Tag: Maroko

Kuchnia Maroka - Kuskus

Kuskus jest potrawą charakterystyczną nie tylko dla Maroka, ale dla całej północnej Afryki. Nazwa kuskus pochodzi od arabskiego słowa „kaskasa”, które oznacza: „tłuc, rozbijać”. Związane jest to z tradycyjnym sposobem wytwarzania tej wyjątkowej potrawy. Maroko | Kuskus - produkt łączący cechy makaronu i kaszy (by Ayla87) Początkowo był to produkt uboczny, powstały podczas mielenia pszenicy w prymitywnych, kamiennych żarnach. Niewielkie grudki odsiewano z mąki, namaczano w wodzie, a następnie oprószane mąką sprzedawano, właśnie  jako kuskus. Był to więc produkt na pograniczu kaszy i makaronu.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Kuchnia marokańska

Cukier na szczęście

Istnieje przesąd, że jeśli na początku naszej wycieczki do Maroka zostaniemy przywitani słodką, miętową herbatą, to podróż będzie na pewno udana. Im piękniej herbata taka będzie zaserwowana, im będzie słodsza – tym lepiej dla nas. Maroko | Miętowa herbata jest najczęściej spotykanym napojem w Maroku (by avlxyz ) Marokańczycy uważają cukier za symbol szczęścia i dobrobytu. Przyjaciół i miłych gości obdarowują też słodyczami, których – podobnie jak herbaty – nigdy nie należy odmawiać. Miętowa herbata nazywana jest w Maroku „płynem życia”. To najbardziej pożądany i wszechobecny smak. Pije się ją dosłownie wszędzie. Każda zaproponowana szklanka miętowej herbaty jest zawsze wyznaniem przyjaźni i szacunku.

Marokański kurort Asila (Asilah)

Niezwykle czyste i dobrze zachowane starożytne miasto Asilah przyciąga co roku wielu przybyszy. Większość z nich to Hiszpanie, ponieważ niewielu turystów z innych stron świata wie o tym uroczym zakątku Maroka. Jest to miasto o bogatej historii i kulturze, a do tego otoczone pięknymi plażami. Bez wątpienia warto je odwiedzić. Maroko | Asilah (Asila) – widok na Atlantyk (by chewie ) Greckie klimaty w Maroku Asilah znajduje się 50 km na południe od Tangeru. Mimo swojego typowo turystycznego charakteru jest to miejsce wręcz stworzone wymarzone do wypoczynku i relaksu. Białe budynki i bliskość morza przypominają atmosferę wakacji w Grecji.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Miasta Maroka

Hammam – łaźnia parowa

Tradycyjnym marokańskim sposobem dbania o urodę oraz ważnym elementem życia społecznego jest łaźnia parowa, czyli hammam. Jest ona dostosowana do nakazów islamu, które wymagają starannej higieny. Hammam to także  miejsce głębokiego relaksu. Ponadto jest to jedno z nielicznych miejsc publicznych, w którym przedstawiciele wszystkich klas społecznych oraz różne pokolenia mogą się spotkać towarzysko i porozmawiać. Tradycyjne marokańskie hammamy to także miejsca wymiany wskazówek i przepisów na zachowanie młodości i naturalnego piękna. Maroko | Będąc w Maroku warto odwiedzić publiczną łaźnię – hammam (by zongo ) Hammam i chwila zapomnienia... Nie ma takiej miejscowości w Maroku, w której nie byłoby publicznej łaźni. Tradycja ta zapoczątkowana została przez Rzymian, a upowszechniła się wraz z rozprzestrzenianiem się islamu.Łaźnie są przeznaczone za równo dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Oczywiście każda z płci zajmuje w niej osobne pomieszczenia.Dawniej, gdy islam w...

Marokańskie bazary

Orientalny czar Maroka najpełniej można odczuć snując się pomiędzy stoiskami na bazarach. Feeria barw i aromatów mami i kusi turystów. Dla zagranicznych przybyszy jest to prawdziwa uczta dla zmysłów. Oprócz kolorowych i wonnych przypraw, niezliczonej ilości błyszczącej biżuterii, delikatnych i pięknie zdobionych dżelab oraz baboosh’y można tu kupić naturalne kosmetyki oraz amulety, takie jak suszone żaby czy starte na proch igły jeżozwierzy. Maroko | Góry (i to dosłownie) przypraw na bazarze w Marrakeszu (by whoisthatfreakwiththecamera) Zakupy w wąskich uliczkach starych medyn są jednocześnie bliskim spotkaniem z marokańską kulturą oraz z samymi Marokańczykami. Marokańskie bazary nazywane także sukami, najczęściej znajdują się w starych dzielnicach miast, czyli medynach. Tereny targowisk są wyłączone z ruchu samochodowego, co zapewnia bezpieczeństwo nie tylko sprzedawcom, ale...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Maroko – uroda i kosmetyki

Marokańskie kobiety są niezwykle piękne: mają smagłą cerę, ciemnobrązowe, błyszczące włosy i piwne oczy. Tajniki podkreślania i dbania o piękno kobiety przekazują sobie z matki na córkę. O urodę od wieków dbają w naturalny sposób, korzystając z darów przyrody, takich jak woda różana, henna, czarne mydło, rhassoul, miód czy olejek arganowy. Do niedawna produkty te można było kupić jedynie na targach, obecnie dodawane są do nowoczesnych kosmetyków firm znanych na całym świecie. Maroko | Misterne, ażurowe wzory zdobią dłonie i stopy marokańskich kobiet (by hydroxy) Czarne mydło Podstawą marokańskiej pielęgnacji skóry jest czarne mydło. Jest to w 100% naturalny kosmetyk wykonany z pasty warzywnej (powstałej w procesie maceracji) wymieszanej z oliwą z oliwek. Do mydła dodawane jest także masło shea oraz miód. Powstała maź ma ciemnobrązowy kolor i właściwości...

Dla aktywnych - Park Narodowy Talassemtane!

Niedaleko miasta Asilah znajduje się Park Narodowy Talassemtane, będący domem kilkudziesięciu gatunków zwierząt i miejscem ochrony ostatnich lasów jodłowych Maroka. Maroko | Park Narodowy Talassemtane to wiele niezapomnianych widoków… (by walter_rw ) Dla turystów preferujących aktywny wypoczynek, zwiedzanie wiosek położonych na terenie parku i wędrówki po jego szlakach będą z pewnością niezapomnianą przygodą. Miejscowość Chefchaouen (Szafszawan), znajdująca się pomiędzy pięknymi szczytami Gór Rif, to dobry punkt wyjścia.

As-Sawira (Essaouira)

As-Sawira (francuska nazwa: Essaouira) – miasto na marokańskim wybrzeżu Atlantyku, położone ok. 170 km na północ od Agadiru i 170 km na zachód od Marrakeszu. Maroko | Essaouira – kurort leżący na marokańskim wybrzeżu Atlantyku (by chigley) Przed uzyskaniem niepodległości przez Maroko, miasto nosiło nazwę Mogador. Ta nazwa pochodząca z okresu panowania Portugalczyków używana jest obecnie tylko w odniesieniu do pobliskiej wyspy.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Essaouira

Błękitne miasto Szefszawan

W Szefszawanie (Szafszawan, Chefchaouen) trudno odróżnić, gdzie kończy się niebo a zaczyna ziemia. Niewielkie niebieskie miasto malujące się na tle pięknego krajobrazu zachwyca swym spokojem i niezwykłym czarem. Maroko | Szefszawan (Szafszawan, Chefchaouen)- błękitne miasto (by jduvalphotographs) Szefszawan (Szafszawan), a właściwie Chefchaouen, ma jedną charakterystyczną cechę: praktycznie wszystkie budynki w tym mieście pomalowane są na niebiesko. Nie można jednak powiedzieć, że jest to jeden i ten sam kolor, ponieważ odcieni błękitu znajdziemy tu setki. Niebieskie budynki cechuje także specyficzna falistość linii, która bierze się z niezliczonej ilości warstw gipsu i farb nakładanych w kolejnych latach.

Meknes

Meknes obecnie uważane jest za stare prowincjonalne miasto, jednak nadal można w nim dostrzec wyraźne ślady dawnej świetności. Co więcej, miejscowość ta przez wielu uważana jest za „Wersal Maroka” lub ” Mały Paryż”, pozostając jednocześnie oazą ciszy i spokoju. Maroko | Brama Mansura (Bab el-Mansour) w Meknes (by chrismartin76 ) Oddalone o 60 km od Fez i 150 km od Rabatu, Meknes, bywa często omijane przez turystów. Ci, którzy decydują się je odwiedzić, zatrzymują się tu jedynie na jeden lub dwa dni. Jest to wielki błąd, gdyż Meknes ma niewiarygodnie dużo do zaoferowania. Urok i atmosfera tego miejsca zachwycą każdego, kto postanowi zostać tu na dłuższą chwilę. Spacery po mieście pomogą zrozumieć i poznać historię nie tylko dawnej stolicy Maroka, ale i całego kraju.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Miasta Maroka, Meknes

Boże Narodzenie w Maroku

Choć chrześcijaństwo stanowi obok islamu drugą najpopularniejszą religię w Maroku, jego wyznawcy stanowią tylko nieliczny odsetek mieszkańców tego kraju. Rzeczywista liczba chrześcijan nie jest dokładnie potwierdzona, mówi się o ok. 100 tysiącach wiernych. Są to ludzie głównie pochodzenia francuskiego, którzy zamieszkują Maroko od czasów kolonialnych, niektórzy z nich są imigrantami. Maroko | Dmuchane Mikołaje sprzedawane na ulicach Meknes w dniu 23 grudnia (by Tony UK ) Boże Narodzenie w Maroku obchodzone jest podobnie, choć z mniejszym splendorem, niż w pozostałych rejonach świata. Choć wyznawcy islamu uważają Jezusa Chrystusa za proroka, nie świętują dnia jego narodzin.

Maroko - świat roślinny

Niewłaściwa gospodarka rolna doprowadziła do wyniszczenia pierwotnej roślinności Maroka. Na skutek nadmiernego wypasu oraz karczowania lasów wiele unikalnych ekosystemów zostało nieodwracalnie zniszczonych. Maroko | Majorelle - ogród botaniczny w Marrakeszu (by caitlinstewart) Obecnie większą część kraju zajmują obszary stepowe porośnięte trawą alfa, czyli ostnicą oraz półpustynie.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Fez

Fez jest trzecim co do wielkości miastem Maroka i najstarszym z czterech miast królewskich (Fez, Marrakesz, Meknès, Rabat). Jest też, po założeniu uniwersytetu Qairawiyin, ważnym centrum duchowym kraju. Maroko | Charakterystyczna Błękitna Brama w dawnych murach obronnych Fezu (by edoug) Miasto zostało założone przez Idrisa I w 789 roku. Ważnym kryterium wyboru miejsca pod przyszłą metropolię był dostatek wody. Dalszy dynamiczny rozwój zawdzięcza Fez dwóm falom uchodźców islamskich. W latach 817-818 przybyło tu ok. 8000 muzułmanów wypędzonych z Córdoby w Hiszpanii, a wkrótce potem 2000 rodzin z Kairouan w Tunezji. Przybysze przynieśli ze sobą zarówno ogromną znajomość techniki i rzemiosła, jak też doświadczenie i obycie z miejskim życiem. Dzięki nim Fez stał się centrum kulturalnym Maroka i jego duchowym sercem.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Fez

Harissa – aromatyczna pasta

Harissa to aromatyczny, paprykowy dodatek do potraw w postaci pasty, charakterystyczny nie tylko dla Maroka, ale także innych krajów północnej Afryki. Najczęściej kupić ją można w tubce lub puszcze. Maroko | Harissa na straganie w Meknes (by ollografik) Podstawowym składnikiem pasty jest czerwona papryka, która - dla podkreślenia smaku - często jest wędzona. Dodaje się do niej czosnek, kolendrę, kminek i sól. Wszystkie składniki należy zmielić a następnie wymieszać z oliwą z oliwek.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Marokańska Fantasia

Jedną z najciekawszych tradycji marokańskich są przedstawienia zwane „Fantasia”. Głośne, kolorowe i niezwykle energetyczne pokazy przyciągają nie tylko Marokańczyków, ale także turystów. Fantasia nawiązuje do bitew prowadzonych przez wojowników pustyni. Maroko | Fantasia to pokazy głośne, kolorowe i pełne energii (by placid_casual ) Czym jest marokańska Fantasia? Fantasia (w tłumaczeniu: Fantazja) to popularna nazwa tradycyjnego konnego przedstawienia, praktykowanego podczas różnego rodzaju festiwali kulturalnych, mussemów oraz uroczystości ślubnych Berberów. Pierwotnie występy te nazywane były „Grą prochu” (laâb el-baroud) lub „Grą koni” (laâb el-kheil). W niektórych miejscach Maroka pokazy te określa się również mianem: tbourida.

Harira, najpyszniejsza z marokańskich zup

Harira jest tradycyjną gęstą zupą Marokańską, znaną i serwowaną także w Algierii. Tradycyjnie jadło się ją podczas Ramadanu, jednak obecnie podawana jest w restauracjach przez cały rok. Maroko | Marokańska harira (by fotos_dos_ornelas) Bazą hariry są suszone warzywa, w szczególności cebula oraz mięso. Reszta dodatków zależy od fantazji kucharza. Mogą nimi  być:

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Ceramika i wyroby miedziane z Maroka

Rękodzieło artystyczne to ważny element narodowego dziedzictwa Maroka. Tutejsze małe dzieła sztuki, z których na plan pierwszy wysuwa się przede wszystkim ceramika, należą do najbardziej zróżnicowanych i kolorowych w całym Maghrebie (region północno-zachodniej Afryki). Maroko | Ceramiczne tadżiny (tajine) (by marokanska-ceramika ) Marokańska ceramika Początki marokańskiej sztuki ceramicznej sięgają VIII wieku, natomiast jej rozkwit nastąpił w XV stuleciu. Prawdziwymi ceramicznymi zagłębiami Maroka są: Safi, Fez i Mekenes. Każde z tych miejsc wyróżnia indywidualny styl i ornamentyka. W kraju funkcjonuje mnóstwo tradycyjnych, niewielkich spółdzielni, od dziesięcioleci zajmujących się garncarstwem i ceramiką. Początkowo wyroby ceramiczne były przedmiotami codziennego użytku. Gdy z czasem dostrzeżono ich...

Marokańska waluta

Dirham to podstawowa waluta używana od 1958r. w Maroku i Saharze Zachodniej. Jeden dirham dzieli się na sto centymów lub 20 riali. Największy banknot ma nominał 200, a najmniejszy 10 dirhamów. Maroko | Dirham to podstawowa waluta używana od 1960r. w Maroku i Saharze Zachodniej. Jeden dirham dzieli się na sto centymów (by daveyll) Podstawowe informacje 10 dirham = ok. 3,55zł Graficzne elementy zarówno na monetach, jak i banknotach nawiązują do kulturowego i przyrodniczego dziedzictwa Maroka. Można na nich podziwiać ptaki, motywy roślinne, a także piękne budowle czy przedmioty codziennego użytku. Dirhamy są walutą niewymienialną poza granicami Maroka. Marokańską walutę można wymienić na pieniądze krajów, które są głównymi partnerami handlowymi Maroka. Dlatego też na wymianę najlepiej zabrać ze sobą euro lub...

Marrakesz

W południowej części Maroka, na przedgórzu Atlasu Wysokiego, na wysokości 465 m n.p.m., położony jest Marrakesz – jedno z najważniejszych, a zarazem najpiękniejszych miast kraju. Maroko | Marrakesz – jedno z najważniejszych, a zarazem najpiękniejszych miast kraju (by Bitten Dallas) Marrakesz liczy około 2,5 mln mieszkańców i jest czwartym co do wielkości miastem Maroka. Niepowtarzalna, orientalna atmosfera miasta kusi wielu turystów.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Marrakesz

Marokańska piłka nożna

Piłka nożna to sport, który zawładnął całym światem. Prawdziwe piłkarskie szaleństwo opanowało nie tylko Amerykę Południową, ale także Afrykę. „Lwy Atlasu”, jak nazywani są reprezentanci Maroka, mimo iż mają rzeszę wiernych kibiców, przez dłuższy czas nie wiedli prymu na Czarnym Lądzie, nigdy też nie byli znani szerszej publiczności. Niektórych zdziwić więc może fakt, iż piłka nożna uznawana jest za narodowy sport Maroka. Maroko | Drużyna piłkarska na ulicach Marrakeszu (by statto7) Trochę historii W roku 1955 założono Królewską Federację Piłki Nożnej Maroka (FRMF). W tym czasie w Maroku było już 310 drużyn piłkarskich. Po zorganizowaniu pierwszych mistrzostw piłki nożnej w Maroku w roku 1956 zwycięstwo objęła drużyna Wydad de Casablanca. Rok później (w 1957) po raz pierwszy zorganizowano w oparciu o ogólnie przyjęte zasady play off Mistrzostwa Tronu. W roku 1959 FIFA oficjalnie przyjęło do swojego grona Królewską Federację Piłki Nożnej Maroka, natomiast w roku 1966 Maroko zostało zaakceptowane przez...

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Sport, Piłka nożna, Stadiony

Berber whisky

Berber whisky, wbrew swojej nazwie, nie ma nic wspólnego z alkoholem. Jest to tradycyjna aromatyczna herbata. Berberowie uważają, że ten gorący napój jest najlepszym sposobem na złagodzenie odczuwania wysokiej temperatury na pustyni. Maroko | Tu herbata smakuje najlepiej (by indiepants) Celebracja picia herbaty jest też bardzo ważnym elementem życia społecznego. Berber whisky pije się o różnych porach dnia, ale zawsze po trzy szklaneczki. Jak głosi Marokańskie przysłowie: „Pierwsza szklanka jest gorzka jak życie. Druga jest tak silna, jak miłość, Trzecia z nich jest tak słodka jak śmierć.”

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Ramadan

Ramadan to dziewiąty miesiąc w kalendarzu muzułmańskim, a zarazem największe święto islamu obchodzone przez jego wyznawców na całym świecie. Jest to upamiętnienie przekazania przez archanioła Gabriela Mahometowi pierwszych wersetów Koranu. Moment ten czci się gorliwymi modłami podczas Nocy Przeznaczenia, czyli Laylat al-Qadr. Maroko | Ramadan jest czasem modlitwy, błogosławieństwa i osobistego zwycięstwa nad ludzkimi słabościami (by atkinson000) W czasie ramadanu dorośli muzułmanie mają obowiązek pościć od świtu aż do zmierzchu.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Przewodnik po Maroku

Mendil

Mendil to materiał w biało-czerwone paski, stanowiący dopełnienie tradycyjnego stroju kobiet w marokańskiej prowincji Anjra-Fahs. Z powodu ogromnej popularności tradycyjny mendil został uznany za oficjalne logo tej rolniczej prowincji. Maroko | Turyści żywo zainteresowani sposobem wyrobu marokańskich tkanin chętnie odwiedzają tradycyjne wioski, przyczyniając się tym samym do intensywnego rozwoju turystyki w tych regionach (by mwanasimba) Kobiety w prowincji Fahs-Anjra wciąż noszą mendil zarówno w domu, jak i poza nim. Bawełnianą tkaninę przewiązują wokół talii lub okrywają nią plecy i ramiona. Mendil przybierać może różną postać, w zależności od miejsca, w którym jest produkowany. W Chefchaouen mendil wykonywany jest z...

Marokańska muzyka

Marokańskie ulice i place tętnią muzyką. Nie ma takiego miesiąca w roku, kiedy nie odbywałby się chociaż jeden duży festiwal muzyczny. Tradycyjna muzyka marokańska jest bardzo zróżnicowana, co związane jest przede wszystkim z burzliwą historią tego kraju. W świecie muzyki Maroka wyróżnić można cztery główne nurty oraz ich szerokie interpretacje: gnawa, chaabi, muzyka andaluzyjska oraz muzyka Berberów. Młodzi artyści marokańscy tworząc współczesną muzykę inspirują się muzyką tradycyjną. Maroko | Tradycyjna muzyka Maroka jest bardzo zróżnicowana (by ganmed64 ) Muzyczne tradycje wciąż żywe Oczywiście w Maroku, jak i w każdym innym kraju, rynek muzyczny zalany jest przez międzynarodowe gwiazdy, jednak prawdziwa marokańska muzyka nie umarła. Co więcej – ma się świetnie i można się na nią natknąć dosłownie wszędzie (nawet podczas zwykłego spaceru po dowolnym marokańskim mieście). Tradycyjne pieśni śpiewane są w arabskim dialekcie języka...

Filmy, które kręcono w Maroku

Maroko to ekscytujący, tętniący życiem i pełen kontrastów kraj. Piękne widoki i krajobrazy, od wspaniałych łańcuchów górskich po gorące piaski pustyni, zachwycają nie tylko turystów… Maroko | Wymarzona sceneria do powstania filmowego arcydzieła (by 1409 ) Oprócz podróżników, miłośników odległej egzotyki czy amatorów trekkingu po Atlasie, magii Maroka ulega także wielu filmowców. Już w 1897 roku jeden ze swoich filmów kręcił tam Louis Lumiere. Na przestrzeni lat kolejni reżyserzy odnajdywali w Maroku wymarzoną scenerię dla swoich dzieł. Sceny do takich filmów, jak: "Otello" Orsona Wellesa (1952r.), "The Man Who Knew Too Much" Alfreda Hitchcocka (1955r.) czy "Ostatnie kuszenie Chrystusa" Martina Scorsese (1987r.) także powstawały w Maroku.

Również w kategorii: Newsy z Maroka

Marokański Festiwal Róż

Na początku maja, po różanych „żniwach”, odbywa się w marokańskim mieście Kelaa M’gouna jedyne w swoim rodzaju doroczne święto róż. Maroko | Święto róż ma miejsce co roku w maju (by palindrome6996) El Kelaa M’gouna leży w samym sercu Maroka nad rzeką Assif M’Goun. Oddalone jest o 24 km od miasta Boulmane-du Dadés i znajduje się na wysokości 1470 m n.p.m. Między wąwozami Dades i Todra w ciągu milionów lat natura stworzyła dolinę, którą całkowicie opanowały róże.

Święto Miodu w Imouzzer

Każdego roku na początku maja w Imouzzer-Ida-Outanane odbywa się Święto Miodu. Przy tej okazji świętuje się zbiór miodu – dumę tutejszych mieszkańców. Maroko - Imouzzer | Dumą tutejszych okolic jest przepyszny miód (by austinevan) U stóp białej wioski rozciąga się pośród palm naturalny ogród botaniczny z drzewami migdałowymi, oliwkowymi i arganowymi. Imouzzer leży w otoczonej górami rajskiej dolinie. Jest to oaza z tarasowo położonymi polami, otoczona lekko pofalowanymi wzniesieniami, pokrytymi drzewami owocowymi.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Newsy z Maroka

Dżemaa El-Fna

Dżemaa El-Fna to wspaniały plac w samym sercu miasta, na którym skupia się rozrywkowe i towarzyskie życie Marrakeszu. Miejsce to pochwalić się może niebanalną historią: przez setki lat przez „Plac Straceńców”, jak bywa nazywany Dżemaa El-Fna, przewinęły się całe rzesze kupców, rolników, złodziei i niewolników. Maroko | Suk w Marrakeszu – jedno z najbardziej kolorowych zakątków Maroka (by kodok ) O każdej porze roku, bez względu na porę dnia i nocy, na placu panuje gwar i ruch. Ożywiona atmosfera wciąga wszystkich, włącznie z turystami.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Marrakesz

Transport miejski

W małych marokańskich miastach, miasteczkach i wioskach wszędzie jest blisko – z jednego końca miejscowości można spacerkiem dojść na drugi. Transport miejski jest jednak niezbędny w dużych, rozwijających się miastach. W Maroku jest on bardzo dobrze rozwinięty i usystematyzowany. Rodzaj środków transportu zależy od intensywności urbanizacji miasta i jego zaludnienia. Maroko | Ruch uliczny w Marrakeszu (by michalo) W grudniu 2010 roku ukończono budowę dwóch linii tramwajowych w Rabacie.  Obecnie również władze Agadiru, Fez, Tangeru i Marrakeszu myślą o wybudowaniu sieci torów w swoich miastach. Tramwaje marokańskie są nowoczesne, czyste i szybkie.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Rabat - Wieża Hassana i mauzoleum Muhammada V

Jednym z najbardziej znanych zabytków Rabatu, a zarazem jego wizytówką, jest górująca ponad miastem Wieża Hassana (Le Tour Hassan). Wznosi się ona nad mostem łączącym brzegi rzeki Bu Regreg. Maroko | Rabat - Wieża Hassana (by adam_jones) Wieża Hassana z założenia miała być największym i najbardziej okazałym minaretem w całym muzułmańskim świecie. Jej budowę rozpoczął pod koniec XII wieku (w 1195 roku) almohadzki sułtan Jakub al-Mansur.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Rabat

Rozmówki arabskie

Czy język arabski jest trudny? Czy warto się go uczyć? Jak mieszkańcy Maroka mówią "Kocham Cię"? – takie i inne pytania często pojawiają się na forach internetowych, co świadczy o dużym zainteresowaniu Polaków tajnikami arabskiego języka. Maroko - As-Sawira | Pogawędka przy zachodzie złońca (by antonystanley) Oczywiście jest to język dość trudny i to zarówno jeśli chodzi o wymowę (dźwięki dotychczas nam nieznane, a więc trudne do powtórzenia i dodatkowo zróżnicowane regionalnie), jak i pisownię (inny alfabet oraz zapisywanie wyrazów od strony prawej do lewej). Ale oczywiście warto podjąć próbę nauczenia się go i tak jak w każdym innym wypadku – wszystko zależy od naszej motywacji. Jeśli wybieramy się w podróż do Maroka musimy wiedzieć, że mieszkańcy wszystkich krajów potrafią docenić wysiłek turysty wkładany w próbę nauczenia się lokalnego języka i choćby najbardziej niezgrabne Salam („Cześć!”) czy Shukran („Dziękuję”), będzie naprawdę miłym ukłonem w ich kierunku.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Rozmówki, Język

Marokańskie kiszone cytryny

Czy wiesz, że bardzo popularnym w Maroko przetworem są kiszone cytryny? W Polsce nie umiemy sobie wyobrazić piwnicy bez kiszonych ogórków czy kapusty, Marokańczycy zaś zapełniają spiżarnie wekowanymi kwaszonymi cytrynami! Czy w naszym kraju cytryny w postaci kiszonej mogłyby zdobyć serca gospodyń domowych? Maroko | Czy w naszym kraju cytryny w postaci kiszonej rozkochają w sobie gospodynie domowe? (by lenore-m ) Gotowe kiszone cytryny mają cytrusowo-słonawy smak, wyglądają bardzo apetycznie i świetnie pasują do ryb, drobiu, sałatek a także do sosów i dań egzotycznych. Do potraw dodaje się posiekaną skórkę tak przygotowanych owoców. Przepis na nie jest bardzo prosty, wystarczy bowiem szeroki słój, cytryny, sól, odrobina cierpliwości i już po tygodniu można cieszyć się marokańskimi kiszonymi cytrynami! Kiszone cytryny można robić o każdej porze roku. Z całą pewnością zaskoczymy nimi gości podczas wyjątkowej kolacji. A zatem –...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Kuchnia marokańska

Drewno tui

Tradycja wykorzystywania drewna tui sięga czasów starożytnych. Obecnie wyroby z tego drewna pochodzą głównie z regionu Essaouira. Ze względu na ciekawą i niepowtarzalną fakturę znane są w całym Maroku i na świecie. Mężczyźni zajmujący się obróbką tego drewna doszli do prawdziwego mistrzostwa, a ich dzieła uważne są za produkty ekskluzywne. Maroko | Drewniane figurki wielbłądów (by davidooms) Wyroby z drewna tui (głównie resztki mebli) znajdowane są obecnie na stanowiskach archeologicznych starożytnych miast budowanych przez rzymian. Zapewne już wówczas doceniano przepiękny zapach tego drewna. Inną jego zaletą jest nieregularna faktura. Drewno pochodzące z obszaru pnia jest jasnobrązowe o misternie splątanej strukturze komórkowej, natomiast to z odrostów korzeni jest dużo ciemniejsze i mocno nakrapiane, a wręcz pstrokate.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Ghoriba, czyli tajemnica

Ghoriba w języku marokańskim oznacza „tajemnicę”. Ciasteczka ghoriba są właśnie tajemnicą smaku. To słodkie okrągłe łakocie posypane migdałami lub sezamem. Apetyczne ciasteczka ghoriba (by fugzu's buddy icon fugzu) Ich ciasto jest kruche i chrupiące, dodaje się do niego skórkę z pomarańczy lub cytryny, cynamon, a także kwiaty pomarańczy.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Hidżab

Zgodnie z zasadami islamu, niektóre części ludzkiego ciała są „aurh”, czyli „zakazane” dla oczu innych niż ich właściciela i współmałżonka. U kobiet całe ciało z wyjątkiem twarzy i dłoni powinno być zasłonięte. Mężczyźni natomiast powinni ukrywać ciało od pępka do kolan. Maroko | Hidżab - chusta zasłaniająca włosy, uszy i szyję (by anjči) Najważniejszą cechą muzułmańskich kobiet jest skromność. W języku arabskim określa ją słowo „haja”, które oznacza także „psuć widok, ukrywać”. To właśnie od niego wzięła się nazwa powszechnego okrycia głowy muzułmanek. Hidżab to chusta zasłaniająca włosy, uszy i szyję. Nie zasłania ona ramion, a tym bardziej twarzy.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Tradycyjny strój

Casablanca

Największym miastem Maroka nie jest wbrew pozorom jego stolica – Rabat, ale położona w zachodniej części kraju, u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, Casablanca. Jest ona głównym ośrodkiem przemysłowym i kulturalnym Maroka, a także największym portem morskim kraju. Maroko | Wielu mieszkańców Maroka przybywa do Casablanki szukając sławy, majątku lub chociażby lepszych warunków do życia (by edoug) Oficjalnie Casablanca liczy ponad 3 mln mieszkańców, choć miejscowi twierdzą, że liczba ta wynosi od 5 do 8 milionów. Casablanca, a właściwie po arabsku Ad-Dar al-Bajda, to wspaniała, dynamicznie rozwijająca się metropolia o iście zachodnioeuropejskim charakterze. Niemniej jednak w wielu miejscach można zauważyć wciąż żywe tradycyjne arabskie. Aglomeracja zaczęła się w pełni rozwijać stosunkowo niedawno, w dobie francuskiego protektoratu, kiedy Casablancę ustanowiono centrum gospodarczym...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Casablanca

Na narty do Maroka? Czemu nie!

Maroko to Afryka, a skoro Afryka, to dużo piasku i ciepło – oto tradycyjny sposób myślenia o tym państwie. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że Maroko to także wymarzony kierunek turystyczny dla fanów białego szaleństwa. Maroko | Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Maroko to wymarzony kierunek dla fanów białego szaleństwa (by Wia-Tirol ) Nie, to nie pomyłka, narciarze i snowboardziści, zarówno ci początkujący, jak i posiadający duże doświadczenie, w górach Atlasu z pewnością poczują się jak w raju. W niektórych miejscach grube warstwy śniegu leżą tu przez większą część roku. Historia sportów zimowych Maroka Historia sportów zimowych Maroka nie jest długa. Oczywiście zapoczątkowali ją Francuzi, którzy już podczas drugiej wojny światowej wybudowali pierwsze wyciągi narciarskie na terenie Antyatlasu. W latach 50. marokańska sky-turystyka stała się bardzo popularna wśród Francuzów. Rozwinęło się wówczas kilka ośrodków,...

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Przewodnik po Maroku, Sport, Narty

Rabat - Stolica Maroka

Stolicą Maroka, państwa afrykańskiego położonego u wybrzeży Oceanu Atlantyckiego, jest Rabat – miasto położone nad samym oceanem, u ujścia rzeki Bu Raghragh. Maroko | Malownicze uliczki Rabatu (by jacbis) Pod względem wielkości zaludnienia (ok. 1,6 mln mieszkańców) Rabat zajmuje drugie miejsce w kraju.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Rabat

Opowiadacze baśni w Maroku

Na barwnych marokańskich targach można często spotkać tzw. „opowiadaczy baśni”, którzy za niewielką opłatę chętnie podzielą się ciekawymi historiami. Można ich posłuchać zwłaszcza późnym popołudniem, gdy na targu rozpoczyna się największy ruch. Kiedy zatem słońce lekko zachodzi i upał ustępuje przyjemnej temperaturze… wkraczają uliczni opowiadacze ze swymi historiami, magicznymi i niestworzonymi… Maroko | Opowiadacze baśni stanowią część długiej tradycji Maroka (by seier ) Opowiadacze baśni zawsze stanowią wielką atrakcję dla turystów. Ale nie tylko. Są także częścią długiej tradycji Maroka. Ponieważ wskaźnik analfabetyzmu wśród Marokańczyków jest dosyć wysoki – ponad 50%, opowiadacze są swoistą encyklopedią pozwalającą poznawać i rozumieć świat. Niepiśmienni i nieoczytani w większości mieszkańcy Maroka z ogromną uwagą słuchają takich opowieści.

Meczet Kutubijja

Marrakesz słusznie uznawany jest za centrum kulturalne całego Maroka, choć nie jest on przecież stolicą państwa. W mieście tym znajduje się wiele godnych uwagi zabytków, do których niewątpliwie należy zaliczyć przepiękne, okazałe meczety o minaretach sięgających wręcz ku nieboskłonom. Maroko | Meczet Kutubijja w Marrakeszu (by alphis) Jednym z najsłynniejszych marokańskich zabytków architektury jest meczet Kutubijja (Kutubia), pochodzący z XII wieku. Jest on jednocześnie jednym z najwspanialszych pomników sztuki arabskiej.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Marrakesz

Wakacje w Maroku

Maroko jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Afryce. Nie bez powodu. Lista atrakcji, zabytków i wspaniałych obiektów kultury jest długa. Wielu turystów planując egzotyczne wycieczki Maroko stawia na pierwszym miejscu! Maroko | Planujesz wakacje swoich marzeń? A co powiesz na Maroko! (by travelinknu ) Uwielbiane przez turystów: Marrakesz, Casablanca, Fez, a także głośne bazary i place, żar pustyni i naturalne piękno Góry Atlas – to tylko część magicznych miejsc. Maroko kusi egzotyką, bajkową scenerią i tysiącem tętniących życiem barw i zapachów. To wspaniałe miejsce na przeżycie prawdziwej, afrykańskiej przygody.

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Fez, Casablanca, Marrakesz, Miasta Maroka

Marokańskie dywany

Każdy z nas zna historię o latającym dywanie i mimo iż nie pochodzi ona z Maroka, to właśnie w tym kraju można spotkać naprawdę magiczne dywany. Jest to unikatowe, tradycyjne rękodzieło, którym w szczególności szczycą się mieszkańcy Atlasu Średniego. Maroko | Mieszkańcy Maroka od wieków pielęgnują swoje tkackie tradycje (by davidooms) Tkactwo dywanów to jedna z najstarszych tradycji rękodzielniczych w Maroku. Marokańskie dywany to niezwykle barwne i interesujące pamiątki, a czasami kolekcjonerskie dzieła sztuki. Każdego turystę zaskakuje ich wielobarwność i różnorodność – od cienkich kilimów, przez tkane narzuty i ozdobne dywany tarasowe, po grube dywany domowe. Kontrola jakości Każdy marokański dywan poddawany jest kontroli jakości i otrzymuje specjalną etykietkę: niebieską – gdy ma najwyższą jakość, żółtopomarańczową – gdy dobrą oraz zieloną – gdy jakoś wyrobu jest...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Archeologia Maroka

Historia pierwszych ludzkich osad na terenie Maroka sięga pradawnych czasów paleolitu. Ze względów archeologicznych szczególnie interesujący jest okres pierwszych osad fenickich i dotarcia do Maroka kultury romańskiej. Jednak w ostatnich latach Maroko słynie nie tylko wśród archeologów ale także paleontologów. Terenem szczególnie bogatym w wykopaliska są góry Atlasu. Archeologia Maroka | Tak wyglądali najstarsi mieszkańcy Afryki Północnej, czyli Spinozaury (by kabacchi) Dinozaury Niezwykle ciekawe są marokańskie odkrycia dinozaurów. Stały się one popularne nie tylko wśród naukowców, ale także wśród dzieci z całego świata, za sprawą filmu „Park Jurajski”. Najbardziej znane są idealnie zachowane szkielety Spinozaurów (Spinosaurus – „kolczasty jaszczur”). To właśnie je zrekonstruowano w filmie. Znane są już trzy stanowiska Spinosaurus maroccanus, uważanego za oddzielny gatunek od S. aegyptiacus, pochodzącego z Egiptu.  Dorosły spinozaur mógł osiągać około...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Wiza Maroko – przepisy wjazdowe i celne

Od 1 stycznia 2005 r. Polacy nie muszą posiadać wizy do Maroka, jeśli planowany przez nich pobyt na terenie tego kraju nie przekracza 90 dni. Warto pamiętać, że dirham marokański poza granicami kraju jest praktycznie niemożliwy do wymiany i obowiązuje zakaz wywożenia tej waluty. Maroko | Marokańskie prawo nie jest zbyt restrykcyjne, jeśli chodzi o przepisy celne (by tazza) Podczas przekraczania granicy turyści mogą być poproszeni o okazanie odpowiedniego zabezpieczenia finansowego na czas pobytu w Maroku, nie muszą jednak posiadać biletu wyjazdowego z kraju. Na lotnisku, zarówno po przylocie, jak i przed odlotem, każdy turysta ma obowiązek wypełnić tzw. kartę policyjną.  Należy wpisać tam swoje imię i nazwisko, miejsce zakwaterowania, długość pobytu, numer paszportu oraz... wykonywany zawód.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Sala (Salé) – bliźniacze miasto Rabatu

Bliźniacze miasto Rabatu – Salé, było niegdyś autonomiczną republiką o międzynarodowym znaczeniu, a zarazem... strategiczną siedzibą piratów. Historia tego miasta nie jest jednak romantyczną bajką. Mimo wielu dziejowych trudów, Salé zachowało swoją tożsamość kulturową i dziś uważane jest za religijne centrum islamu. Maroko | Salé to piękne miasto o bogatej historii (by jlascar ) Leżące po prawej stronie rzeki Bou Regreg, białe miasteczko Salé, nazywane jest „bliźniakiem” Rabatu. Mimo to różni się ono od niego zasadniczo. Pomiędzy miastami można podróżować przez most Moulay Hassan pieszo, autobusem lub taksówką. Można też przepłynąć rzekę Bou Regreg wynajętą łodzią. Niezwykły klimat Sale Most Hassana został wybudowany w roku 1957 i jest jednym z pięciu, które łączą Rabat i Salé. Władze chcą, aby w najbliższym czasie powstały kolejne mosty, co umożliwi sprawniejszą wymianę handlową między miastami. Gdy znajdziemy się w Salé, zmieni się nie tylko otaczająca nas architektura, ale także...

Kiedy jechać do Maroka?

Maroko jest krajem arabskim, w którym turyści mają niepowtarzalną okazję poznania tajników miejscowej kultury i religii. Goście z zagranicy powinni pamiętać przede wszystkim o odpowiednim ubraniu, szczególnie jeśli planują podróż w najbardziej restrykcyjne pod względem obyczajowości regiony kraju. Maroko | Malownicze uliczki Maroka (by zebulb) Najlepszą porą na podróż do Maroka dla turystów nastawionych głównie na zwiedzanie w jest okres wiosenny, mniej więcej od marca do maja. Panujące wówczas dość łagodne temperatury czynią powszechny obowiązek zakrywania poszczególnych części ciała łatwiejszym do zrealizowania. Wiosna jest okresem następującym tuż po porze deszczowej, kiedy to roślinność jest wyjątkowo bujna, a w powietrzu nie unosi się kurz, który jest wszechobecny chociażby latem.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Parki narodowe Maroka

Marokańska natura ma wiele do zaoferowania zarówno miejscowej ludności, jak i turystom. Niestety, tak jak w wielu innych miejscach na ziemi, wymaga ona ochrony i znacznego zaangażowania w edukację lokalnej ludności. Aby poznać marokańskie krajobrazy w całej okazałości, różnorodności i pięknie, warto wybrać się na wycieczkę szlakiem najciekawszych parków narodowych i rezerwatów przyrody. Maroko | Park Narodowy Talassemtane (by walter_rw) Rezerwat Biosfery Argan Rezerwat ten powstał w roku 1998 w celu ochrony endemicznego gatunku drzew arganowych. Znaczenie lasu arganowego jest nieocenione, chroni on bowiem ziemię przed postępującym pustynnieniem. Rezerwat obejmuje 2 560 000 hektarów terenu, z których część jest zamieszkana oraz służy jako tereny rolne. Dzięki edukacji miejscowej ludności drzewa nie są więcej wycinane. Wykorzystuje się głównie ich owoce i nasiona, z których wytwarza się olej arganowy.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Tańce Maroka

Kultura i folklor Maroka przybierają niezwykle barwne i fascynujące formy. W poszczególnych regionach kraju spotkać można wiele przedstawień, inscenizacji oraz tańców służących kultywowaniu licznych ludowych tradycji. Poniżej lista najbardziej znanych i widowiskowych tańców z różnych regionów Maroka: Maroko | Tancerze z bębenkami umilający pobyt gościom w restauracji Al-Fassiya w Fezie (by aliarda ) Awash Taniec pochodzi z rejonów Atlasu Wysokiego i Ouarzazate (Warzazat). Kobiety w kolorowych sukienkach w milczeniu otaczają grupę mężczyzn siedzących wokół ogniska. Każdy mężczyzna trzyma swój bendir – okrągły kawałek drewna obciągnięty skórą. Milczenie zostaje przerwane głośnym okrzykiem i mężczyźni zaczynają uderzać w swoje bębenki, a kobiety powoli kołysać się z boku na bok. Kołyszą się coraz szybciej, bębny grają coraz intensywniej… i tak aż do wielkiego finału, pełnego energii i ekspresji.

Historia Maroka

Tereny dzisiejszego Maroka zostały zasiedlone przez plemiona Berberów ok. 2 tysiące lat p.n.e. Począwszy od XII w. p.n.e. Fenicjanie zaczęli zakładać na wybrzeżu swoje pierwsze placówki handlowe; wśród nich również Kartaginę na terenie dzisiejszej Tunezji. Maroko | Kobieta z ludu Berberów (by djrue) W głębi lądu zaś ok. IV w. p.n.e. powstało królestwo Mauretanii, obejmujące swym zasięgiem wiele plemion berberyjskich.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Hasema

Jeśli nie jest się muzułmanką, to wystąpienie w stroju kąpielowym na plaży czy przy basenie nie wydaje sie niczym szczególnym. Sprawa ta przedstawia się jednak zupełnie inaczej wśród kobiet wielbiących imię Allaha. Moda islamska | Muzułmanki nie muszą odmawiać sobie przyjemności pływania (by Mangiwau / Michael Thirnbeck) Trudno wymagać, aby młode, aktywne Marokanki w XXI wieku musiały z czegoś w życiu rezygnować. Aby nie pozbawiać muzułmanek przyjemności, jaką niesie pływanie, zaprojektowano specjalny strój kąpielowy nazywany hasema. Kobiety szybko zaczęły traktować go także jak „dres”, podczas uprawiania wszelakiego rodzaju sportów.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Tradycyjny strój

Kozy na drzewie

Drzewa arganowe są prawdziwym dobrodziejstwem południowych regionów Maroka. To gatunek endemiczny, czyli nie występujący w żadnym innym miejscu na świecie. Drogocenny olej pozyskiwany z owoców tego drzewa sprzyja rozwojowi ekonomii ziem zamieszkanych przez Berberów. Maroko | Mała kózka w arganowym raju (by austinevan ) Owoce i liście arganii są prawdziwym przysmakiem kóz, które chętnie ucztują wśród liści tych drzew. O ile cenne pestki owoców (z nich bowiem pozyskuje się olej) są dla owiec za twarde i zwierzęta te wydają je w całości lub wypluwają, nie powodując żadnych szkód, o tyle zjadanie liści staje się prawdziwym problemem i powoduje niszczenie tych wspaniałych drzew.

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Przyroda Maroka

Maroko - klimat

Ze względu na specyficzne położenie geograficzne, klimat Maroka jest bardzo zróżnicowany. Wzdłuż wybrzeży panuje klimat podzwrotnikowy (subtropikalny) typu śródziemnomorskiego. Maroko | Rabat w pełnym słońcu (by jlascar) Bliskie położenie gór czyni klimat na wybrzeżach łagodnym i wilgotnym. W strefie nadatlantyckiej, ze względu na chłodny prąd kanaryjski, bardzo często występują mgły.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Pogoda w Maroku

Atrakcje Maroka - Park Narodowy Toubkal

Park Narodowy Toubkal został założony w 1942 roku jako pierwszy park narodowy w Maroku. Obszar chroniony leży w paśmie Atlasu Wysokiego, a jego powierzchnia wynosi 380 km2 i obejmuje swym zasięgiem najwyższą górę Maroka i całej Afryki Północnej – Toubkal (4167 m). Maroko | Obszar chroniony Toubkal leży w paśmie Atlasu Wysokiego (by mishimoto) Teren ten jest zamieszkany przez Berberów, którzy wykorzystują obszar parku do wypasu zwierząt. Berberowie są rdzennymi mieszkańcami Afryki Północnej. Niektóre grupy Berberów mają niebieskie oczy i jasne włosy.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Casablanca – Meczet Hassana II

Meczet Hassana II to jeden z najbardziej znanych zabytków marokańskiej Casablanki. Budowę meczetu rozpoczęto w 1986 roku, jako spełnienie woli króla Hassana II. Jego życzenie wypowiedziane w dniu 51 urodzin zostało ziszczone dopiero 30 sierpnia 1993 roku. Maroko | Detale zdobnicze Meczetu Hassana II (by sumeja) Meczet położony jest w malowniczej okolicy, na północ od medyny, nad samym brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Toń oceanu widoczna jest dzięki przeszklonej podłodze we wnętrzu meczetu.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Casablanca

Maroko - flaga i godło

Flaga Maroka jest ciemnoczerwona (kolor ten symbolizuje szarifów, czyli władców Mekki) z umieszoną pośrodku zieloną pieczęcią Salomona, czyli pięcioramienną gwiazdą. Maroko | Flaga Maroka (by flottenheimer) Według prawa ramiona gwiazdy powinny się przeplatać, bywa jednak tak, że gwiazda jest wypełniona. Zielony kolor gwiazdy symbolizuje w świecie Islamu życie, mądrość i zdrowie. Natomiast jej pięć ramion to odzwierciedlenie pięciu podstawowych zasad islamu:

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Zmysłowy taniec guedra

Jednym z najbardziej znanych tańców Maroka jest guedra. To niezwykle zmysłowy taniec marokańskich kobiet, niejednokrotnie porównywany (a nawet mylony) z tańcem brzucha. Tradycyjnie wykonywano go w nocy przy ognisku lub świetle księżyca, pośrodku dużego namiotu. Maroko | Taniec guedra uchwycony malarskim pędzlem (Guedra, Abdellatif Zine, Muzeum Marrakeszu) (by feanor0) Tańcowi towarzyszy regularny rytm wybijany na skórzanym bębnie. Jego dźwięk synchronizowany jest z biciem serca. Obserwatorzy tańca zazwyczaj ustawiają się w okręgu i rytmicznie klaszczą. Obecnie coraz częściej zdarza się, że guedra bywa wykonywany przez mężczyzn. Jest to spowodowane zwiększeniem rygoru reguł muzułmańskich. Kilka lat temu w Maroku wprowadzono powszechny zakaz publicznego pokazywania tańczących kobiet.

Marokańska literatura

Literatura marokańska powstaje przede wszystkim w języku francuskim. Nie oznacza to jednak, że pisarze tego kraju utracili swoją tożsamość kulturową. Jest to jedynie próba ukazania opowiadanych historii szerszemu gronu odbiorców, a tym samym ochronienie ich przed wykluczeniem i zapomnieniem. Maroko | Tahar Ben Jelloun – znany marokański autor, piszący w języku francuskim (by redroom ) Tahar Ben Jelloun Za najważniejszego przedstawiciela literatury frankofońskiej z Maghrebu uważany jest Tahar Ben Jelloun. Urodził się on i kształcił w Maroku, jednak po zakończeniu studiów wyjechał do Paryża, gdzie napisał i obronił doktorat z psychologii. Od tamtego czasu jego życie toczyło się pomiędzy Francją i Marokiem. W swoich książkach ukazuje nie tylko Maroko, ale także życie marokańskich imigrantów w Europie. „Dziecko z piasku” i „Święta noc” zostały przetłumaczone aż na 43 języki (między innymi polski). Za swoją działalność pisarską Tahar Ben Jelloun był...

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Literatura

Takhlila

Takhlila to tradycyjny strój berberskich kobiet. Nosi się go na co dzień i od święta. Jest to długa do kostek koszula z długimi, dzwonowato rozszerzającymi się rękawami. Maroko | Takhlila - tradycyjny strój berberskich kobiet (by indiepants) W przeciwieństwie do dżelaby, takhlila odsłania szyję, a niejednokrotnie delikatnie ukazuje dekolt. Często bywa drapowana, tak jak za starożytnych czasów. W pasie spina się ją błyszczącą broszą lub obwiązuje bogato zdobionym pasem.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Tradycyjny strój

Kuchnia marokańska

Maroko jest krajem specyficznym – afrykańskim, ale o widocznych naleciałościach europejskich. Położenie na styku dwóch kontynentów sprawia, że kraj ten jest niezwykle atrakcyjny dla turystów. Zderzenie dwóch zupełnie odrębnych kultur nie pozostało bez wpływu na tutejsza kuchnię. Maroko | Aromatyczne przyprawy z marokańskiego targu (by teti034) Kuchnia marokańska jest typową kuchnią arabską. Wielu specjalistów z dziedziny gotowania twierdzi, że to właśnie Maroko jest kolebką tej szkoły sztuki kulinarnej. Marokańskie specjały wspaniale odzwierciedlają ogromne bogactwo kulturowe i kulinarne świata arabskiego. W kuchni marokańskiej widoczne są przede wszystkim wpływy berberyjskie.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Wąwóz Todra - wspinaczkowy raj

Gorges du Todra, czyli wąwóz Todra to jeden z skarbów geologicznych Maroka. 300-metrowe, czerwone jak przyprawa curry ściany są mocnym akcentem południowych stoków Atlasu. Maroko | Wąwóz Todra to perła geologiczna Maroka (by teosaurio ) Dwa największe wąwozy Maroka – Todra i Dades to punkty zdecydowanie warte zobaczenia. Wąwóz Todra jest olbrzymi i zapiera dech w piersiach, czasami porównywany jest nawet z Wielkim Kanionem w Kolorado! To geologiczne cudo umiłowali sobie zwłaszcza miłośnicy górskich wspinaczek.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Newsy z Maroka

Maroko - świat zwierzęcy

Podobnie jak w innych krajach afrykańskich, na terenie Maroka żyły niegdyś lwy i słonie. Niestety zwierzęta te całkowicie wyginęły i obecnie są jedynie częścią marokańskiej historii. Maroko | Jarmark w Marrakeszu (by johncohen) Utrata tak cennych gatunków fauny zwróciła uwagę marokańskiego rządu na konieczność ochrony przyrody naturalnej. Dziś wiele gatunków zwierząt jest prawnie chronionych, a dla ich lepszego zabezpieczenia powstają parki narodowe i rezerwaty.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Maroko - zdrowie i bezpieczeństwo

Zalecane jest aby turyści wybierający się do Maroka posiadali aktualne szczepienia na tężec, dur brzuszny i żółtaczkę typu A i B. Dużym problemem w Maroku są dla turystów zatrucia pokarmowe. Maroko | We wszystkich krajach tropikalnych zaleca się picie wody butelkowanej (by catsncarp) Mało komu udaje się przetrwać wyjazd bez problemów żołądkowych. Warto więc mieć w podręcznej apteczce Stoperan, który można kupić bez recepty w każdej aptece oraz Nifuroksazyd, na który receptę trzeba mieć.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Pastilla - wyśmienity mięsny placek

Pastillę podaje się jako przekąskę przed głównym daniem. Na tę wyjątkową potrawę składa się delikatne ciasto zwane "warką" (przypominające ciasto francuskie) oraz mięsny farsz z migdałami. Pastilla jest daniem prawdziwie wykwintnym, a jej przygotowanie zajmuje wiele godzin Maroko | Degustacja pastilli w Fezie (by rkilpatrick21) Tradycyjnie pastillę robi się z mięsa gołębia, jednak obecnie często zastępowane jest ono drobiem, mięsem perliczek czy owocami morza.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Znani Marokańczycy

Magiczne Maroko jest krajem o bogatej kulturze i cywilizacji. Jest również krajem wybitnych ludzi, znanych nie tylko w jego granicach, ale i na całym świecie. Genialni liderzy w różnych dyscyplinach, bohaterowie wojny, wybitni pisarze i poeci, wysoko oceniani artyści… po prostu niezwykłe osoby, które łączy jedna wspólna cecha – charyzma (i oczywiście marokańskie korzenie). Maroko | Charyzmatyczna śpiewaczka Edith Piaf posiadała na wpół-berberyjskie korzenie (by numberstumper ) Mohammed Khair Eddine Mohammed Khair-Eddine to jedno z najbardziej znanych nazwisk marokańskiej literatury XX wieku. W 1964 Khair-Eddir założył ruch "Poesie Toute". Ten kontrowersyjny pisarz, porzucił konwencjonalizm, podnosząc w swych opowiadaniach istotne socjologiczne i polityczne pytania, czerpiąc natchnienie z ludzi i otaczającego go świata. Jest liderem wśród pisarzy Maroka. Abd al-Karim Muhammad Abd al-Karim al-Khattabi ( 1882 -1996 ) był...

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Kobiety

Tadżin - naczynie i potrawa w jednym

Nazwa tej potrawy wywodzi się od glinianego naczynia, w którym się ją przyrządza. Naczynie to wyróżnia stożkowata, pięknie zdobiona pokrywka. Potrawy w tadżinie gotuje się na parze, bez użycia tłuszczu, dzięki czemu dania tego typu są naprawdę zdrowe. Maroko | Tadżin jako naczynie z ozdobną pokrywką (by mwanasimba) Tradycyjnie potrawy w tym naczyniu przygotowuje się na wolnym ogniu, a następnie w całości przenosi na stół. Wszyscy goście jedzą z jednego naczynia.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Husarz wędrowny

Co łączy Suwałki z Marokiem? Występowanie w obu miejscach husarza wędrownego! Anax ephippiger to wędrowny gatunek ważki różnoskrzydłej z rodziny żagnicowatych (Aeshnidae). Jest często spotykany w suchych i półsuchych regionach Afryki (Maroko), pojawia się także na Bliskim Wschodzie i rzadziej w południowo-zachodniej Azji i Europie. Maroko | Husarz zbrojny - spotykany w Maroku i w Polsce (by Michał Wolny ) Husarz wędrowny migruje do Polski późną wiosną, w okolicach maja, z pomocą korzystnych warunków pogodowych. Czasami ważki tego gatunku, niesione ciepłymi prądami powietrza, odbywają dalekie wędrówki, docierając nawet do Islandii.

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Maroko i Polska, Przyroda Maroka

Popularne marokańskie sporty

Mimo iż narodowym sportem Maroka jest piłka nożna, dużą popularnością cieszą się tu także inne sporty. Liczne sukcesy mają na swoim koncie m. in. marokańscy tenisiści oraz lekkoatleci. To w końcu pośród marokańskich piasków Sahary odbywa się co roku jeden z najtrudniejszych maratonów świata. Od kilku lat w Maroku także sporty walki zyskują nowych kibiców i znanych na całym świecie zawodników. Maroko | Marokański biegacz długodystansowy Abderrahim Goumri (trzeci od lewej) (by eviltomthai ) Tenis Najlepszym Marokańskim tenisistą jest Younes El Aynaoui. Urodził się on w 1971 roku w Rabacie. W roku 1993 doszedł do finału turnieju ATP w Casablance. Niestety przegrał go z Guillermo Pérezem Roldánem, jednak już w 1999 r. wygrał swój pierwszy turniej z cyklu ATP, który odbył się w Amsterdamie. Jego przeciwnikiem był wówczas tenisista pochodzący z Urugwaju – Mariano Zabaleta.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Sport

Maroko - warunki naturalne

Maroko położone jest w północno-zachodniej części Afryki. Od kontynentu europejskiego dzieli je jedynie 13 km cieśniny Gibraltarskiej. Od północy kraj oblewają wody morza Śródziemnego, a od zachodu – Oceanu Atlantyckiego. Maroko | Atlas Wysoki (by babeltravel) "Maroko" to europejska nazwa północnoafrykańskiego kraju, który oficjalnie nazwa się: „Al-Mamlaka al-Magribija”, co można przetłumaczyć jako: „Królestwo Zachodu”. W porównaniu z innymi afrykańskimi krajami Maroko ma stosunkowo niewielką powierzchnię, jednak ukształtowanie jego terenu jest bardzo urozmaicone.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Maroko – między morzem a pustynią...

Wspaniałe szczyty górskie, słoneczne plaże, zachwycająca architektura i gorące piaski Sahary – wszystko to czeka na nas w Al-Mamlakah al-Maghribiyyah. Pod tą tajemniczą nazwą kryje się pewien malowniczy kraj północno-zachodniej Afryki, bardziej znany jako Maroko lub oficjalnie – Królestwo Maroka. Maroko | Pustynne krajobrazy Maroka (by shaorang) Geografia Wyjątkowe położenie kraju pomiędzy wybrzeżem Atlantyckim, Morzem Śródziemnym i Saharą, jest gwarancją wspaniałych krajobrazów i niezapomnianych atrakcji. Z jednej strony spotkamy tu skute lodem szczyty górskie, z drugiej – gorące piaski pustyni, w Maroku nie ma więc czasu na nudę. Ten niewielki kraj ze stolicą w Rabat, zajmuje powierzchnię 459 tys. km², a zamieszkują go ponad 34 miliony mieszkańców. Kraj i ludzie Burzliwe dzieje Maroka, związane przede wszystkim z niepokojami wewnętrznymi i walkami plemiennymi, należą już do historii. Przez długi jednak czas niektóre tereny kraju zwano „obszarami bezprawia”, aż do zjednoczenia w XX w. wszystkich ziem pod...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Podróż koleją

Można powiedzieć, że w Maroku rozpoczyna się Afrykańska kolej. Pierwsza nowoczesna stacja, pięknie oświetlona nocą, znajduje się w Tangerze. Maroko | Pociąg do Fezu, czekający na dworcu kolejowym w Rabacie (by homer_s) Całość marokańskich linii kolejowych liczy łącznie 1700 kilometrów i dzieli się na dwie trasy: 1. Tanger–Ra­bat–Casablanca–Marrakesz 2. Casablanca–Ra­bat– Mek­nes–Fez–Ouj­da–Bouârfa. Wszystkie marokańskie pociągi należą do jednej firmy państwowej: Office national des chemins de fer (ONCF), powstałej pierwszego stycznia 1963 r.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Marokański ślub

Mimo iż nowoczesny, zachodni styl życia jest coraz bardziej widoczny w wielu aspektach marokańskiej codzienności, ślub pozostaje ceremonią tradycyjną, organizowaną według zasad przodków. Jest to zazwyczaj duże przyjęcie, któremu towarzyszą długotrwałe przygotowania. Maroko | Tradycyjny marokański ślub trwa od 3 dni nawet do tygodnia (by astique ) Jeszcze do niedawna wszystkie małżeństwa były aranżowane przez rodziców. Narzeczeni albo znali się od dziecka i razem dorastali albo poznawali się dopiero podczas zaręczyn. W ich dniu rodzina narzeczonego musi zapłacić przyszłej pannie młodej na potrzeby domu np. na meble. Oczywiście kwota ta zależy od zamożności rodzin. Tak jak w innych państwach tak i w Maroku, ślub może być religijny lub cywilny. Ślub cywilny podpisuje się zazwyczaj na kilka dni przed ceremonią religijną. Tradycyjny marokański ślub trwa od 3 dni nawet do tygodnia.

Darija

Urzędowym językiem Maroka jest arabski. Nie jest to jednak ten sam język, którym posługują się np. mieszkańcy Arabii Saudyjskiej. W Maroku mówi się bowiem jednym z dialektów grupy darija (daryża), które używane są na terenie całego Maghrebu. Maroko | Terminem „darija” określa się grupę dialektów maghrebskich języka arabskiego (by imolcho ) To właśnie z tego względu dialekty darija często nazywane są językiem arabskim Maghrebu (lub krócej: maghribi). Terminem darija określa się grupę dialektów używanych w Algierii, Tunezji, Maroku i Libii. W Mauretanii i na Saharze Zachodniej upowszechniła się tzw. hassanija. Dialekty darija, tak samo jak typowy język arabski, należą do rodziny języków semickich.

Moc kulturalnych wrażeń w Asilah!

Wśród wielu atrakcji turystycznych miasta Asilah, miejscem szczególnie wartym zobaczenia jest  Asilah Museum, znane również jako Asilah Museum and Design School. Dedykowane królowi Maroka muzeum przyciąga tłumy i już zyskało miano tzw. turystycznego„hotspot-u”. Maroko | W sierpniu senne Asilah zmienia swoje oblicze… (by mazintosh ) Wioska rybacka Asilah, na południe od Tangeru, stała się popularnym nadmorskim kurortem ze względu na rajskie, piaszczyste plaże. Turyści odnajdują tu spokój i upajają się widokiem malowniczych XV-wiecznych andaluzyjskich medyn, rozciągających się nad brzegiem oceanu. Asilah to miasto dość spokojne przez większość miesięcy, z wyjątkiem barwnego sierpnia, kiedy to zmienia się w istną galerię sztuki!

Rozmówki francuskie

Język francuski upowszechnił się w Maroku w czasie francuskiego protektoratu. Obecnie jest on powszechnie używany w tym kraju, przede wszystkim w biznesie, ekonomi, technice itd. Języka francuskiego uczy się w szkołach podstawowych, średnich i na uczelniach. Prawdopodobnie sieć szkół uczących go jest tutaj największa na całym świecie. Maroko | Instytut Francuski w Casablance (IFC) (by jfgornet ) W miastach wielu rodziców decyduje się na uczenie dzieci języka francuskiego już od najmłodszych lat, często posługując się nim także w domu, a wszystko po to, aby zapewnić im lepszy start w życiu. Francuski przez Marokańczyków uważany jest za język elegancki, którym posługują się osoby dobrze wykształc­one. Jeśli więc jadąc do Maroka nie znamy języka arabskiego, który jest oficjalnym językiem urzędowym w tym kraju, ale władamy francuskim, to możemy być spokojni, ponieważ praktycznie we wszystkich miejscach turystycznych będziemy mogli porozumiewać się bez problemów. Jeśli nie znamy tego języka, warto przyswoić sobie...

Również w kategorii: Rozmówki, Język

Ręcznie malowane marokańskie płytki

Pięknie zdobione marokańskie kafelki są zawsze wykonywane ręcznie. Mistrzowie z miejscowości Fez, która jest centrum produkcji ręcznie malowanych płytek ceramicznych, korzystają z tradycyjnych technik ich tworzenia i zdobienia. W rezultacie możemy podziwiać niezrównane bogactwo kolorów i jakość ich rzemiosła, a nawet przywieźć do domu unikalną płytkę na pamiątkę egzotycznej podróży do Maroka… Maroko | Marokańskie kafelki są wykonywane ręcznie (by 62904109@N00 ) Obecna w całym Maroku, ale nie tylko, bo i na hiszpańskich podłogach czy glazurze w regionie Morza Śródziemnego, marokańska mozaika jest prawdziwym skarbem i elementem zdobiącym także wiele nowoczesnych domów. Rzemieślnicy Fezu znani są z wykonywania płytek najwyższej jakości i niezwykłego kunsztu. Do wyboru oferują pełną gamę kolorów (uzyskaną z lokalnych pigmentów) od miękkich zieleni i energetycznych żółci po głęboki burgund, czerwień czy żywy turkus.

Również w kategorii: Fez, Marrakesz, Rękodzieło, Kultura i obyczaje

Rowerami do Maroka

06. 09. 2011 r. zakończył się kolejny rowerowy rajd „Tour de Mazenod”. W tym roku celem jednośladowej pielgrzymki było właśnie Maroko. Towarzyszącą uczestnikom rajdu intencją było wsparcie i pomoc dla zagubionej młodzieży. Maroko | Już 10 grudnia odbędzie się prezentacja książki pt. "Tour de Mazenod. Rowerami do Maroka" (by teosaurio ) „Tour de Mazenod” to sześciotygodniowy rajd organizowany przez przedstawicieli Kościoła, ale nie tylko. Akcję wspierają także i otaczają patronatem znani i lubiani aktorzy i artyści, jak np. Dariusz Basiński, a także Rzecznik Praw Dziecka RP - Marek Michalak.

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Maroko i Polska, Sport

Muzułmańskie Święto Barana - Aid El Kabir

Muzułmańskie Święto Barana odbywa się każdego roku, mniej więcej w połowie listopada. Uroczystości trwają zwykle 3 dni. W czasie tego święta mieszkańcy Maroka odwiedzają swoje rodzinne strony, a duże miasta świecą pustkami. Sklepy w większości są wówczas pozamykane, podobnie jak porty i targi. Maroko | Dzień Barana, czyli Aid El Kabir to jedno z najważniejszych świąt w kalendarzu muzułmańskim (by xlibber ) Świętowane na całym świecie Aid El Kabir, uważane jest za największe święto w kalendarzu muzułmańskim. To najważniejsze wśród wydarzeń Islamu odbywa się zgodnie z tradycją 70 dni po zakończeniu Radamanu, czyli miesiąca postu. Święto barana stanowi także celebrację zakończenia wielkiej pielgrzymki do Mekki.

Maroko na targach w Berlinie

Maroko zaprezentuje się jako kraj partnerski na międzynarodowych targach w Berlinie. Maroko | Marokański design (by styendesyens ) W dniach od 9 do 13 listopada 2011 r. chętni zwiedzający będą mogli się zapoznać po raz pięćdziesiąty z najpiękniejszymi rękodziełami świata, kiedy tylko otworzą się w Berlinie bramy największych egzotycznych światowych targów „Import Shop Berlin”.

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Rękodzieło

RMF Morroco Challenge zakończony!

RMF Morocco Challenge, pierwszy polski rajd po pustyniach Maroka, zakończył się przed kilkoma dniami. Wśród uczestników znaleźli się między innymi: Anna Dereszowska, Dominika Gawęda i Paweł Rurak-Sokal z BlueCafe, Piotr Zelt oraz Iza Małysz. Kierowcy rywalizowali na marokańskich pustkowiach od 21 do 30 października. Trasa rajdu - 2,5 tys. kilometrów nie dla wszystkich okazała się do pokonania. Do mety szczęśliwie dotarło 29 załóg, startowało - 40. Maroko | Wśród kierowców rywalizujących na bezdrożach marokańskich trasą RMF Morocco Challenge byli motocykliści, quadowcy i kierujący sportowymi autami osobowymi z całej Polski. (by jeremysalmon ) Na gorących piaskach marokańskiej pustyni rywalizowali ze sobą kierowcy zawodowi, amatorzy oraz gwiazdy polskiego kina czy muzyki, razem – około 150 uczestników, wraz z obsługą techniczną. W...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Newsy z Maroka

Warsztaty ceramiczne "Barwy i zapachy Maroka w Madebyyou"

Warszawska pracownia ceramiczna Madebyyou zaprasza wszystkich, którzy pragną poczuć orientalny klimat, na warsztaty tematyczne „Barwy i zapachy Maroka”. Już 6 listopada 2011 w godzinach 12:00-15:00 można będzie poznać najpiękniejsze orientalne wzory i motywy, inspirowane sztuką marokańskich rękodzieł oraz stworzyć własne, wyjątkowe dzieło sztuki. Maroko | Marokańskie talerze zachwycają kolorami i różnorodnością wzorów (by nicholasruddick ) Każdy z uczestników warsztatów będzie miał okazję poznać technikę tworzenia tradycyjnych, marokańskich wzorów, w programie przewidziano także prezentację kosmetyków z Maroka, drobne upominki w postaci marokańskiego olejku różanego do ciała oraz degustację pysznej marokańskiej herbaty… z niespodzianką.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Newsy z Maroka, Rękodzieło

Wydmy Erg Chebbi

Erg Chebbi to malowniczy obszar pustynny na południowym wschodzie Maroka. Znajdujące się tutaj wydmy należą do największych w kraju, trudno się więc dziwić, że turyści, a także ekipy filmowe odwiedzają je tłumnie. Tu także mieści się oaza Merzouga. (fot. by amerune) Czytaj więcej>>>

Również w kategorii: Top 10 Maroko

Meczet Hassana II w Casablance

Meczet Hassana II to najpiękniejszy zabytek marokańskiej Casablanki. Jest to jeden z największych obiektów sakralnych na świecie i najwyższa budowla w Maroku – w głównej sali modlitewnej mieści się ponad 20 tysięcy wiernych, zaś przylegający do świątyni minaret mierzy 210 m. Z trzech stron Meczet Hassana II jest malowniczo otoczony wodami Oceanu Atlantyckiego. (fot. by rosino)Czytaj więcej>>>

Również w kategorii: Casablanca, Top 10 Maroko

Nadmorski kurort As-Sawira

As-Sawira (Essaouira) to malownicze miasteczko, leżące u marokańskich wybrzeży Atlantyku. Bajeczną scenerię tworzą tu malowane na czerwono i niebiesko domy, obficie zdobione koszami kwiatów i błękitne fale oceanu rozbijające się o ruiny nabrzeżnej twierdzy.  As-Sawira była niegdyś mekką hipisów, a dziś jest gospodarzem wielu festiwali muzycznych. (fot. by chigley)Czytaj więcej>>>

Również w kategorii: Essaouira, Top 10 Maroko

Błękitne miasto Szafszawan

Malowniczo ulokowane w górskim krajobrazie pasma Rif, miasteczko Szafszawan (Szefszawan, Chefchaouen) zachwyca turystów niebanalną atmosferą. Jest tu niezwykle czysto, zimą czasem pada śnieg, a wśród klimatycznych, wąskich uliczek kryją się malowane na biało i niebiesko domy o artystycznie ukształtowanych kratownicach okien i pięknie zdobionych drzwiach i nadprożach. (fot. by jduvalphotographs)Czytaj więcej>>>

Również w kategorii: Szefszawan (Szafszawan), Top 10 Maroko

Afrykańskie stoki narciarskie

Narty w egzotycznej scenerii? W Maroku to możliwe! W górach Atlasu narciarze i snowboardziści poczują się jak w raju. W niektórych miejscach grube warstwy śniegu leżą tu przez większą część roku. Najpopularniejszymi schroniskami dla miłośników sportów zimowych są w Maroku Oukaïmeden, Mischliffen i Azrou. (fot. by fruey)Czytaj więcej>>>

Również w kategorii: Sport, Top 10 Maroko

Muzeum Dar Batha w Fezie

Muzeum rzemiosła i sztuki zdobniczej, znajdujące się w jednym z najpiękniejszych miast Maroka, to szansa na poznanie tego wspaniałego kraju z poziomu detali. Sale wystawowe mieszczą się w XIX-wiecznym hiszpańsko-mauretańskim pałacu. Po takim wstępie możemy śmiało przystąpić do zwiedzania dużych obiektów. (fot. by amerune) Czytaj więcej>>>

Również w kategorii: Fez, Top 10 Maroko

Bajeczna Asila

Asila to nadmorskie miasteczko u atlantyckich wybrzeży Maroka, w okolicach Tangeru. Jest to popularny cel zamiejskich wypadów zarówno Marokańczyków, jak i turystów. Asila urzeka piaszczystymi plażami i malowniczymi promenadami, wzdłuż których tłoczą się drzewka cytrusowe i... kuszące zapachami rybne stragany. (fot. by jduvalphotographs)Czytaj więcej>>>

Również w kategorii: Top 10 Maroko

Maroko z fantazją

Co roku we wrześniu w marokańskim miasteczku Meknes odbywa się wspaniała impreza pod tytułem: National Festival of Fantasia. Odwiedzając Maroko także w innym czasie możemy trafić na tego typu zapierające dech w piersiach pokazy. Cóż kryje się pod tą fantazyjną nazwą? Otóż „Fantasia” to tradycyjny spektakl, będący stałym punktem wszelkich festiwali i imprez kulturalnych w tym afrykańskim kraju. Maroko | Fantasia to tradycyjny, zapierający dech w piersiach spektakl (by 23590966@N05 ) Fantasia to pokaz niezwykle barwny i widowiskowy. Grupa jeźdźców konnych, ubranych w tradycyjne stroje, galopuje po prostej drodze w tym samym tempie tak, aby utworzyć linię i zwieńczyć ten efektywny bieg w bardzo „wybuchowy” sposób. Zawodnicy zwracają trzymaną w rękach broń naładowaną prochem w niebo i wspólnie strzelają w chmury. Efekt jest taki, że słychać jeden silny strzał, w wyniku którego nawet konie nieruchomieją przez chwilę. Wszystko dopracowane jest co do milimetra,...

Maroko inspiruje kolorami...

Kolorowe, tętniące życiem ulice Maroka, gwarne targi pachnące przyprawami i wspaniała, egzotyczna roślinność przyciągają wielu turystów. Ale nie tylko. Czasami bywają także natchnieniem malarzy, pisarzy czy…makijażystek! Maroko | Kolorowe ulice i pachnące tysiącem przypraw targi Maroka mogą zainspirować każdego (by seljes ) Znana na całym świecie makijażystka Bobbi Brown proponuje tej jesieni makijaż pełen ciepłych, lekko przygaszonych i spokojnych barw. Make-up, który będzie wyglądał świeżo i naturalnie. Jej najnowsza jesienna kolekcja makijażu jest zainspirowana kolorami magicznego Marrakeszu i klimatami Maroka.

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Marrakesz, Kosmetyki

Warsztaty fotograficzne w Maroku

8 października ruszają w Maroko 16-dniowe warsztaty fotoreportażu. Uczestnicy połączą wyprawę przez Maroko z północy na południe (od Ceuty do As Sawiry) z praktycznymi warsztatami fotoreportażu pod okiem fotografa - Tomka Goli (www.fikcja.pl). Maroko | Bo przecież fotoreportaż to coś więcej niż ładny kadr ... W planie wyprawy jest pełny trawers pasma Atlasu ze wschodu na zachód z noclegami w berberyjskich wioskach. Po powrocie prace Uczestników znajdą się we wspólnie przygotowanym albumie. 7 listopada odbędzie się w Piwnicy pod Baranami pokaz slajdów z wyprawy. Ciekawa okazja, by połączyć wyprawę przez surowe zakamarki Maroka z dala od turystów z nauką fotoreportażu i promocją własnych umiejętności artystycznych. Mottem wyprawy są "ludzkie emocje". Bo przecież fotoreportaż to coś więcej niż ładny kadr. Można jeszcze dołączyć do ekipy, która już przygotowuje się do wyjazdu. Organizatorem jest agencja Wyprawy z Reporterem. Szczegóły wyprawy znajdziecie pod adresem: Warsztaty fotograficzne w Maroku

Również w kategorii: Newsy z Maroka

Festiwal „Barwy Świata. Maroko”

Błękitne, tajemnicze uliczki Szafszawan, słodka herbata miętowa, arabeskowe tatuaże na dłoniach i stopach, poetycka opowieść Tuarega o marzeniach… to namiastka Maroka, które już w październiku na cztery dni przeniesie się do Krakowa! To wszystko w ramach Festiwalu „Barwy Świata. Maroko w Krakowie”. Festiwal jest pierwszym w Polsce tak rozbudowanym wydarzeniem poświęconym w całości kulturze Maroka, jednym z najbardziej egzotycznych, różnorodnych i  unikalnych wydarzeń tego typu.  Już dziś serdecznie zapraszamy na Festiwal, który odbędzie się w dniach 20 – 23 października 2011 roku w Krakowie. Organizatorzy Festiwalu: Urząd Miasta Krakowa,  Śródmiejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Projekt Orient – serdecznie zapraszają!

12 rocznica rządów Mohammeda VI

Jego Wysokość król Maroka Mohammed VI wystąpił niedawno w Tangerze z przemówieniem do narodu. Okazją była 12 rocznica jego wstąpienia na tron. Maroko | Muhammad VI wstąpił na tron 23 lipca 1999 r. (by kewcreative) „Maroko będzie nadal bronić suwerenności i integralności swego terytorium, co nie podlega negocjacjom”, powiedział król Mohammed VI potwierdzając, że ten problem będzie miał nadal najwyższy priorytet w polityce wewnętrznej i zagranicznej.

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Państwo i polityka

Spór o status Sahary Zachodniej

Kolejne rozmowy między Marokiem i Ruchem Wyzwolenia Polisario o przyszłym statusie regionu Sahary Zachodniej nie doprowadziły do porozumienia. Sahara Zachodnia | Pustynne krajobrazy (by bobrayner) „Obie strony odrzucały propozycje strony przeciwnej”, powiedział wysłannik ONZ, Christopher Ross, po trzydniowych negocjacjach na Long Island w stanie New York. Było to już ósme spotkanie w tej sprawie.

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Państwo i polityka

Nowa konstytucja dla Maroka

Od pół roku król Maroka Mohammed VI znajduje się pod ogromną presją – reformami i nową konstytucją pragnie uspokoić naród. Maroko | Billboard z wizerunkiem króla w marokańskim Taroudant (by rebcal) Aby referendum nad nową konstytucją przebiegło pomyślnie, 47-letni monarcha nakazał ogłosić w kontrolowanych przez państwo meczetach, co poddani mają robić: głosowanie na „tak” jest narodowym i religijnym obowiązkiem. Nie było więc niespodzianki, kiedy według oficjalnych danych 98% wyborców głosowało za nową konstytucją – nawet, jeśli są wątpliwości, czy głosowanie było do końca „czyste”, a opozycja mówi o oszustwie wyborczym i „bananowej monarchii”.

Również w kategorii: Newsy z Maroka, Państwo i polityka

Prąd dla Europy z marokańskiej pustyni

Czy elektrownie słoneczne, produkujące prąd dla Europy w Afryce Północnej to fantazja, czy całkiem realna wizja? Maroko | Na pustyniach Afryki Północnej oraz Półwyspu Arabskiego planowana jest budowa elektrowni (by girlunmapped) Według projektu organizacji Desertec, po 2050 roku piętnaście procent energii elektrycznej zużywanej w Europie będzie pochodzić z elektrowni solarnych i wiatrowych zbudowanych na pustyniach Afryki Północnej oraz Półwyspu Arabskiego.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Newsy z Maroka

Najważniejsze święta państwowe i religijne

Maroko jest krajem muzułmańskim, w związku z czym obchodzi się tu szereg świąt religijnych. Popularne są także mussemy, czyli święta ku czci świętych mężów i marabutów (przywódców duchowych). Maroko | Kobiety zmierzające do meczetu (by atkinson000) Święta w Maroku podzielić można na dwie podstawowe grupy: narodowe i religijne. Te drugie są zwykle świętami ruchomymi, według muzułmańskiego kalendarza (księżycowego). Przypadają one zwykle w każdym roku o 11 dni wcześniej niż w poprzednim.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Marokańskie autobusy

Najtaniej, a zarazem bardzo wygodnie i szybko, podróżuje się po Maroku autobusami. Można nimi dojechać wszędzie tam, gdzie znajdują się drogi asfaltowe. Maroko | Autobus na ulicach Casablanki (by adam_jones) W Maroku jest 6 firm przewoźników pasażerskich: 1. CTM 2. SAT Voyageurs3. Supratour4. Satas5. Trans Baladi6. STCR

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Podróżowanie po Maroku

Podróżowanie po Maroku zwykle nie sprawia turystom większych trudności. Każdy znajdzie tu prosty i wygodny sposób na przemieszczanie się, najbardziej odpowiadający jego potrzebom, oczekiwaniom i zasobom pieniężnym. Maroko | Dzięki dobrze rozwiniętej sieci dróg, po Maroku wygodnie podróżuje się własnym samochodem (by sebastien_g) W Maroku można jeździć komfortową koleją i nowoczesnymi autobusami, a pomiędzy większymi miastami przemieszczać się drogą lotniczą.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Informacje dla kierowców

Do Maroka każdy może wybrać się własnym samochodem, ponieważ praktycznie w całym kraju sieć dróg jest na dość wysokim poziomie. Łączna suma wszystkich dróg to 68 550 km (dane z 2007 r). Maroko | Podróżowanie po Maroku własnym lub wynajętym samochodem jest dużym ułatwieniem, zwłaszcza w czasie Ramadanu, kiedy bardzo trudno jest kupić bilet na autobus czy pociąg (by teosaurio) Autostrady W Maroku znajdują się autostrady, których trasy wynoszą łącznie 613 km: 1. Rabat–Casablanca–Settat–Marrakesz, z odgałęzieniem na lotnisko Mohammeda V w Casablance2. Rabat–Larache–Tanger–Tétouan3. Rabat–Meknes–Fez Autostrady są płatne na rogatkach. Warto pamiętać, że akceptowana jest tylko gotówka. Koszt przejazdu zależy od długości...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Imprezy i festiwale

W Maroku nie brak także typowo świeckich uroczystości, wywodzących się głównie z kultury berberskiej. Tego typu święta obchodzone są zwykle lokalnie, najczęściej w małych miejscowościach, gdzie nadal kultywowane są dawne tradycje ludowe. Maroko | Festiwal muzyki Gnawa w As-Sawirze (by lalla_ali) Co ciekawe, Maroko słynie na całym świecie z festiwali muzycznych, odbywających się co miesiąc w różnych rejonach kraju. Najczęściej są to festiwale muzyki klasycznej, sakralnej, tradycyjnej czy nowoczesnej.

Również w kategorii: Kultura i obyczaje, Przewodnik po Maroku

Dżelaba

Dżelaba (nazywana także: darija, djellabah, galabiya oraz jellāb) to wierzchnia szata noszona zarówno przez mężczyzn, jaki kobiety nie tylko w Maroku, ale także w innych krajach Afryki Północnej. Maroko | Moda z ulic Casablanki (by atkinson000) Strój ten rozpowszechnił sie także w innych częściach świata, bowiem marokańscy emigranci nawet na obczyźnie dbają o zachowanie swoich tradycji, do których należy między innymi zwyczaj ubierania się w dżelaby. Dżelaba jest długa i luźna. Ma długie i szerokie rękawy oraz kaptur. Kaptur nazywany „cob” chroni nie tylko przed słońcem, ale także przed piaskiem. Bywa również tak, że sporych rozmiarów kaptur wykorzystywany jest jako dodatkowa kieszeń (np. na portfel) lub torba na zakupy.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Tradycyjny strój

Linie lotnicze

Do Maroka można się dostać samolotem praktycznie z każdego kraju Europejskiego. Równie łatwo można samolotami podróżować po samym Maroku. Kraj ten posiada 25 lotnisk, a lotnisko w pobliżu Casablanki – im. Mohammeda V – w 2008 roku było trzecim spośród Afrykańskich lotnisk pod względem intensywności natężenia ruchu pasażerskiego. Maroko | Royal Air Maroko (by luc) Międzynarodowy ruch w Maroku wzrósł diametralnie w 2007 r. o ponad 17%, co stanowiło jeden z najwyższych wzrostów na poziomie międzynarodowym na świecie. Narodowe linie lotnicze: Royal Air Maroko są aktualnie na drugim miejscu za afrykańskimi liniami lotniczymi: South African Airways pod względem częstotliwości ruchu pasażerskiego w Afryce.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Maroko - placówki dyplomatyczne

Polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne w Maroku mają swoje placówki w Rabacie, Casablance i Agadirze. W Warszawie przy ulicy Starościńskiej mieści się z kolei Ambasada Królestwa Maroka. Maroko | Powiewające marokańskie flagi (by 1l 31anc0) Ambasada Polski w Maroko Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Rabacie 23, av. Oqbah B.P. 425 Rabat, MAROC Strona internetowa: www.rabat.polemb.net Adres mailowy: rabat.wk.dyzurny@msz.gov.pl Telefony i faksy Z zagranicy: Z terenu Maroka: tel.: +212 537 77 11 73 tel.: 05 37 77 11 73 tel.: +212 537 77 17 91 tel.: 05 37 77 17 91 fax: +212 537 77 53 20 fax: 05 37 77 53 20 W pilnych sprawach, takich jak: wypadki, napady, kradzieże...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku

Maroko pogoda - pogoda w Maroku. Prognoza pogody dla Maroka

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Pogoda w Maroku