Meczet Hassana II to jeden z najbardziej znanych zabytków marokańskiej Casablanki. Budowę meczetu rozpoczęto w 1986 roku, jako spełnienie woli króla Hassana II. Jego życzenie wypowiedziane w dniu 51 urodzin zostało ziszczone dopiero 30 sierpnia 1993 roku.

Maroko | Detale zdobnicze Meczetu Hassana II
Maroko | Detale zdobnicze Meczetu Hassana II (by sumeja)

Meczet położony jest w malowniczej okolicy, na północ od medyny, nad samym brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Toń oceanu widoczna jest dzięki przeszklonej podłodze we wnętrzu meczetu.

Czasami, w czasie modlitw, otwierany jest również wielki dach świątyni.

Meczet Hassana II jest trzecim co do wielkości obiektem sakralnym na świecie. W głównej sali modlitewnej zmieści się aż 25 tysięcy wiernych, zaś na rozległym dziedzińcu – kolejne 80 tysięcy wiernych.

Dla lepszego unaocznienia wielkości budowli, można wyobrazić sobie, że sala modłów mogłaby bez większych trudów pomieścić katedrę Notre Dame.

Przy budowie meczetu zatrudnionych było aż 10 tysięcy marokańskich rzemieślników, a koszt przedsięwzięcia szacuje się na ok. 600 mln $.

Nad meczetem góruje minaret o wysokości ponad 200 metrów, co czyni go najwyższym minaretem na świecie i jednocześnie najwyższą budowlą w Maroku.

Maroko - Casablanca | Nad meczetem góruje minaret o wysokości ponad 200 metrów
Maroko - Casablanca | Nad meczetem góruje minaret o wysokości ponad 200 metrów (by mordoc)

W nocy z minaretu wysyłane są potężne wiązki laserów, które jednoznacznie wskazują kierunek Mekki.

Meczet Hassana II został zaprojektowany przez wybitnego francuskiego architekta Michela Pinseau.

Budowla ta zaskakuje nowoczesnością rozwiązań technicznych: w jego wnętrzach został zainstalowany system ogrzewani podłóg, elektryczne drzwi i wspominany już odsuwany automatycznie dach.

Z zewnątrz zauważalne są w konstrukcji meczetu silne wpływy francuskie, jednakże samo wnętrze należy zaliczyć do typowo marokańskich.

Drewno cedrowe do budowy meczetu zostało sprowadzone z Atlasu Średniego, marmury pochodzą z Agadiru, zaś granit z Tafraoute.

Maroko - Casablanca | Meczet Hassana II w pełnej okazałości
Maroko - Casablanca | Meczet Hassana II w pełnej okazałości (by papalars)