zatłoczonym i gwarnym portem, który nie ma nic do zaoferowania. Dlatego, aby poznać urok tego miasta i zgłębić jego tajemnicę, trzeba w nim spędzić choćby kilka dni... Maroko | Nazwa Tanger wywodzi się z języka tamazight (by hoteltangerina ) W drodze do Tangeru... Płynąc do Maroka z Hiszpanii przez Cieśninę Gibraltarską pokonujemy niecałe 14 km. Rejs ten, a właściwie jego koniec, jest wspaniałą możliwością do podziwiania wznoszącego się na zboczach wzgórz miasta. Każda pora dnia jest dobra aby zachwycić się jego urokiem. W pełnym słońcu setki, a może tysiące białych, szarych i żółtych budynków, ściśle do siebie przylegających, będą się ostro odcinały od błękitu nieba. Od razu dostrzeżemy smukłe wieże...

Również w kategorii: Tanger

Marokańskie dywany

Każdy z nas zna historię o latającym dywanie i mimo iż nie pochodzi ona z Maroka, to właśnie w tym kraju można spotkać naprawdę magiczne dywany. Jest to unikatowe, tradycyjne rękodzieło, którym w szczególności szczycą się mieszkańcy Atlasu Średniego. Maroko | Mieszkańcy Maroka od wieków pielęgnują swoje tkackie tradycje (by davidooms) Tkactwo dywanów to jedna z najstarszych tradycji rękodzielniczych w Maroku. Marokańskie dywany to niezwykle barwne i interesujące pamiątki, a czasami kolekcjonerskie dzieła sztuki. Każdego turystę zaskakuje ich wielobarwność i różnorodność – od cienkich kilimów, przez tkane narzuty i ozdobne dywany tarasowe, po grube dywany domowe. Kontrola jakości Każdy marokański dywan poddawany jest kontroli jakości i otrzymuje specjalną etykietkę: niebieską – gdy ma najwyższą jakość, żółtopomarańczową – gdy dobrą oraz zieloną – gdy jakoś wyrobu jest...

Również w kategorii: Maroko

Taza

Czarujące i praktycznie pozbawione turystów, miasteczko Taza, to bez wątpienia zakątek Maroka warty naszego czasu i uwagi. Miejscowość ta od wieków pełniła ważną funkcję strategiczną. Dla turystów Taza będzie przede wszystkim ciekawą bazą wypadową do pieszych wędrówek po górach. Maroko | Malownicze okolice Tazy (by activesteve ) Gdzie leży Taza? Położone na północy Maroka Taza to jedno z najstarszych miast w kraju. Miasteczko wzniesiono w obniżeniu terenu, nazywanym Brama Tazy, ulokowanym  pomiędzy pasmem górskim Ar-Rif i Atlasem Średnim. Taza oddalona jest od Tetuanu o ok. 380 km, czyli prawie pięć i pół godziny jazdy samochodem. Natomiast do Fezu jest stąd zaledwie 120 km.

Również w kategorii: Północne Maroko, Taza

Archeologia Maroka

Historia pierwszych ludzkich osad na terenie Maroka sięga pradawnych czasów paleolitu. Ze względów archeologicznych szczególnie interesujący jest okres pierwszych osad fenickich i dotarcia do Maroka kultury romańskiej. Jednak w ostatnich latach Maroko słynie nie tylko wśród archeologów ale także paleontologów. Terenem szczególnie bogatym w wykopaliska są góry Atlasu. Archeologia Maroka | Tak wyglądali najstarsi mieszkańcy Afryki Północnej, czyli Spinozaury (by kabacchi) Dinozaury Niezwykle ciekawe są marokańskie odkrycia dinozaurów. Stały się one popularne nie tylko wśród naukowców, ale także wśród dzieci z całego świata, za sprawą filmu „Park Jurajski”. Najbardziej znane są idealnie zachowane szkielety Spinozaurów (Spinosaurus – „kolczasty jaszczur”). To właśnie je zrekonstruowano w filmie. Znane są już trzy stanowiska Spinosaurus maroccanus, uważanego za oddzielny gatunek od S. aegyptiacus, pochodzącego z Egiptu.  Dorosły spinozaur mógł osiągać około...

Również w kategorii: Maroko

Kwitnące winnice w muzułmańskim Maroku

Łagodnie wznoszące się winnice stanowią niezwykły widok w muzułmańskim kraju. Ale zarówno winorośle, jak i wyprodukowane z nich wino świetnie się mają w Maroku – mimo islamskiego zakazu alkoholu. Maroko | Maroko stało się jednym z największych producentów wina w świecie islamskim (by NatsPhotos) Maroko stało się jednym z największych producentów wina w świecie islamskim: ostatnio produkuje się tutaj około 35 mln butelek rocznie. Wino przynosi państwu miliony w postaci podatku, chociaż wydaje się, że islam znajduje się w ofensywie.

Również w kategorii: Pogoda w Maroku, Newsy z Maroka

Wiza Maroko – przepisy wjazdowe i celne

Od 1 stycznia 2005 r. Polacy nie muszą posiadać wizy do Maroka, jeśli planowany przez nich pobyt na terenie tego kraju nie przekracza 90 dni. Warto pamiętać, że dirham marokański poza granicami kraju jest praktycznie niemożliwy do wymiany i obowiązuje zakaz wywożenia tej waluty. Maroko | Marokańskie prawo nie jest zbyt restrykcyjne, jeśli chodzi o przepisy celne (by tazza) Podczas przekraczania granicy turyści mogą być poproszeni o okazanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na czas pobytu w Maroku, nie muszą jednak posiadać biletu wyjazdowego z kraju. Na lotnisku, zarówno po przylocie, jak i przed odlotem, każdy turysta ma obowiązek wypełnić tzw. kartę policyjną.  Należy wpisać tam swoje imię i nazwisko, miejsce zakwaterowania, długość pobytu, numer paszportu oraz... wykonywany zawód.

Również w kategorii: Maroko

Sala (Salé) – bliźniacze miasto Rabatu

Bliźniacze miasto Rabatu – Salé, było niegdyś autonomiczną republiką o międzynarodowym znaczeniu, a zarazem... strategiczną siedzibą piratów. Historia tego miasta nie jest jednak romantyczną bajką. Mimo wielu dziejowych trudów, Salé zachowało swoją tożsamość kulturową i dziś uważane jest za religijne centrum islamu. Maroko | Salé to piękne miasto o bogatej historii (by jlascar ) Leżące po prawej stronie rzeki Bou Regreg, białe miasteczko Salé, nazywane jest „bliźniakiem” Rabatu. Mimo to różni się ono od niego zasadniczo. Pomiędzy miastami można podróżować przez most Moulay Hassan pieszo, autobusem lub taksówką. Można też przepłynąć rzekę Bou Regreg wynajętą łodzią. Niezwykły klimat Sale Most Hassana został wybudowany w roku 1957 i jest jednym z pięciu, które łączą Rabat i Salé. Władze chcą, aby w najbliższym czasie powstały kolejne mosty, co umożliwi sprawniejszą wymianę handlową między miastami. Gdy znajdziemy się w Salé, zmieni się nie tylko otaczająca nas architektura, ale także...

Również w kategorii: Maroko, Rabat, Miasta Maroka, Sala (Salé)

Kiedy jechać do Maroka?

Maroko jest krajem arabskim, w którym turyści mają niepowtarzalną okazję poznania tajników miejscowej kultury i religii. Goście z zagranicy powinni pamiętać przede wszystkim o odpowiednim ubraniu, szczególnie jeśli planują podróż w najbardziej restrykcyjne pod względem obyczajowości regiony kraju. Maroko | Malownicze uliczki Maroka (by zebulb) Najlepszą porą na podróż do Maroka dla turystów nastawionych głównie na zwiedzanie w jest okres wiosenny, mniej więcej od marca do maja. Panujące wówczas dość łagodne temperatury czynią powszechny obowiązek zakrywania poszczególnych części ciała łatwiejszym do zrealizowania. Wiosna jest okresem następującym tuż po porze deszczowej, kiedy to roślinność jest wyjątkowo bujna, a w powietrzu nie unosi się kurz, który jest wszechobecny chociażby latem.

Również w kategorii: Maroko

Parki narodowe Maroka

Marokańska natura ma wiele do zaoferowania zarówno miejscowej ludności, jak i turystom. Niestety, tak jak w wielu innych miejscach na ziemi, wymaga ona ochrony i znacznego zaangażowania w edukację lokalnej ludności. Aby poznać marokańskie krajobrazy w całej okazałości, różnorodności i pięknie, warto wybrać się na wycieczkę szlakiem najciekawszych parków narodowych i rezerwatów przyrody. Maroko | Park Narodowy Talassemtane (by walter_rw) Rezerwat Biosfery Argan Rezerwat ten powstał w roku 1998 w celu ochrony endemicznego gatunku drzew arganowych. Znaczenie lasu arganowego jest nieocenione, chroni on bowiem ziemię przed postępującym pustynnieniem. Rezerwat obejmuje 2 560 000 hektarów terenu, z których część jest zamieszkana oraz służy jako tereny rolne. Dzięki edukacji miejscowej ludności drzewa nie są więcej wycinane. Wykorzystuje się głównie ich owoce i nasiona, z których wytwarza się olej arganowy.

Również w kategorii: Maroko

Tetuan

W północno-zachodniej części Maroka, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, leży Tetuan. Turyści zjeżdżają do niego tłumnie ze względu na przepiękną medynę. Jej urok oraz historyczną wartość doceniono w 1997 r., wpisując na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Tetuan to pięknie zachowane starożytne miasto, w którym zatrzymał się czas. Maroko | Malowniczy widok na miasto (by fotos_dos_ornelas ) Tetuan jest jednym z dwóch głównych portów Maroka. Jego nazwę w języku berberyjskim tłumaczy się dosłownie jako „otwórz oczy”, a w przenośni jako „źródła wody” gdyż pobliskie rzeki i potoki nawadniają miejskie ogrody. Tetuan jest malowniczo położony u podnóża gór Rif w pasie sadów pomarańczowych, migdałowych, granatowych i cyprysowych. Białe budynki miasta wznoszą się na stokach Dżebel Dersa. To właśnie z tego względu turyści nazywają go potocznie Andaluzyjką, Małą Jerozolimą czy Białą Gołębicą. Historia Tetuan’u Choć mówi się, że Tetuan założony został w XV wieku przez Sidi Ali al-Mandari oraz towarzyszących mu muzułmanów i Żydów pierwsze znaleziska na terenie...

Również w kategorii: Miasta Maroka, Tetuan

Historia Maroka

Tereny dzisiejszego Maroka zostały zasiedlone przez plemiona Berberów ok. 2 tysiące lat p.n.e. Począwszy od XII w. p.n.e. Fenicjanie zaczęli zakładać na wybrzeżu swoje pierwsze placówki handlowe; wśród nich również Kartaginę na terenie dzisiejszej Tunezji. Maroko | Kobieta z ludu Berberów (by djrue) W głębi lądu zaś ok. IV w. p.n.e. powstało królestwo Mauretanii, obejmujące swym zasięgiem wiele plemion berberyjskich.

Również w kategorii: Maroko

21 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Maroku!

Maroko to magiczny kraj położony w północno-zachodniej Afryce. Z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej turystów. Zachwyca swoją niezwykłą kulturą, bogatą historią i życzliwymi ludźmi. Poniżej przedstawiamy listę atrakcji, których powinien spróbować każdy odwiedzający ten kolorowy kraj. Maroko | Obowiązkowym punktem wyprawy do Maroko jest przejażdżka na wielbłądzie (by marcveraart ) 1.    Skosztuj kiszonych cytryn!2.    Spróbuj swoich sił w surfowaniu.3.    Weź udział w tradycyjnym marokańskim weselu.4.    Naucz się kilku słów w języku arabskim.5.    Nie zapomnij kupić najbliższym pamiątek!6.    Zabierz rodzinę na wspaniały plac Dżemaa...

Również w kategorii: Newsy z Maroka

Hasema

Jeśli nie jest się muzułmanką, to wystąpienie w stroju kąpielowym na plaży czy przy basenie nie wydaje sie niczym szczególnym. Sprawa ta przedstawia się jednak zupełnie inaczej wśród kobiet wielbiących imię Allaha. Moda islamska | Muzułmanki nie muszą odmawiać sobie przyjemności pływania (by Mangiwau / Michael Thirnbeck) Trudno wymagać, aby młode, aktywne Marokanki w XXI wieku musiały z czegoś w życiu rezygnować. Aby nie pozbawiać muzułmanek przyjemności, jaką niesie pływanie, zaprojektowano specjalny strój kąpielowy nazywany hasema. Kobiety szybko zaczęły traktować go także jak „dres”, podczas uprawiania wszelakiego rodzaju sportów.

Również w kategorii: Maroko, Tradycyjny strój

Maroko - klimat

Ze względu na specyficzne położenie geograficzne, klimat Maroka jest bardzo zróżnicowany. Wzdłuż wybrzeży panuje klimat podzwrotnikowy (subtropikalny) typu śródziemnomorskiego. Maroko | Rabat w pełnym słońcu (by jlascar) Bliskie położenie gór czyni klimat na wybrzeżach łagodnym i wilgotnym. W strefie nadatlantyckiej, ze względu na chłodny prąd kanaryjski, bardzo często występują mgły.

Również w kategorii: Maroko, Pogoda w Maroku

Atrakcje Maroka - Park Narodowy Toubkal

Park Narodowy Toubkal został założony w 1942 roku jako pierwszy park narodowy w Maroku. Obszar chroniony leży w paśmie Atlasu Wysokiego, a jego powierzchnia wynosi 380 km2 i obejmuje swym zasięgiem najwyższą górę Maroka i całej Afryki Północnej – Toubkal (4167 m). Maroko | Obszar chroniony Toubkal leży w paśmie Atlasu Wysokiego (by mishimoto) Teren ten jest zamieszkany przez Berberów, którzy wykorzystują obszar parku do wypasu zwierząt. Berberowie są rdzennymi mieszkańcami Afryki Północnej. Niektóre grupy Berberów mają niebieskie oczy i jasne włosy.

Również w kategorii: Maroko

Casablanca – Meczet Hassana II

Meczet Hassana II to jeden z najbardziej znanych zabytków marokańskiej Casablanki. Budowę meczetu rozpoczęto w 1986 roku, jako spełnienie woli króla Hassana II. Jego życzenie wypowiedziane w dniu 51 urodzin zostało ziszczone dopiero 30 sierpnia 1993 roku. Maroko | Detale zdobnicze Meczetu Hassana II (by sumeja) Meczet położony jest w malowniczej okolicy, na północ od medyny, nad samym brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Toń oceanu widoczna jest dzięki przeszklonej podłodze we wnętrzu meczetu.

Również w kategorii: Maroko, Casablanca

Maroko - flaga i godło

Flaga Maroka jest ciemnoczerwona (kolor ten symbolizuje szarifów, czyli władców Mekki) z umieszoną pośrodku zieloną pieczęcią Salomona, czyli pięcioramienną gwiazdą. Maroko | Flaga Maroka (by flottenheimer) Według prawa ramiona gwiazdy powinny się przeplatać, bywa jednak tak, że gwiazda jest wypełniona. Zielony kolor gwiazdy symbolizuje w świecie Islamu życie, mądrość i zdrowie. Natomiast jej pięć ramion to odzwierciedlenie pięciu podstawowych zasad islamu:

Również w kategorii: Maroko

Hassilabied – przygoda na Saharze

Jeśli będąc w Maroku zechcemy zobaczyć na własne oczy największą pustynię świata – Saharę, mamy do wyboru albo bardzo turystyczne miasto – Merzouga albo maleńką, cichą i klimatyczną wioskę na południowym-wschodzie kraju nieopodal granicy z Algierią – Hassilabied. Maroko | Wydmy Erg Chebbi (by ianloic ) Gdzie leży Hassilabied? Jadąc samochodem lub autobusem z Merzougi do Hassilabied wystarczy pokonać około 12 km, aby stanąć na skraju pustyni. Można tutaj znaleźć hotele o bardzo różnym standardzie, jednak nie należy liczyć na zbyt niskie ceny. Nieopodal Hassilabied znajduje się jeszcze kilka innych małych miejscowości, m.in.: Tanamoust, Takoujt, Khamlia, Tisserdmine, z których można na grzbiecie wielbłądów wyruszyć w głąb Sahary. Oaza spokoju Hassilabied jest niezwykle spokojnym miejscem, szczególnie jeśli trafimy tutaj poza sezonem turystycznym. Ale nawet w sezonie jest tu zazwyczaj spokojniej niż w pobliskiej ...

Również w kategorii: Hassilabied, Sahara, Miasta Maroka, Merzouga, Erg Chebbi

Al-Dżadida (Mazagan)

Około 90 km za zachód od miasta Casablanka, nad Oceanem Atlantyckim znajduje się urokliwe, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasto Al-Dżadida (Mazagan). Maroko | Miasto Mazagan założone zostało przez Portugalczyków (by ennaimi ) Al-Dżadida, często nazywane portugalskim miastem, założone zostało przez Portugalczyków na początku XVI wieku. W1769 roku przejęli je Marokańczycy. Portugalczycy zostali wówczas przesiedleni do kolonii w Brazylii, gdzie założyli osiedle Nova Mazagao. Mazagan cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością wśród turystów. Ocean Atlantycki oraz szerokie plaże sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek. Oprócz błogiego lenistwa i zabaw na plaży, Mazagan oferuje nam również wiele innych atrakcji. Prawdziwą perełką jest Stare Miasto i to od niego najlepiej zacząć zwiedzanie.

Również w kategorii: Miasta Maroka, Al-Dżadida

Riady, ksary i kazaby

Zwiedzając Maroko, depczemy ścieżki pośród wielu pięknych budynków, a wchodząc do ich wnętrz zachwycamy się wystrojem. Gdy pytamy lokalnych mieszkańców, gdzie właśnie byliśmy, w odpowiedzi słyszymy dziwne słowa typu: ksar, riad czy kazba, które nie zawsze są dla nas jasne. Warto więc dowiedzieć się, co charakteryzuje poszczególne typy marokańskiego budownictwa i czym różnią się one między sobą. Maroko | Ksar to cała, samowystarczalna wioska (by rosino ) Co to jest riad? Z riadami możemy mieć styczność właściwie już chwilę po wylądowaniu w Maroku, gdyż wiele z nich funkcjonuje obecnie jako hotele, guesthouse'y czy restauracje. Mówiąc w skrócie: są to typowe marokańskie domy z wewnętrznym, kwadratowym lub prostokątnym, niezadaszonym ogrodem lub dziedzińcem. Swego czasu w podobny sposób budowane były także pałace, dlatego i one mogą być nazywane riadami. prywatność i...

Takhlila

Takhlila to tradycyjny strój berberskich kobiet. Nosi się go na co dzień i od święta. Jest to długa do kostek koszula z długimi, dzwonowato rozszerzającymi się rękawami. Maroko | Takhlila - tradycyjny strój berberskich kobiet (by indiepants) W przeciwieństwie do dżelaby, takhlila odsłania szyję, a niejednokrotnie delikatnie ukazuje dekolt. Często bywa drapowana, tak jak za starożytnych czasów. W pasie spina się ją błyszczącą broszą lub obwiązuje bogato zdobionym pasem.

Również w kategorii: Maroko, Tradycyjny strój

Kuchnia marokańska

Maroko jest krajem specyficznym – afrykańskim, ale o widocznych naleciałościach europejskich. Położenie na styku dwóch kontynentów sprawia, że kraj ten jest niezwykle atrakcyjny dla turystów. Zderzenie dwóch zupełnie odrębnych kultur nie pozostało bez wpływu na tutejsza kuchnię. Maroko | Aromatyczne przyprawy z marokańskiego targu (by teti034) Kuchnia marokańska jest typową kuchnią arabską. Wielu specjalistów z dziedziny gotowania twierdzi, że to właśnie Maroko jest kolebką tej szkoły sztuki kulinarnej. Marokańskie specjały wspaniale odzwierciedlają ogromne bogactwo kulturowe i kulinarne świata arabskiego. W kuchni marokańskiej widoczne są przede wszystkim wpływy berberyjskie.

Również w kategorii: Maroko

Wąwóz Todra - wspinaczkowy raj

Gorges du Todra, czyli wąwóz Todra to jeden z skarbów geologicznych Maroka. 300-metrowe, czerwone jak przyprawa curry ściany są mocnym akcentem południowych stoków Atlasu. Maroko | Wąwóz Todra to perła geologiczna Maroka (by teosaurio ) Dwa największe wąwozy Maroka – Todra i Dades to punkty zdecydowanie warte zobaczenia. Wąwóz Todra jest olbrzymi i zapiera dech w piersiach, czasami porównywany jest nawet z Wielkim Kanionem w Kolorado! To geologiczne cudo umiłowali sobie zwłaszcza miłośnicy górskich wspinaczek.

Również w kategorii: Maroko, Newsy z Maroka

Maroko - świat zwierzęcy

Podobnie jak w innych krajach afrykańskich, na terenie Maroka żyły niegdyś lwy i słonie. Niestety zwierzęta te całkowicie wyginęły i obecnie są jedynie częścią marokańskiej historii. Maroko | Jarmark w Marrakeszu (by johncohen) Utrata tak cennych gatunków fauny zwróciła uwagę marokańskiego rządu na konieczność ochrony przyrody naturalnej. Dziś wiele gatunków zwierząt jest prawnie chronionych, a dla ich lepszego zabezpieczenia powstają parki narodowe i rezerwaty.

Również w kategorii: Maroko

Maroko - zdrowie i bezpieczeństwo

Zalecane jest aby turyści wybierający się do Maroka posiadali aktualne szczepienia na tężec, dur brzuszny i żółtaczkę typu A i B. Dużym problemem w Maroku są dla turystów zatrucia pokarmowe. Maroko | We wszystkich krajach tropikalnych zaleca się picie wody butelkowanej (by catsncarp) Mało komu udaje się przetrwać wyjazd bez problemów żołądkowych. Warto więc mieć w podręcznej apteczce Stoperan, który można kupić bez recepty w każdej aptece oraz Nifuroksazyd, na który receptę trzeba mieć.

Również w kategorii: Maroko

Pastilla - wyśmienity mięsny placek

Pastillę podaje się jako przekąskę przed głównym daniem. Na tę wyjątkową potrawę składa się delikatne ciasto zwane "warką" (przypominające ciasto francuskie) oraz mięsny farsz z migdałami. Pastilla jest daniem prawdziwie wykwintnym, a jej przygotowanie zajmuje wiele godzin Maroko | Degustacja pastilli w Fezie (by rkilpatrick21) Tradycyjnie pastillę robi się z mięsa gołębia, jednak obecnie często zastępowane jest ono drobiem, mięsem perliczek czy owocami morza.

Również w kategorii: Maroko

Tadżin - naczynie i potrawa w jednym

Nazwa tej potrawy wywodzi się od glinianego naczynia, w którym się ją przyrządza. Naczynie to wyróżnia stożkowata, pięknie zdobiona pokrywka. Potrawy w tadżinie gotuje się na parze, bez użycia tłuszczu, dzięki czemu dania tego typu są naprawdę zdrowe. Maroko | Tadżin jako naczynie z ozdobną pokrywką (by mwanasimba) Tradycyjnie potrawy w tym naczyniu przygotowuje się na wolnym ogniu, a następnie w całości przenosi na stół. Wszyscy goście jedzą z jednego naczynia.

Również w kategorii: Maroko

Parasailing

Parasailing – pod tą tajemniczą nazwą kryje się pewien niezwykły rodzaj sportu, łączący trzy żywioły: ziemię, wodę i powietrze. W Maroku tej atrakcji możemy spróbować np. w Agadirze. Parasailing | Ten ekscytujący ziemno-morsko-powietrzny sport jest popularny na całym świecie (by hankzby ) Jeśli zdecydujemy się na ten szalony lot, na początku zostaniemy wpięci w specjalne szelki przymocowane do czaszy spadochronu. Spadochron zaś, za pomocą grubej liny, przyczepiany jest do motorówki, która ma za zadanie go holować. Dla bezpieczeństwa, w razie wpadnięcia do morza, zakłada się kamizelkę ratunkową.

Również w kategorii: Sport, Agadir

Maroko - warunki naturalne

Maroko położone jest w północno-zachodniej części Afryki. Od kontynentu europejskiego dzieli je jedynie 13 km cieśniny Gibraltarskiej. Od północy kraj oblewają wody morza Śródziemnego, a od zachodu – Oceanu Atlantyckiego. Maroko | Atlas Wysoki (by babeltravel) "Maroko" to europejska nazwa północnoafrykańskiego kraju, który oficjalnie nazwa się: „Al-Mamlaka al-Magribija”, co można przetłumaczyć jako: „Królestwo Zachodu”. W porównaniu z innymi afrykańskimi krajami Maroko ma stosunkowo niewielką powierzchnię, jednak ukształtowanie jego terenu jest bardzo urozmaicone.

Również w kategorii: Maroko

Maroko – między morzem a pustynią...

Wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycająca architektura i gorące piaski Sahary – wszystko to czeka na nas w Al-Mamlakah al-Maghribiyyah. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się pewien malowniczy kraj północno-zachodniej Afryki, bardziej znany jako Maroko lub oficjalnie – Królestwo Maroka. Maroko | Pustynne krajobrazy Maroka (by shaorang) Geografia Wyjątkowe położenie kraju pomiędzy wybrzeżem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Saharą, jest gwarancją wspaniałych krajobrazów i niezapomnianych atrakcji. Z jednej strony spotkamy tu skute lodem szczyty górskie, z drugiej – gorące piaski pustyni, w Maroku nie ma więc czasu na nudę. Ten niewielki kraj ze stolicą w Rabat, zajmuje powierzchnię 459 tys. km², a zamieszkują go ponad 34 miliony mieszkańców. Kraj i ludzie Burzliwe dzieje Maroka, związane przede wszystkim z niepokojami wewnętrznymi i walkami plemiennymi, należą już do historii. Przez długi jednak czas niektóre tereny kraju zwano „obszarami bezprawia”, aż do zjednoczenia w XX w. wszystkich ziem pod...

Również w kategorii: Maroko

Ekspedycja IV Kongo w Maroku (część 2): Marrakesz i Sidi Ifni

9 lipca 2013 roku członkowie Ekspedycji IV Kongo dotarli do Marrakeszu – jednego z najważniejszych a zarazem najpiękniejszych miast kraju. Jak myślicie, dali się uwieść tutejszemu czarowi orientu? Maroko | Marrakesz – zderzenie tradycji z nowoczesnością (by e4kongo.pl ) Marrakesz jest niesamowity! Kolory są tutaj jakby bardziej nasycone. Fortyfikacja w kolorze ciepłej pomarańczy wprowadza nas w bajkowy klimat, a uliczkami Medyny można spacerować bez końca delektując się tutejszym życiem.

Midelt

Na wstępie trzeba jasno powiedzieć, że Midelt nie jest atrakcją dla każdego. Nie ma tu zabytków ani innych typowo turystycznych zakątków. Jest to jednak świetne miejsce dla wspinaczy, osób lubiących trekkingi w niepowtarzalnych miejscach, a przede wszystkim dla pasjonatów geologii. Maroko | Z Midelt pochodzi większość kamieni i skamieniałości, które widzi się na targach w całym Maroku (by deunvistazo ) Midelt – gdzie to jest? Midelt to miasto znajdujące się na płaszczyźnie pomiędzy pasmem masywu Atlasu Wysokiego a Atlasem Średnim. Do znajdującego się na północy Fez jest prawie 210 km, natomiast jadąc 140 km na południe dotrzemy do Errachidia. Przyjeżdżając do Midelt warto pamiętać, że znajduje się ono na wysokości ok. 1520 m n.p.m. Ma to oczywisty wpływ na pogodę, a w szczególności temperatury, które mogą być...

Również w kategorii: Midelt, Miasta Maroka

Turystyczne wyróżnienia dla Maroka

Czasopisma i portale podróżnicze rok rocznie organizują rankingi, które prezentują czytelnikom najlepsze turystyczne wybory minionego roku. Popularny amerykański magazyn Condé Nast Traveler nie okazał się wyjątkiem i opublikował na swych łamach Readers’ Choice Awards 2012, czyli wyróżnienia przyznawane przez swoich czytelników. Maroko | Marrakesz – trzecie najpiękniejsze miasto Afryki, według czytelników Condé Nast Traveler (by kodok ) Głosowano na najlepsze miasta, wyspy, hotele i kompleksy wypoczynkowe oraz rejsy wycieczkowe i linie lotnicze. W budowaniu rankingów wzięło udział 46476 czytelników, wybierając 1306 godnych uwagi miejsc. Niektóre listy Top są ogólnoświatowe, inne dotyczą poszczególnych rejonów świata. W tym prestiżowym konkursie nie mogło oczywiście zabraknąć Maroka, a pojawiło się ono w następujących kategoriach: Top 15 hoteli w Afryce (Top 15 Hotels in Africa) i...

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Fez, Marrakesz

Podróż koleją

Można powiedzieć, że w Maroku rozpoczyna się Afrykańska kolej. Pierwsza nowoczesna stacja, pięknie oświetlona nocą, znajduje się w Tangerze. Maroko | Pociąg do Fezu, czekający na dworcu kolejowym w Rabacie (by homer_s) Całość marokańskich linii kolejowych liczy łącznie 1700 kilometrów i dzieli się na dwie trasy: 1. Tanger–Ra­bat–Casablanca–Marrakesz 2. Casablanca–Ra­bat– Mek­nes–Fez–Ouj­da–Bouârfa. Wszystkie marokańskie pociągi należą do jednej firmy państwowej: Office national des chemins de fer (ONCF), powstałej pierwszego stycznia 1963 r.

Również w kategorii: Maroko

Marrakesz wyróżniony przez TripAdvisor

Co roku popularny portal podróżniczy TripAdvisor zbiera głosy i opinie swoich licznych użytkowników w celu sporządzenia rankingu najlepszych miejsc (miast), hoteli i plaż na świecie oraz w poszczególnych jego regionach. Tak zwane Travellers’ Choice Destination Awards przyznawane są od 2008 roku. Maroko | W tegorocznym rankingu TripAdvisor Marrakesz został oceniony najwyżej spośród afrykańskich miast (by martinvars ) Podróżnicy co roku typują najbardziej atrakcyjne kierunki turystyczne w oparciu o własne doświadczenia, ułatwiając nam tym samym podejmowanie trudnych urlopowych wyborów. W tegorocznym rankingu Travellers’ Choice® wśród dwudziestu pięciu najlepszych miejsc na świecie – Top 25 Destinations in the World – znalazł się m. in. marokański Marrakesz, zajmując wysoką 6. pozycję. Pełna dziesiątka prezentowała się...

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Marrakesz, Miasta Maroka

Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie

Od 8 do 16 czerwca 2012 roku w Fezie miał miejsce światowy festiwal muzyki sakralnej (Fez Sacred Music Festival). W duchowej metropolii Maroka, podczas festiwalu, pokojową i harmonijną koegzystencję wiodą różne kierunki religijne. Maroko | Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie (by jonk) Przez tydzień świat wydaje się być lepszy, przynajmniej w Fezie. Festiwal demonstruje po raz kolejny pełną nadziei jedność kultur, która pozwala zapomnieć o mających religijne podłoże konfliktach ludzkości. Muzyczne tradycje wyrastające z różnych korzeni splatają się w tym wyjątkowym mieście i tworzą duszę świata.

Również w kategorii: Pogoda w Maroku, Newsy z Maroka, Fez, Muzyka i taniec

Volubilis

Leżące u podnóża Dżabal Zerhum, Volubilis, oddalone jest od Meknes o ok. 35 km. Jest to miejsce, którego absolutnie nie można ominąć. Znajdują się tutaj największe i najlepiej zachowane w Maroku i całej Północnej Afryce ruiny rzymskiego miasta z przełomu II i III w. Historyczne dziedzictwo tego miejsca zostało docenione, poprzez wpisanie go w roku 1997 na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Maroko | Widok na stanowisko archeologiczne w Volubilis (by ollografik ) Muzeum pod gołym niebem Volubilis nazywane bywa z języka arabskiego Oualili lub Walili po berberyjsku. O świetności tego miejsca świadczą wszystkie pozostałości, które można tutaj podziwiać. Wystarczy choć na chwilę poruszyć swoją wyobraźnię, aby ruinom przywrócić życie. Powierzchnia do zwiedzania wynosi 42 hektary i znajduje się po dwóch stronach rzeki Fertassa. Zabytkowe mozaiki otoczone są sznurami, aby zwiedzający wiedzieli, że nie można się do nich zbliżać, a tym...

Również w kategorii: Volubilis, Północne Maroko

RMF Morroco Challenge zakończony!

RMF Morocco Challenge, pierwszy polski rajd po pustyniach Maroka, zakończył się przed kilkoma dniami. Wśród uczestników znaleźli się między innymi: Anna Dereszowska, Dominika Gawęda i Paweł Rurak-Sokal z BlueCafe, Piotr Zelt oraz Iza Małysz. Kierowcy rywalizowali na marokańskich pustkowiach od 21 do 30 października. Trasa rajdu - 2,5 tys. kilometrów nie dla wszystkich okazała się do pokonania. Do mety szczęśliwie dotarło 29 załóg, startowało - 40. Maroko | Wśród kierowców rywalizujących na bezdrożach marokańskich trasą RMF Morocco Challenge byli motocykliści, quadowcy i kierujący sportowymi autami osobowymi z całej Polski. (by jeremysalmon ) Na gorących piaskach marokańskiej pustyni rywalizowali ze sobą kierowcy zawodowi, amatorzy oraz gwiazdy polskiego kina czy muzyki, razem – około 150 uczestników, wraz z obsługą techniczną. W...

Również w kategorii: Maroko, Newsy z Maroka

Festiwal Wiśni

Stare marokańskie miasto Sefrou słynie z corocznego festiwalu wiśni. Święto jest obchodzone w czerwcu – w sezonie zbioru tych przepysznych owoców. Maroko | Festiwal wiśni w Sefrou odbywa się w czerwcu (by bbalaji) Sefrou to niewielkie miasto liczące mniej niż 100 tysięcy mieszkańców, leżące w górach Średniego Atlasu. Stanowi ono handlowo-rzemieślnicze centrum rolniczego regionu, którego głównym bogactwem są wspaniałe wiśniowe sady.

Również w kategorii: Pogoda w Maroku, Newsy z Maroka

Prąd dla Europy z marokańskiej pustyni

Czy elektrownie słoneczne, produkujące prąd dla Europy w Afryce Północnej to fantazja, czy całkiem realna wizja? Maroko | Na pustyniach Afryki Północnej oraz Półwyspu Arabskiego planowana jest budowa elektrowni (by girlunmapped) Według projektu organizacji Desertec, po 2050 roku piętnaście procent energii elektrycznej zużywanej w Europie będzie pochodzić z elektrowni solarnych i wiatrowych zbudowanych na pustyniach Afryki Północnej oraz Półwyspu Arabskiego.

Również w kategorii: Maroko, Newsy z Maroka

Najważniejsze święta państwowe i religijne

Maroko jest krajem muzułmańskim, w związku z czym obchodzi się tu szereg świąt religijnych. Popularne są także mussemy, czyli święta ku czci świętych mężów i marabutów (przywódców duchowych). Maroko | Kobiety zmierzające do meczetu (by atkinson000) Święta w Maroku podzielić można na dwie podstawowe grupy: narodowe i religijne. Te drugie są zwykle świętami ruchomymi, według muzułmańskiego kalendarza (księżycowego). Przypadają one zwykle w każdym roku o 11 dni wcześniej niż w poprzednim.

Również w kategorii: Maroko

Marokańskie autobusy

Najtaniej, a zarazem bardzo wygodnie i szybko, podróżuje się po Maroku autobusami. Można nimi dojechać wszędzie tam, gdzie znajdują się drogi asfaltowe. Maroko | Autobus na ulicach Casablanki (by adam_jones) W Maroku jest 6 firm przewoźników pasażerskich: 1. CTM 2. SAT Voyageurs3. Supratour4. Satas5. Trans Baladi6. STCR

Również w kategorii: Maroko

Podróżowanie po Maroku

Podróżowanie po Maroku zwykle nie sprawia turystom większych trudności. Każdy znajdzie tu prosty i wygodny sposób na przemieszczanie się, najbardziej odpowiadający jego potrzebom, oczekiwaniom i zasobom pieniężnym. Maroko | Dzięki dobrze rozwiniętej sieci dróg, po Maroku wygodnie podróżuje się własnym samochodem (by sebastien_g) W Maroku można jeździć komfortową koleją i nowoczesnymi autobusami, a pomiędzy większymi miastami przemieszczać się drogą lotniczą.

Również w kategorii: Maroko

Informacje dla kierowców

Do Maroka każdy może wybrać się własnym samochodem, ponieważ praktycznie w całym kraju sieć dróg jest na dość wysokim poziomie. Łączna suma wszystkich dróg to 68 550 km (dane z 2007 r). Maroko | Podróżowanie po Maroku własnym lub wynajętym samochodem jest dużym ułatwieniem, zwłaszcza w czasie Ramadanu, kiedy bardzo trudno jest kupić bilet na autobus czy pociąg (by teosaurio) Autostrady W Maroku znajdują się autostrady, których trasy wynoszą łącznie 613 km: 1. Rabat–Casablanca–Settat–Marrakesz, z odgałęzieniem na lotnisko Mohammeda V w Casablance2. Rabat–Larache–Tanger–Tétouan3. Rabat–Meknes–Fez Autostrady są płatne na rogatkach. Warto pamiętać, że akceptowana jest tylko gotówka. Koszt przejazdu zależy od długości...

Również w kategorii: Maroko

Imprezy i festiwale

W Maroku nie brak także typowo świeckich uroczystości, wywodzących się głównie z kultury berberskiej. Tego typu święta obchodzone są zwykle lokalnie, najczęściej w małych miejscowościach, gdzie nadal kultywowane są dawne tradycje ludowe. Maroko | Festiwal muzyki Gnawa w As-Sawirze (by lalla_ali) Co ciekawe, Maroko słynie na całym świecie z festiwali muzycznych, odbywających się co miesiąc w różnych rejonach kraju. Najczęściej są to festiwale muzyki klasycznej, sakralnej, tradycyjnej czy nowoczesnej.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko

Dżelaba

Dżelaba (nazywana także: darija, djellabah, galabiya oraz jellāb) to wierzchnia szata noszona zarówno przez mężczyzn, jaki kobiety nie tylko w Maroku, ale także w innych krajach Afryki Północnej. Maroko | Moda z ulic Casablanki (by atkinson000) Strój ten rozpowszechnił sie także w innych częściach świata, bowiem marokańscy emigranci nawet na obczyźnie dbają o zachowanie swoich tradycji, do których należy między innymi zwyczaj ubierania się w dżelaby. Dżelaba jest długa i luźna. Ma długie i szerokie rękawy oraz kaptur. Kaptur nazywany „cob” chroni nie tylko przed słońcem, ale także przed piaskiem. Bywa również tak, że sporych rozmiarów kaptur wykorzystywany jest jako dodatkowa kieszeń (np. na portfel) lub torba na zakupy.

Również w kategorii: Maroko, Tradycyjny strój

Linie lotnicze

Do Maroka można się dostać samolotem praktycznie z każdego kraju Europejskiego. Równie łatwo można samolotami podróżować po samym Maroku. Kraj ten posiada 25 lotnisk, a lotnisko w pobliżu Casablanki – im. Mohammeda V – w 2008 roku było trzecim spośród Afrykańskich lotnisk pod względem intensywności natężenia ruchu pasażerskiego. Maroko | Royal Air Maroko (by luc) Międzynarodowy ruch w Maroku wzrósł diametralnie w 2007 r. o ponad 17%, co stanowiło jeden z najwyższych wzrostów na poziomie międzynarodowym na świecie. Narodowe linie lotnicze: Royal Air Maroko są aktualnie na drugim miejscu za afrykańskimi liniami lotniczymi: South African Airways pod względem częstotliwości ruchu pasażerskiego w Afryce.

Również w kategorii: Maroko

Maroko - placówki dyplomatyczne

Polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Maroku mają swoje placówki w Rabacie, Casablance i Agadirze. W Warszawie przy ulicy Starościńskiej mieści się z kolei Ambasada Królestwa Maroka. Maroko | Powiewające marokańskie flagi (by 1l 31anc0) Ambasada Polski w Maroko Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Rabacie 23, av. Oqbah B.P. 425 Rabat, MAROC Strona internetowa: www.rabat.polemb.net Adres mailowy: rabat.wk.dyzurny@msz.gov.pl Telefony i faksy Z zagranicy: Z terenu Maroka: tel.: +212 537 77 11 73 tel.: 05 37 77 11 73 tel.: +212 537 77 17 91 tel.: 05 37 77 17 91 fax: +212 537 77 53 20 fax: 05 37 77 53 20 W pilnych sprawach, takich jak: wypadki, napady, kradzieże...

Również w kategorii: Maroko

Maroko pogoda - pogoda w Maroku. Prognoza pogody dla Maroka

Również w kategorii: Maroko, Pogoda w Maroku