As-Sawira (francuska nazwa: Essaouira) – miasto na marokańskim wybrzeżu Atlantyku, położone ok. 170 km na północ od Agadiru i 170 km na zachód od Marrakeszu.

Maroko | Essaouira – kurort leżący na marokańskim wybrzeżu Atlantyku
Maroko | Essaouira – kurort leżący na marokańskim wybrzeżu Atlantyku (by chigley)

Przed uzyskaniem niepodległości przez Maroko, miasto nosiło nazwę Mogador. Ta nazwa pochodząca z okresu panowania Portugalczyków używana jest obecnie tylko w odniesieniu do pobliskiej wyspy.

Miasto zwane dzisiaj As-Sawira założyli w starożytności Fenicjanie, a później przejmowali je kolejno Kartagińczycy i Rzymianie. Jako część rzymskiego imperium, zachodnie wybrzeże Maroka znane było jako Mauritania Tingitana.

W 429 roku miasto zdobyli Wandalowie, a cztery lata później przejął je rzymski wódz Belisarius.

Od VII do X wieku region znajdował się pod panowaniem arabskiej dynastii Umayyaden, która zajęła również południe Hiszpanii.

W XV wieku marokańskie wybrzeże wraz z miastami As-Sawira, Agadir, Casablancą i Mellila, zajęli Portugalczycy.

Maroko - Essaouira | Coraz chętniej przyjeżdżają tu turyści z Europy
Maroko - Essaouira | Coraz chętniej przyjeżdżają tu turyści z Europy (by 53095491@N06)

Budowę portowych umocnień, rozpoczętą przez Portugalczyków w roku 1506, kontynuował sułtan Mulai Abdelmalek. Pod koniec XVIII wieku As-Sawira stało się największym portem Maroka. Plany twierdzy, oraz poszczególnych dzielnic miasta, sporządzał francuski architekt Théodore Cornut.

W następnych latach rosło znaczenie As-Sawira jako punktu węzłowego szlaków karawan, rósł też dobrobyt miasta.

Po zajęciu As-Sawira przez Francuzów w 1893 r. przerwane zostały jego najważniejsze powiązania handlowe, a tym samym źródła dochodów.

W dzisiejszym, niepodległym Maroko, miasto As-Sawira żyje z rybołówstwa, głównie sardynek i morskich węgorzy, oraz z turystyki.

Coraz chętniej przyjeżdżają tutaj nie tylko turyści z dużych miast marokańskich, ale również z Europy. W latach 60. ubiegłego wieku miasto było bardzo popularne wśród hippisów.

Łagodny klimat, długa na 10 km plaża i dogodne warunki dla miłośników windsurfingu to wymarzone miejsce na spędzenie zimowego urlopu.

Maroko | Mieszkańcy miasta żyją z rybołówstwa (głównie sardynek i morskich węgorzy) oraz z turystyki
Maroko | Mieszkańcy miasta żyją z rybołówstwa (głównie sardynek i morskich węgorzy) oraz z turystyki (by mwanasimba)