Tag: Newsy z Maroka

Cukier na szczęście

Istnieje przesąd, że jeśli na początku naszej wycieczki do Maroka zostaniemy przywitani słodką, miętową herbatą, to podróż będzie na pewno udana. Im piękniej herbata taka będzie zaserwowana, im będzie słodsza – tym lepiej dla nas. Maroko | Miętowa herbata jest najczęściej spotykanym napojem w Maroku (by avlxyz ) Marokańczycy uważają cukier za symbol szczęścia i dobrobytu. Przyjaciół i miłych gości obdarowują też słodyczami, których – podobnie jak herbaty – nigdy nie należy odmawiać. Miętowa herbata nazywana jest w Maroku „płynem życia”. To najbardziej pożądany i wszechobecny smak. Pije się ją dosłownie wszędzie. Każda zaproponowana szklanka miętowej herbaty jest zawsze wyznaniem przyjaźni i szacunku.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Życie codzienne

Czy warto spędzić Wielkanoc w Maroku?

Maroko jest krajem muzułmańskim, nie obchodzi się tu więc Wielkanocy. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, abyśmy w tym świątecznym okresie odwiedzili ten magiczny, orientalny region. Maroko | W Maroku nie obchodzi się Wielkanocy (by marcoszion ) Jeśli marzy nam się błogi wypoczynek z dala od zgiełku i obowiązków związanych z przygotowywaniem świąt, warto wybrać się na wypoczynek do Maroka.Biura podróży w okresie przedświątecznym często oferują wycieczki w niezwykle atrakcyjnych cenach. Możemy także zdecydować się na podróż na własną rękę.

Również w kategorii: Święta i festiwale, Wielkanoc

Dla aktywnych - Park Narodowy Talassemtane!

Niedaleko miasta Asilah znajduje się Park Narodowy Talassemtane, będący domem kilkudziesięciu gatunków zwierząt i miejscem ochrony ostatnich lasów jodłowych Maroka. Maroko | Park Narodowy Talassemtane to wiele niezapomnianych widoków… (by walter_rw ) Dla turystów preferujących aktywny wypoczynek, zwiedzanie wiosek położonych na terenie parku i wędrówki po jego szlakach będą z pewnością niezapomnianą przygodą. Miejscowość Chefchaouen (Szafszawan), znajdująca się pomiędzy pięknymi szczytami Gór Rif, to dobry punkt wyjścia.

Maroko – strzał w 10!

Każdy, komu marzy się egzotyczny urlop w ciepłym kraju o bogatej historii, barwnej tradycji i z mnóstwem atrakcji, powinien rozważyć w swoich wycieczkowych planach Maroko. Dlaczego Maroko? Ten północnoafrykański kraj coraz śmielej konkuruje z takimi podróżniczymi potęgami, jak Egipt czy Tunezja. Maroko | Maroko coraz śmielej konkuruje z takimi podróżniczymi potęgami jak Egipt czy Tunezja (by Maneula ) Wakacje w Maroku to strzał w 10, można przekonać się o tym przeglądając nasze listy TOP 10: 10 miejsc, które musisz odwiedzić, aby poznać Maroko 10 rzeczy, których każdy musi spróbować w Maroku Maroko to przede wszystkim bajeczne miasta, w których zatrzymał się czas – coś dla miłośników zwiedzania. Fez, Marrakesz, Casablanca, to tylko wstęp do tej wspaniałej...

Boże Narodzenie w Maroku

Choć chrześcijaństwo stanowi obok islamu drugą najpopularniejszą religię w Maroku, jego wyznawcy stanowią tylko nieliczny odsetek mieszkańców tego kraju. Rzeczywista liczba chrześcijan nie jest dokładnie potwierdzona, mówi się o ok. 100 tysiącach wiernych. Są to ludzie głównie pochodzenia francuskiego, którzy zamieszkują Maroko od czasów kolonialnych, niektórzy z nich są imigrantami. Maroko | Dmuchane Mikołaje sprzedawane na ulicach Meknes w dniu 23 grudnia (by Tony UK ) Boże Narodzenie w Maroku obchodzone jest podobnie, choć z mniejszym splendorem, niż w pozostałych rejonach świata. Choć wyznawcy islamu uważają Jezusa Chrystusa za proroka, nie świętują dnia jego narodzin.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Święta i festiwale

Marokańskie obiekty na liście UNESCO

Maroko, nazywane również „bramą Afryki” jest nie tylko doskonałym miejscem na wypoczynek na plaży, ale także idealnym miejscem na spacery urokliwymi uliczkami pośród wyjątkowych zabytków. Maroko posiada osiem obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Maroko | Maroko posiada osiem obiektów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (by vincentraal ) Medyna w Fezie W 1981 roku na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisana została Medyna w Fezie. Miasto Fez, nazywane również „Atenami Afryki”, położone jest w północnej części Maroka. Słynie z produkcji wysokiej jakości skór, wąskich uliczek, urokliwych wysokich budynków oraz oczywiście medyny. Medyna w Fezie, niemal niezmienna od setek lat, ma charakter labiryntu. Znajdują się tu najwspanialsze zabytki miasta:  Mauzoleum Moulay Idrisa, Medrasa oraz błękitny meczet Er-Rsif. Medyna w Marrakeszu

Również w kategorii: Miasta Maroka, UNESCO

Filmy, które kręcono w Maroku

Maroko to ekscytujący, tętniący życiem i pełen kontrastów kraj. Piękne widoki i krajobrazy, od wspaniałych łańcuchów górskich po gorące piaski pustyni, zachwycają nie tylko turystów… Maroko | Wymarzona sceneria do powstania filmowego arcydzieła (by 1409 ) Oprócz podróżników, miłośników odległej egzotyki czy amatorów trekkingu po Atlasie, magii Maroka ulega także wielu filmowców. Już w 1897 roku jeden ze swoich filmów kręcił tam Louis Lumiere. Na przestrzeni lat kolejni reżyserzy odnajdywali w Maroku wymarzoną scenerię dla swoich dzieł. Sceny do takich filmów, jak: "Otello" Orsona Wellesa (1952r.), "The Man Who Knew Too Much" Alfreda Hitchcocka (1955r.) czy "Ostatnie kuszenie Chrystusa" Martina Scorsese (1987r.) także powstawały w Maroku.

Również w kategorii: Maroko

Marokański Festiwal Róż

Na początku maja, po różanych „żniwach”, odbywa się w marokańskim mieście Kelaa M’gouna jedyne w swoim rodzaju doroczne święto róż. Maroko | Święto róż ma miejsce co roku w maju (by palindrome6996) El Kelaa M’gouna leży w samym sercu Maroka nad rzeką Assif M’Goun. Oddalone jest o 24 km od miasta Boulmane-du Dadés i znajduje się na wysokości 1470 m n.p.m. Między wąwozami Dades i Todra w ciągu milionów lat natura stworzyła dolinę, którą całkowicie opanowały róże.

Również w kategorii: Maroko, Przewodnik po Maroku, Dolina Dades

Święto Miodu w Imouzzer

Każdego roku na początku maja w Imouzzer-Ida-Outanane odbywa się Święto Miodu. Przy tej okazji świętuje się zbiór miodu – dumę tutejszych mieszkańców. Maroko - Imouzzer | Dumą tutejszych okolic jest przepyszny miód (by austinevan) U stóp białej wioski rozciąga się pośród palm naturalny ogród botaniczny z drzewami migdałowymi, oliwkowymi i arganowymi. Imouzzer leży w otoczonej górami rajskiej dolinie. Jest to oaza z tarasowo położonymi polami, otoczona lekko pofalowanymi wzniesieniami, pokrytymi drzewami owocowymi.

Również w kategorii: Maroko, Przewodnik po Maroku

Opowiadacze baśni w Maroku

Na barwnych marokańskich targach można często spotkać tzw. „opowiadaczy baśni”, którzy za niewielką opłatę chętnie podzielą się ciekawymi historiami. Można ich posłuchać zwłaszcza późnym popołudniem, gdy na targu rozpoczyna się największy ruch. Kiedy zatem słońce lekko zachodzi i upał ustępuje przyjemnej temperaturze… wkraczają uliczni opowiadacze ze swymi historiami, magicznymi i niestworzonymi… Maroko | Opowiadacze baśni stanowią część długiej tradycji Maroka (by seier ) Opowiadacze baśni zawsze stanowią wielką atrakcję dla turystów. Ale nie tylko. Są także częścią długiej tradycji Maroka. Ponieważ wskaźnik analfabetyzmu wśród Marokańczyków jest dosyć wysoki – ponad 50%, opowiadacze są swoistą encyklopedią pozwalającą poznawać i rozumieć świat. Niepiśmienni i nieoczytani w większości mieszkańcy Maroka z ogromną uwagą słuchają takich opowieści.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Życie codzienne

Wakacje w Maroku

Maroko jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Afryce. Nie bez powodu. Lista atrakcji, zabytków i wspaniałych obiektów kultury jest długa. Wielu turystów planując egzotyczne wycieczki Maroko stawia na pierwszym miejscu! Maroko | Planujesz wakacje swoich marzeń? A co powiesz na Maroko! (by travelinknu ) Uwielbiane przez turystów: Marrakesz, Casablanca, Fez, a także głośne bazary i place, żar pustyni i naturalne piękno Góry Atlas – to tylko część magicznych miejsc. Maroko kusi egzotyką, bajkową scenerią i tysiącem tętniących życiem barw i zapachów. To wspaniałe miejsce na przeżycie prawdziwej, afrykańskiej przygody.

Również w kategorii: Maroko, Fez, Casablanca, Marrakesz, Miasta Maroka

Dolina Róż

Najbardziej cenioną przez perfumiarzy różą jest róża stulistna, czyli Rosa centyfolia. Inną, cieszącą się dużym uznaniem i uprawianą m.in. w Maroku jest róża damasceńska. Aby wyprodukować kilogram olejku z tego kwiatu zużywa się około 3 tony płatków. Maroko | Róża od zawsze kojarzy nam się z symbolem piękna (by scjn ) Jednym z największych eksporterów róż jest właśnie Maroko. Prawdziwą stolicą tych magicznych kwiatów jest miasto el Kala M'gouna, położone w tzw. Dolinie Róż (Dolina Dades). Żniwa zaczynają się tam już w połowie maja, a kwiaty zbierane są w specjalne kosze, tylko przez kobiety. W ciągu dnia każda z nich jest w stanie zebrać od 5 do 25 kg płatków. Następnym krokiem jest ważenie, pakowanie oraz transport do fabryki. Tam odbywa się destylacja.

Również w kategorii: Kosmetyki, Przyroda Maroka, Dolina Dades

Kwitnące winnice w muzułmańskim Maroku

Łagodnie wznoszące się winnice stanowią niezwykły widok w muzułmańskim kraju. Ale zarówno winorośle, jak i wyprodukowane z nich wino świetnie się mają w Maroku – mimo islamskiego zakazu alkoholu. Maroko | Maroko stało się jednym z największych producentów wina w świecie islamskim (by NatsPhotos) Maroko stało się jednym z największych producentów wina w świecie islamskim: ostatnio produkuje się tutaj około 35 mln butelek rocznie. Wino przynosi państwu miliony w postaci podatku, chociaż wydaje się, że islam znajduje się w ofensywie.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Pogoda w Maroku

Tańce Maroka

Kultura i folklor Maroka przybierają niezwykle barwne i fascynujące formy. W poszczególnych regionach kraju spotkać można wiele przedstawień, inscenizacji oraz tańców służących kultywowaniu licznych ludowych tradycji. Poniżej lista najbardziej znanych i widowiskowych tańców z różnych regionów Maroka: Maroko | Tancerze z bębenkami umilający pobyt gościom w restauracji Al-Fassiya w Fezie (by aliarda ) Awash Taniec pochodzi z rejonów Atlasu Wysokiego i Ouarzazate (Warzazat). Kobiety w kolorowych sukienkach w milczeniu otaczają grupę mężczyzn siedzących wokół ogniska. Każdy mężczyzna trzyma swój bendir – okrągły kawałek drewna obciągnięty skórą. Milczenie zostaje przerwane głośnym okrzykiem i mężczyźni zaczynają uderzać w swoje bębenki, a kobiety powoli kołysać się z boku na bok. Kołyszą się coraz szybciej, bębny grają coraz intensywniej… i tak aż do wielkiego finału, pełnego energii i ekspresji.

Również w kategorii: Maroko, Kultura i obyczaje, Muzyka i taniec

21 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Maroku!

Maroko to magiczny kraj położony w północno-zachodniej Afryce. Z roku na rok przyjeżdża tu coraz więcej turystów. Zachwyca swoją niezwykłą kulturą, bogatą historią i życzliwymi ludźmi. Poniżej przedstawiamy listę atrakcji, których powinien spróbować każdy odwiedzający ten kolorowy kraj. Maroko | Obowiązkowym punktem wyprawy do Maroko jest przejażdżka na wielbłądzie (by marcveraart ) 1.    Skosztuj kiszonych cytryn!2.    Spróbuj swoich sił w surfowaniu.3.    Weź udział w tradycyjnym marokańskim weselu.4.    Naucz się kilku słów w języku arabskim.5.    Nie zapomnij kupić najbliższym pamiątek!6.    Zabierz rodzinę na wspaniały plac Dżemaa...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Wakacje z okresie ramadanu (6 czerwca - 5 lipca)

Turcja, Egipt, Tunezja i Maroko to kraje muzułmańskie, które raz w roku przeżywają ramadan, czyli miesiąc postu. W tym roku rozpoczyna się on 6 czerwca i potrwa do 5 lipca. Czy warto odwiedzić te kraje w tym czasie? Maroko | Podczas ramadanu posiłki można spożywać jedynie po zachodzie słońca (by rassiel ) Czy warto jechać? Jeśli planujemy wyjechać do kurortu i całymi dniami odpoczywać na plaży lub basenie – nie powinniśmy się przejmować. Jeśli jednak zamierzamy wybrać się w głąb kraju, zwiedzać miasta, powinniśmy być przygotowani na niemiłe niespodzianki. Podczas trwania ramadanu banki i urzędy mogą być czynne krócej niż zwykle. Restauracje i kawiarnie mogą być w ciągu dnia całkowicie zamknięte.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Ramadan

Kozy na drzewie

Drzewa arganowe są prawdziwym dobrodziejstwem południowych regionów Maroka. To gatunek endemiczny, czyli nie występujący w żadnym innym miejscu na świecie. Drogocenny olej pozyskiwany z owoców tego drzewa sprzyja rozwojowi ekonomii ziem zamieszkanych przez Berberów. Maroko | Mała kózka w arganowym raju (by austinevan ) Owoce i liście arganii są prawdziwym przysmakiem kóz, które chętnie ucztują wśród liści tych drzew. O ile cenne pestki owoców (z nich bowiem pozyskuje się olej) są dla owiec za twarde i zwierzęta te wydają je w całości lub wypluwają, nie powodując żadnych szkód, o tyle zjadanie liści staje się prawdziwym problemem i powoduje niszczenie tych wspaniałych drzew.

Również w kategorii: Maroko, Przyroda Maroka

Wąwóz Todra - wspinaczkowy raj

Gorges du Todra, czyli wąwóz Todra to jeden z skarbów geologicznych Maroka. 300-metrowe, czerwone jak przyprawa curry ściany są mocnym akcentem południowych stoków Atlasu. Maroko | Wąwóz Todra to perła geologiczna Maroka (by teosaurio ) Dwa największe wąwozy Maroka – Todra i Dades to punkty zdecydowanie warte zobaczenia. Wąwóz Todra jest olbrzymi i zapiera dech w piersiach, czasami porównywany jest nawet z Wielkim Kanionem w Kolorado! To geologiczne cudo umiłowali sobie zwłaszcza miłośnicy górskich wspinaczek.

Również w kategorii: Maroko, Przewodnik po Maroku

Znani Marokańczycy

Magiczne Maroko jest krajem o bogatej kulturze i cywilizacji. Jest również krajem wybitnych ludzi, znanych nie tylko w jego granicach, ale i na całym świecie. Genialni liderzy w różnych dyscyplinach, bohaterowie wojny, wybitni pisarze i poeci, wysoko oceniani artyści… po prostu niezwykłe osoby, które łączy jedna wspólna cecha – charyzma (i oczywiście marokańskie korzenie). Maroko | Charyzmatyczna śpiewaczka Edith Piaf posiadała na wpół-berberyjskie korzenie (by numberstumper ) Mohammed Khair Eddine Mohammed Khair-Eddine to jedno z najbardziej znanych nazwisk marokańskiej literatury XX wieku. W 1964 Khair-Eddir założył ruch "Poesie Toute". Ten kontrowersyjny pisarz, porzucił konwencjonalizm, podnosząc w swych opowiadaniach istotne socjologiczne i polityczne pytania, czerpiąc natchnienie z ludzi i otaczającego go świata. Jest liderem wśród pisarzy Maroka. Abd al-Karim Muhammad Abd al-Karim al-Khattabi ( 1882 -1996 ) był...

Również w kategorii: Maroko, Kobiety

Husarz wędrowny

Co łączy Suwałki z Marokiem? Występowanie w obu miejscach husarza wędrownego! Anax ephippiger to wędrowny gatunek ważki różnoskrzydłej z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Jest często spotykany w suchych i półsuchych regionach Afryki (Maroko), pojawia się także na Bliskim Wschodzie i rzadziej w południowo-zachodniej Azji i Europie. Maroko | Husarz zbrojny - spotykany w Maroku i w Polsce (by Michał Wolny ) Husarz wędrowny migruje do Polski późną wiosną, w okolicach maja, z pomocą korzystnych warunków pogodowych. Czasami ważki tego gatunku, niesione ciepłymi prądami powietrza, odbywają dalekie wędrówki, docierając nawet do Islandii.

Również w kategorii: Maroko, Maroko i Polska, Przyroda Maroka

Maroko na pięć sposobów

Maroko to wspaniałe góry, słoneczne plaże, niesamowite zabytki oraz przepyszna kuchnia. Im lepiej poznamy ten kolorowy kraj, tym odkryjemy więcej miejsc, do których z pewnością będziemy chcieli powrócić. Maroko | Maroko położone jest pomiędzy wybrzeżem Atlantyckim, a Morzem Śródziemnym (by usadifranci ) Maroko – cud natury Maroko to nie tylko miasta pełne cudownych zabytków i tętniących życiem bazarów, ale i wspaniałe cuda natury, które cieszą się coraz większą popularnością wśród turystów. Do siedmiu cudów natury w Maroku należą: Przełęcz Tizi n’Test, Dolina Dades, Wodospady Ouzoud, Dżabal Tubkal, Sahara, Pasmo Rif oraz Kelaa M’Guna. Bez wątpienia warto zobaczyć każde z nich.

Również w kategorii: Ciekawostki

Ciekawostki z Maroka

Maroko to niezwykle barwny kraj. Oprócz wspaniałych zabytków i wyśmienitej kuchni spotkamy tu również bardzo gościnnych mieszkańców. Jakie naprawdę jest Królestwo Maroka? Maroko | Marokańczycy są niezwykle gościnnym narodem (by marcveraart ) Pełna nazwa Maroka po arabsku brzmi „Al-Mamlaka-in-Maghribiya” W Maroku jedynie 6% uczniów zdaje maturę. Największa i najpopularniejsza sieć hipermarketów Marjane należy do króla Maroka – Muhammada VI. Pierwszy rok studiów kończy zaledwie 0,01% studentów. Essaouira nazywana jest miastem artystów. Wdowa po mężu przez 4 miesiące ubrana jest na biało. Nazwa Agadir oznacza "Spichlerz". Najstarszym uniwersytetem w Maroku jest Al-Karouine (Fez). ...

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Ciekawostki

Ekspedycja IV Kongo w Maroku (część 3): z Agadiru przez Góry Atlas do Tangeru

Jak już pisaliśmy w poprzednich relacjach, Ekspedycja IV Kongo wiodła z Zakopanego, poprzez Włochy, Hiszpanię, Maroko i Mauretanię aż do serca Afryki (ostatnim przystankiem był Senegal). Droga powrotna dzielnej polskiej drużyny do kraju również – ku naszej radości – prowadziła przez Maroko. Zapraszamy na kolejną część marokańskich obrazków zarejestrowanych przez członków ekspedycji: Maroko | Dzielni uczestnicy Ekspedycji IV Kongo w Maroku (by e4kongo.pl ) 25.07.2013 – Agadir i Warzazat Rano wjechaliśmy do miasta Agadir i poczuliśmy się jak w Europie. Mnóstwo turystów z Rosji, Anglii a otoczenie też bez marokańskiego  klimatu. Do tego zimno. Zaglądnęliśmy na chwilkę do Medyny równie współczesnej jak całe miasto, która została odbudowana dopiero w 1992 r. po trzęsieniu ziemi w 1960 r.

Ekspedycja IV Kongo w Maroku (część 2): Marrakesz i Sidi Ifni

9 lipca 2013 roku członkowie Ekspedycji IV Kongo dotarli do Marrakeszu – jednego z najważniejszych a zarazem najpiękniejszych miast kraju. Jak myślicie, dali się uwieść tutejszemu czarowi orientu? Maroko | Marrakesz – zderzenie tradycji z nowoczesnością (by e4kongo.pl ) Marrakesz jest niesamowity! Kolory są tutaj jakby bardziej nasycone. Fortyfikacja w kolorze ciepłej pomarańczy wprowadza nas w bajkowy klimat, a uliczkami Medyny można spacerować bez końca delektując się tutejszym życiem.

Ekspedycja IV Kongo w Maroku (część 1): Tanger – Casablanca

Ekspedycja IV Kongo wystartowała 1 lipca 2013 roku z Zakopanego do... Kongo. Podróż trwała 32 dni. Poniżej prezentujemy fragment dziennika wyprawy, dotyczący epizodu marokańskiego: Maroko | Prom z Algeciras do Tangeru (około 2,5 h drogi) (by e4kongo.pl ) 04.07.2013 – Tanger i Asilah No i jesteśmy - Afryka, ciepło i bardzo wietrznie, cudownie! Jeszcze odprawa celna, bardzo wnikliwa, podczas której padły nawet pytania o broń i narkotyki. Do Tangeru wjechaliśmy tylko na chwilę, rozmienić walutę i zrobić sprawunki. Na noc udajemy się do oddalonego o zaledwie 52 km Asilah. Na campingu zabrakło wolnych miejsc, a na rozbicie dodatkowych namiotów, czy też spanie w aucie nie dostajemy zgody. W poszukiwaniu noclegu przez nieuwagę wjechaliśmy w ulicę jednokierunkową, na końcu której na nasze nieszczęście stał Policjant. Obeszło się na pouczeniu, a cała rozmowa była tłumaczona przez pana wyglądającego na ubogiego, parającego się uliczną sprzedażą sznurków na rękę. Pan z policji nie znał ani słowa po angielsku – coś na nas jeszcze na koniec...

Z Polski przez Maroko do serca Afryki

Wczoraj, czyli 1 lipca 2013 r. wystartowała Ekspedycja IV Kongo – około 40-dniowa wyprawa czwórki uczestników, której celem jest dotarcie drogami i bezdrożami do Konga, zwanego „Sercem Afryki”. Ekspedycja wiedzie m. in. przez Maroko, a my mieliśmy przyjemność zostać panterami tego wydarzenia. Trasa wyprawy wiedzie między innymi przez nasze ukochane Maroko! (by Ekspedycja IV Kongo ) 14 tysięcy kilometrów Po wielu tygodniach intensywnych przygotowań, czwórka dzielnych uczestników wyruszyła z zimowej stolicy Polski – Zakopanego. Przed nimi ponad 40 dni w drodze i przeszło 14 tysięcy kilometrów do pokonania, aby dotrzeć do upragnionego celu wyprawy. Trudy podróży, przejazd przez kraje potencjalnie niebezpieczne z perspektywy Europejczyka to nie lada wyzwanie i zarazem przygoda życia. Co ich czeka?

Również w kategorii: Maroko i Polska, Ekspedycja IV Kongo

Garbarnie skór w Fezie

Wielu turystów podczas wizyty w Maroku decyduje się na zakup skór. Te najlepszej jakości wytwarzane są w Fez. Jak się je robi i co mają w sobie takiego, że cieszą się tak dużą popularnością? Maroko | W mieście znajdują się dwie garbarnie: Sidi Moussa i Chouwara (by proimos ) Niewiele osób wie, że w trakcie produkcji skór używa się gołębich odchodów. Dzięki nim skóra jest miękka i delikatna. Żaden środek wytworzony przez człowieka nie da takiego efektu jak ptasie odchody. Jedynym minusem jest okropny zapach. Podczas obsypywania nimi skóry nie jest jeszcze strasznie uciążliwy, ale po dodaniu wody i ugniataniu nogami staje się nie do zniesienia. Podczas farbowania skór nie używa się żadnych środków chemicznych. Jedynie: mięty, henny, szafranu oraz gołębich odchodów.

Również w kategorii: Fez

Turystyczne wyróżnienia dla Maroka

Czasopisma i portale podróżnicze rok rocznie organizują rankingi, które prezentują czytelnikom najlepsze turystyczne wybory minionego roku. Popularny amerykański magazyn Condé Nast Traveler nie okazał się wyjątkiem i opublikował na swych łamach Readers’ Choice Awards 2012, czyli wyróżnienia przyznawane przez swoich czytelników. Maroko | Marrakesz – trzecie najpiękniejsze miasto Afryki, według czytelników Condé Nast Traveler (by kodok ) Głosowano na najlepsze miasta, wyspy, hotele i kompleksy wypoczynkowe oraz rejsy wycieczkowe i linie lotnicze. W budowaniu rankingów wzięło udział 46476 czytelników, wybierając 1306 godnych uwagi miejsc. Niektóre listy Top są ogólnoświatowe, inne dotyczą poszczególnych rejonów świata. W tym prestiżowym konkursie nie mogło oczywiście zabraknąć Maroka, a pojawiło się ono w następujących kategoriach: Top 15 hoteli w Afryce (Top 15 Hotels in Africa) i...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Fez, Marrakesz

Bezrobocie w Maroku

Bezrobocie w Maroku nie należy do najniższych. Z miesiąca na miesiąc wciąż rośnie. Najgorzej jest na obszarach wiejskich, gdzie ponad 30% mężczyzn nie może znaleźć pracy. Maroko | Władze Maroka przeznaczyły 250 milionów dirhemów na zasiłki dla bezrobotnych (by marcveraart ) Absolwenci wyższych uczelni również mają problemy z zatrudnieniem. Blisko 20% z nich jest bezrobotnych. Rząd postanowił jednak pomóc osobom bez pracy. W 2012 roku władze Maroka przeznaczyły na zasiłek dla bezrobotnych 250 milionów dirhamów.

Również w kategorii: Państwo i polityka

Marrakesz wyróżniony przez TripAdvisor

Co roku popularny portal podróżniczy TripAdvisor zbiera głosy i opinie swoich licznych użytkowników w celu sporządzenia rankingu najlepszych miejsc (miast), hoteli i plaż na świecie oraz w poszczególnych jego regionach. Tak zwane Travellers’ Choice Destination Awards przyznawane są od 2008 roku. Maroko | W tegorocznym rankingu TripAdvisor Marrakesz został oceniony najwyżej spośród afrykańskich miast (by martinvars ) Podróżnicy co roku typują najbardziej atrakcyjne kierunki turystyczne w oparciu o własne doświadczenia, ułatwiając nam tym samym podejmowanie trudnych urlopowych wyborów. W tegorocznym rankingu Travellers’ Choice® wśród dwudziestu pięciu najlepszych miejsc na świecie – Top 25 Destinations in the World – znalazł się m. in. marokański Marrakesz, zajmując wysoką 6. pozycję. Pełna dziesiątka prezentowała się...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Marrakesz, Miasta Maroka

Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie

Od 8 do 16 czerwca 2012 roku w Fezie miał miejsce światowy festiwal muzyki sakralnej (Fez Sacred Music Festival). W duchowej metropolii Maroka, podczas festiwalu, pokojową i harmonijną koegzystencję wiodą różne kierunki religijne. Maroko | Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie (by jonk) Przez tydzień świat wydaje się być lepszy, przynajmniej w Fezie. Festiwal demonstruje po raz kolejny pełną nadziei jedność kultur, która pozwala zapomnieć o mających religijne podłoże konfliktach ludzkości. Muzyczne tradycje wyrastające z różnych korzeni splatają się w tym wyjątkowym mieście i tworzą duszę świata.

Moc kulturalnych wrażeń w Asilah!

Wśród wielu atrakcji turystycznych miasta Asilah, miejscem szczególnie wartym zobaczenia jest  Asilah Museum, znane również jako Asilah Museum and Design School. Dedykowane królowi Maroka muzeum przyciąga tłumy i już zyskało miano tzw. turystycznego„hotspot-u”. Maroko | W sierpniu senne Asilah zmienia swoje oblicze… (by mazintosh ) Wioska rybacka Asilah, na południe od Tangeru, stała się popularnym nadmorskim kurortem ze względu na rajskie, piaszczyste plaże. Turyści odnajdują tu spokój i upajają się widokiem malowniczych XV-wiecznych andaluzyjskich medyn, rozciągających się nad brzegiem oceanu. Asilah to miasto dość spokojne przez większość miesięcy, z wyjątkiem barwnego sierpnia, kiedy to zmienia się w istną galerię sztuki!

Rowerami do Maroka

06. 09. 2011 r. zakończył się kolejny rowerowy rajd „Tour de Mazenod”. W tym roku celem jednośladowej pielgrzymki było właśnie Maroko. Towarzyszącą uczestnikom rajdu intencją było wsparcie i pomoc dla zagubionej młodzieży. Maroko | Już 10 grudnia odbędzie się prezentacja książki pt. "Tour de Mazenod. Rowerami do Maroka" (by teosaurio ) „Tour de Mazenod” to sześciotygodniowy rajd organizowany przez przedstawicieli Kościoła, ale nie tylko. Akcję wspierają także i otaczają patronatem znani i lubiani aktorzy i artyści, jak np. Dariusz Basiński, a także Rzecznik Praw Dziecka RP - Marek Michalak.

Również w kategorii: Maroko, Maroko i Polska, Sport

Muzułmańskie Święto Barana - Aid El Kabir

Muzułmańskie Święto Barana odbywa się każdego roku, mniej więcej w połowie listopada. Uroczystości trwają zwykle 3 dni. W czasie tego święta mieszkańcy Maroka odwiedzają swoje rodzinne strony, a duże miasta świecą pustkami. Sklepy w większości są wówczas pozamykane, podobnie jak porty i targi. Maroko | Dzień Barana, czyli Aid El Kabir to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu muzułmańskim (by xlibber ) Świętowane na całym świecie Aid El Kabir, uważane jest za największe święto w kalendarzu muzułmańskim. To najważniejsze wśród wydarzeń Islamu odbywa się zgodnie z tradycją 70 dni po zakończeniu Radamanu, czyli miesiąca postu. Święto barana stanowi także celebrację zakończenia wielkiej pielgrzymki do Mekki.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Święta i festiwale

Maroko na targach w Berlinie

Maroko zaprezentuje się jako kraj partnerski na międzynarodowych targach w Berlinie. Maroko | Marokański design (by styendesyens ) W dniach od 9 do 13 listopada 2011 r. chętni zwiedzający będą mogli się zapoznać po raz pięćdziesiąty z najpiękniejszymi rękodziełami świata, kiedy tylko otworzą się w Berlinie bramy największych egzotycznych światowych targów „Import Shop Berlin”.

Również w kategorii: Maroko, Rękodzieło

RMF Morroco Challenge zakończony!

RMF Morocco Challenge, pierwszy polski rajd po pustyniach Maroka, zakończył się przed kilkoma dniami. Wśród uczestników znaleźli się między innymi: Anna Dereszowska, Dominika Gawęda i Paweł Rurak-Sokal z BlueCafe, Piotr Zelt oraz Iza Małysz. Kierowcy rywalizowali na marokańskich pustkowiach od 21 do 30 października. Trasa rajdu - 2,5 tys. kilometrów nie dla wszystkich okazała się do pokonania. Do mety szczęśliwie dotarło 29 załóg, startowało - 40. Maroko | Wśród kierowców rywalizujących na bezdrożach marokańskich trasą RMF Morocco Challenge byli motocykliści, quadowcy i kierujący sportowymi autami osobowymi z całej Polski. (by jeremysalmon ) Na gorących piaskach marokańskiej pustyni rywalizowali ze sobą kierowcy zawodowi, amatorzy oraz gwiazdy polskiego kina czy muzyki, razem – około 150 uczestników, wraz z obsługą techniczną. W...

Również w kategorii: Maroko, Przewodnik po Maroku

Warsztaty ceramiczne "Barwy i zapachy Maroka w Madebyyou"

Warszawska pracownia ceramiczna Madebyyou zaprasza wszystkich, którzy pragną poczuć orientalny klimat, na warsztaty tematyczne „Barwy i zapachy Maroka”. Już 6 listopada 2011 w godzinach 12:00-15:00 można będzie poznać najpiękniejsze orientalne wzory i motywy, inspirowane sztuką marokańskich rękodzieł oraz stworzyć własne, wyjątkowe dzieło sztuki. Maroko | Marokańskie talerze zachwycają kolorami i różnorodnością wzorów (by nicholasruddick ) Każdy z uczestników warsztatów będzie miał okazję poznać technikę tworzenia tradycyjnych, marokańskich wzorów, w programie przewidziano także prezentację kosmetyków z Maroka, drobne upominki w postaci marokańskiego olejku różanego do ciała oraz degustację pysznej marokańskiej herbaty… z niespodzianką.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Rękodzieło

Maroko z fantazją

Co roku we wrześniu w marokańskim miasteczku Meknes odbywa się wspaniała impreza pod tytułem: National Festival of Fantasia. Odwiedzając Maroko także w innym czasie możemy trafić na tego typu zapierające dech w piersiach pokazy. Cóż kryje się pod tą fantazyjną nazwą? Otóż „Fantasia” to tradycyjny spektakl, będący stałym punktem wszelkich festiwali i imprez kulturalnych w tym afrykańskim kraju. Maroko | Fantasia to tradycyjny, zapierający dech w piersiach spektakl (by 23590966@N05 ) Fantasia to pokaz niezwykle barwny i widowiskowy. Grupa jeźdźców konnych, ubranych w tradycyjne stroje, galopuje po prostej drodze w tym samym tempie tak, aby utworzyć linię i zwieńczyć ten efektywny bieg w bardzo „wybuchowy” sposób. Zawodnicy zwracają trzymaną w rękach broń naładowaną prochem w niebo i wspólnie strzelają w chmury. Efekt jest taki, że słychać jeden silny strzał, w wyniku którego nawet konie nieruchomieją przez chwilę. Wszystko dopracowane jest co do milimetra,...

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Maroko, Święta i festiwale

Maroko inspiruje kolorami...

Kolorowe, tętniące życiem ulice Maroka, gwarne targi pachnące przyprawami i wspaniała, egzotyczna roślinność przyciągają wielu turystów. Ale nie tylko. Czasami bywają także natchnieniem malarzy, pisarzy czy…makijażystek! Maroko | Kolorowe ulice i pachnące tysiącem przypraw targi Maroka mogą zainspirować każdego (by seljes ) Znana na całym świecie makijażystka Bobbi Brown proponuje tej jesieni makijaż pełen ciepłych, lekko przygaszonych i spokojnych barw. Make-up, który będzie wyglądał świeżo i naturalnie. Jej najnowsza jesienna kolekcja makijażu jest zainspirowana kolorami magicznego Marrakeszu i klimatami Maroka.

Również w kategorii: Maroko, Marrakesz, Kosmetyki

Warsztaty fotograficzne w Maroku

8 października ruszają w Maroko 16-dniowe warsztaty fotoreportażu. Uczestnicy połączą wyprawę przez Maroko z północy na południe (od Ceuty do As Sawiry) z praktycznymi warsztatami fotoreportażu pod okiem fotografa - Tomka Goli (www.fikcja.pl). Maroko | Bo przecież fotoreportaż to coś więcej niż ładny kadr ... W planie wyprawy jest pełny trawers pasma Atlasu ze wschodu na zachód z noclegami w berberyjskich wioskach. Po powrocie prace Uczestników znajdą się we wspólnie przygotowanym albumie. 7 listopada odbędzie się w Piwnicy pod Baranami pokaz slajdów z wyprawy. Ciekawa okazja, by połączyć wyprawę przez surowe zakamarki Maroka z dala od turystów z nauką fotoreportażu i promocją własnych umiejętności artystycznych. Mottem wyprawy są "ludzkie emocje". Bo przecież fotoreportaż to coś więcej niż ładny kadr. Można jeszcze dołączyć do ekipy, która już przygotowuje się do wyjazdu. Organizatorem jest agencja Wyprawy z Reporterem. Szczegóły wyprawy znajdziecie pod adresem: Warsztaty fotograficzne w Maroku

Również w kategorii: Maroko

Festiwal „Barwy Świata. Maroko”

Błękitne, tajemnicze uliczki Szafszawan, słodka herbata miętowa, arabeskowe tatuaże na dłoniach i stopach, poetycka opowieść Tuarega o marzeniach… to namiastka Maroka, które już w październiku na cztery dni przeniesie się do Krakowa! To wszystko w ramach Festiwalu „Barwy Świata. Maroko w Krakowie”. Festiwal jest pierwszym w Polsce tak rozbudowanym wydarzeniem poświęconym w całości kulturze Maroka, jednym z najbardziej egzotycznych, różnorodnych i  unikalnych wydarzeń tego typu.  Już dziś serdecznie zapraszamy na Festiwal, który odbędzie się w dniach 20 – 23 października 2011 roku w Krakowie. Organizatorzy Festiwalu: Urząd Miasta Krakowa,  Śródmiejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Projekt Orient – serdecznie zapraszają!

12 rocznica rządów Mohammeda VI

Jego Wysokość król Maroka Mohammed VI wystąpił niedawno w Tangerze z przemówieniem do narodu. Okazją była 12 rocznica jego wstąpienia na tron. Maroko | Muhammad VI wstąpił na tron 23 lipca 1999 r. (by kewcreative) „Maroko będzie nadal bronić suwerenności i integralności swego terytorium, co nie podlega negocjacjom”, powiedział król Mohammed VI potwierdzając, że ten problem będzie miał nadal najwyższy priorytet w polityce wewnętrznej i zagranicznej.

Również w kategorii: Maroko, Państwo i polityka

Spór o status Sahary Zachodniej

Kolejne rozmowy między Marokiem i Ruchem Wyzwolenia Polisario o przyszłym statusie regionu Sahary Zachodniej nie doprowadziły do porozumienia. Sahara Zachodnia | Pustynne krajobrazy (by bobrayner) „Obie strony odrzucały propozycje strony przeciwnej”, powiedział wysłannik ONZ, Christopher Ross, po trzydniowych negocjacjach na Long Island w stanie New York. Było to już ósme spotkanie w tej sprawie.

Również w kategorii: Maroko, Państwo i polityka

Nowa konstytucja dla Maroka

Od pół roku król Maroka Mohammed VI znajduje się pod ogromną presją – reformami i nową konstytucją pragnie uspokoić naród. Maroko | Billboard z wizerunkiem króla w marokańskim Taroudant (by rebcal) Aby referendum nad nową konstytucją przebiegło pomyślnie, 47-letni monarcha nakazał ogłosić w kontrolowanych przez państwo meczetach, co poddani mają robić: głosowanie na „tak” jest narodowym i religijnym obowiązkiem. Nie było więc niespodzianki, kiedy według oficjalnych danych 98% wyborców głosowało za nową konstytucją – nawet, jeśli są wątpliwości, czy głosowanie było do końca „czyste”, a opozycja mówi o oszustwie wyborczym i „bananowej monarchii”.

Również w kategorii: Maroko, Państwo i polityka

Festiwal Wiśni

Stare marokańskie miasto Sefrou słynie z corocznego festiwalu wiśni. Święto jest obchodzone w czerwcu – w sezonie zbioru tych przepysznych owoców. Maroko | Festiwal wiśni w Sefrou odbywa się w czerwcu (by bbalaji) Sefrou to niewielkie miasto liczące mniej niż 100 tysięcy mieszkańców, leżące w górach Średniego Atlasu. Stanowi ono handlowo-rzemieślnicze centrum rolniczego regionu, którego głównym bogactwem są wspaniałe wiśniowe sady.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Pogoda w Maroku

Prąd dla Europy z marokańskiej pustyni

Czy elektrownie słoneczne, produkujące prąd dla Europy w Afryce Północnej to fantazja, czy całkiem realna wizja? Maroko | Na pustyniach Afryki Północnej oraz Półwyspu Arabskiego planowana jest budowa elektrowni (by girlunmapped) Według projektu organizacji Desertec, po 2050 roku piętnaście procent energii elektrycznej zużywanej w Europie będzie pochodzić z elektrowni solarnych i wiatrowych zbudowanych na pustyniach Afryki Północnej oraz Półwyspu Arabskiego.

Również w kategorii: Maroko, Przewodnik po Maroku