Tag: Fez

Fez

Fez jest trzecim co do wielkości miastem Maroka i najstarszym z czterech miast królewskich (Fez, Marrakesz, Meknès, Rabat). Jest też, po założeniu uniwersytetu Qairawiyin, ważnym centrum duchowym kraju. Maroko | Charakterystyczna Błękitna Brama w dawnych murach obronnych Fezu (by edoug) Miasto zostało założone przez Idrisa I w 789 roku. Ważnym kryterium wyboru miejsca pod przyszłą metropolię był dostatek wody. Dalszy dynamiczny rozwój zawdzięcza Fez dwóm falom uchodźców islamskich. W latach 817-818 przybyło tu ok. 8000 muzułmanów wypędzonych z Córdoby w Hiszpanii, a wkrótce potem 2000 rodzin z Kairouan w Tunezji. Przybysze przynieśli ze sobą zarówno ogromną znajomość techniki i rzemiosła, jak też doświadczenie i obycie z miejskim życiem. Dzięki nim Fez stał się centrum kulturalnym Maroka i jego duchowym sercem.

Również w kategorii: Maroko, Przewodnik po Maroku

Muzeum Dar Batha w Fezie

Wspaniały hiszpańsko-mauretański pałac Dar Batha położony jest na obszarze między starym (Fes el-Bali) a nowym (Fes el-Dżdid) Fezem. Budynek, mieszczący bezcenne zbytki marokańskiego rzemiosła, otoczony jest malowniczymi ogrodami. Maroko (Fez) | Budynek Dar Batha Museum (by mtl_shag ) Słynne Musée du Batha to muzeum rzemiosła i sztuki zdobniczej rejonu Maroka. Można pokusić się o stwierdzenie, że w jego wnętrzach będziemy mieli okazję poznać tajniki marokańskiej kultury i sztuki z poziomu detali. Bliższe zapoznanie się ze zgromadzonymi w muzealnym gmachu przykładami marokańskiej sztuki zdobniczej i rzeźby, będzie dla podróżnych doskonałym wstępem do późniejszego zwiedzania większych obiektów Maroka: meczetów i medres.

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Miasta Maroka, Rękodzieło

Wakacje w Maroku

Maroko jest jednym z najbardziej popularnych miejsc w Afryce. Nie bez powodu. Lista atrakcji, zabytków i wspaniałych obiektów kultury jest długa. Wielu turystów planując egzotyczne wycieczki Maroko stawia na pierwszym miejscu! Maroko | Planujesz wakacje swoich marzeń? A co powiesz na Maroko! (by travelinknu ) Uwielbiane przez turystów: Marrakesz, Casablanca, Fez, a także głośne bazary i place, żar pustyni i naturalne piękno Góry Atlas – to tylko część magicznych miejsc. Maroko kusi egzotyką, bajkową scenerią i tysiącem tętniących życiem barw i zapachów. To wspaniałe miejsce na przeżycie prawdziwej, afrykańskiej przygody.

Garbarnie skór w Fezie

Wielu turystów podczas wizyty w Maroku decyduje się na zakup skór. Te najlepszej jakości wytwarzane są w Fez. Jak się je robi i co mają w sobie takiego, że cieszą się tak dużą popularnością? Maroko | W mieście znajdują się dwie garbarnie: Sidi Moussa i Chouwara (by proimos ) Niewiele osób wie, że w trakcie produkcji skór używa się gołębich odchodów. Dzięki nim skóra jest miękka i delikatna. Żaden środek wytworzony przez człowieka nie da takiego efektu jak ptasie odchody. Jedynym minusem jest okropny zapach. Podczas obsypywania nimi skóry nie jest jeszcze strasznie uciążliwy, ale po dodaniu wody i ugniataniu nogami staje się nie do zniesienia. Podczas farbowania skór nie używa się żadnych środków chemicznych. Jedynie: mięty, henny, szafranu oraz gołębich odchodów.

Również w kategorii: Newsy z Maroka

Turystyczne wyróżnienia dla Maroka

Czasopisma i portale podróżnicze rok rocznie organizują rankingi, które prezentują czytelnikom najlepsze turystyczne wybory minionego roku. Popularny amerykański magazyn Condé Nast Traveler nie okazał się wyjątkiem i opublikował na swych łamach Readers’ Choice Awards 2012, czyli wyróżnienia przyznawane przez swoich czytelników. Maroko | Marrakesz – trzecie najpiękniejsze miasto Afryki, według czytelników Condé Nast Traveler (by kodok ) Głosowano na najlepsze miasta, wyspy, hotele i kompleksy wypoczynkowe oraz rejsy wycieczkowe i linie lotnicze. W budowaniu rankingów wzięło udział 46476 czytelników, wybierając 1306 godnych uwagi miejsc. Niektóre listy Top są ogólnoświatowe, inne dotyczą poszczególnych rejonów świata. W tym prestiżowym konkursie nie mogło oczywiście zabraknąć Maroka, a pojawiło się ono w następujących kategoriach: Top 15 hoteli w Afryce (Top 15 Hotels in Africa) i...

Również w kategorii: Przewodnik po Maroku, Newsy z Maroka, Marrakesz

Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie

Od 8 do 16 czerwca 2012 roku w Fezie miał miejsce światowy festiwal muzyki sakralnej (Fez Sacred Music Festival). W duchowej metropolii Maroka, podczas festiwalu, pokojową i harmonijną koegzystencję wiodą różne kierunki religijne. Maroko | Festiwal Muzyki Sakralnej w Fezie (by jonk) Przez tydzień świat wydaje się być lepszy, przynajmniej w Fezie. Festiwal demonstruje po raz kolejny pełną nadziei jedność kultur, która pozwala zapomnieć o mających religijne podłoże konfliktach ludzkości. Muzyczne tradycje wyrastające z różnych korzeni splatają się w tym wyjątkowym mieście i tworzą duszę świata.

Ręcznie malowane marokańskie płytki

Pięknie zdobione marokańskie kafelki są zawsze wykonywane ręcznie. Mistrzowie z miejscowości Fez, która jest centrum produkcji ręcznie malowanych płytek ceramicznych, korzystają z tradycyjnych technik ich tworzenia i zdobienia. W rezultacie możemy podziwiać niezrównane bogactwo kolorów i jakość ich rzemiosła, a nawet przywieźć do domu unikalną płytkę na pamiątkę egzotycznej podróży do Maroka… Maroko | Marokańskie kafelki są wykonywane ręcznie (by 62904109@N00 ) Obecna w całym Maroku, ale nie tylko, bo i na hiszpańskich podłogach czy glazurze w regionie Morza Śródziemnego, marokańska mozaika jest prawdziwym skarbem i elementem zdobiącym także wiele nowoczesnych domów. Rzemieślnicy Fezu znani są z wykonywania płytek najwyższej jakości i niezwykłego kunsztu. Do wyboru oferują pełną gamę kolorów (uzyskaną z lokalnych pigmentów) od miękkich zieleni i energetycznych żółci po głęboki burgund, czerwień czy żywy turkus.

Również w kategorii: Maroko, Marrakesz, Rękodzieło, Kultura i obyczaje

Muzeum Dar Batha w Fezie

Muzeum rzemiosła i sztuki zdobniczej, znajdujące się w jednym z najpiękniejszych miast Maroka, to szansa na poznanie tego wspaniałego kraju z poziomu detali. Sale wystawowe mieszczą się w XIX-wiecznym hiszpańsko-mauretańskim pałacu. Po takim wstępie możemy śmiało przystąpić do zwiedzania dużych obiektów. (fot. by amerune) Czytaj więcej>>>

Również w kategorii: Maroko, Top 10 Maroko