Około 90 km za zachód od miasta Casablanka, nad Oceanem Atlantyckim znajduje się urokliwe, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO miasto Al-Dżadida (Mazagan).

Maroko | Miasto Mazagan założone zostało przez Portugalczyków
Maroko | Miasto Mazagan założone zostało przez Portugalczyków (by ennaimi )

Al-Dżadida, często nazywane portugalskim miastem, założone zostało przez Portugalczyków na początku XVI wieku. W1769 roku przejęli je Marokańczycy. Portugalczycy zostali wówczas przesiedleni do kolonii w Brazylii, gdzie założyli osiedle Nova Mazagao.

Mazagan cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością wśród turystów. Ocean Atlantycki oraz szerokie plaże sprawiają, że jest to idealne miejsce na wypoczynek.

Oprócz błogiego lenistwa i zabaw na plaży, Mazagan oferuje nam również wiele innych atrakcji. Prawdziwą perełką jest Stare Miasto i to od niego najlepiej zacząć zwiedzanie.

W mieście znajduje się wiele świątyń. Warto podkreślić, że zdecydowanie więcej jest kościołów katolickich niż meczetów. Najbardziej znaną świątynią w mieście jest Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XVII wieku (Eglise de l’Assomption). Niedaleko znajduje się meczet – Grande Mosquee oraz kościół św. Antoniego Paderewskiego.

Najbardziej znanym zabytkiem w mieście jest cystema (Citerne Portugaise). Jest to podziemny zbiornik wodny używany przez Portugalczyków już w XVI wieku. Miejsce to można odwiedzać codziennie od 9:00 do 13:00. Koszt wstępu to około 10 Dh.

Warte uwagi są również: Stary Port rybacki i handlowy oraz Twierdza Mazagan. W mieście znajduje się również latarnia morska.

Maroko | W 2004 roku, miasti Al-Dżadida zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO
Maroko | W 2004 roku, miasti Al-Dżadida zostało na listę światowego dziedzictwa UNESCO (by klausk )

Al-Dżadida położone jest: