Nieodłącznym punktem pobytu w Agadirze są zakupy. Mowa tu nie tylko o pamiątkach, ale także napojach czy jedzeniu. Co i gdzie warto kupić w Agadirze? Podpowiadamy!

Maroko | Świeże owoce i warzywa
Maroko | Świeże owoce i warzywa (by thedadys )

Suki

Największą popularnością w Maroku cieszą się bez wątpienia suki, czyli wielkie bazary. Największy suk w Agadirze znajduje się między ulicą Abderrahim Bouabid a Rue des Souks. Miejscowi mówią, że znajduje się tu kilka tysięcy stoisk. Kupimy tu zarówno świeże owoce i warzywa, buty i ubrania, kosmetyki, jak i meble czy sprzęt do domu. Suk odwiedzany jest głównie przez Marokańczyków.

Tutaj, jak na każdym suku, podstawą zakupów jest targowanie się. Początkowe ceny są oczywiście bardzo wygórowane jednak zawsze uda nam się je zbić przynajmniej o połowę. Spacerując alejkami będziemy zapraszani do stoisk i namawiani do kupna, warto więc się uzbroić w cierpliwość.

Maroko | Suk w Agadirze
Maroko | Suk w Agadirze (by BR )

Robiąc zakupy na suku musimy być przygotowani, że zawsze zapłacimy więcej niż Marokańczycy. Nawet jeśli zdarzy się, że cena jest zapisana, to i tak sprzedawca będzie oczekiwał większej zapłaty mówiąc np. że sok jest większy i lepszej jakości czy po prostu umieszczona cena jest zła. Zdarzają się też nieuczciwi sprzedawcy, którzy wydają mniejszą resztę.

Za świeży sok pomarańczowy powinniśmy zapłacić nie więcej niż 5 DH, za tadżin (naczynie) około 20-30 DH, magnes na lodówkę – około 10-15 DH.

Idąc na suk możemy spotkać „przewodnika”, czyli mężczyznę, który będzie chciał nas zaprowadzić do celu, czyli jego rodzinnego sklepu. Pochwali się też wizytówką, ale co dziwne – każdy z nich ma taką samą. Może się zdarzyć, że jego sklep wcale nie znajduje się na suku, dlatego powinniśmy być czujni. Wielu z takich "przewodników" oczekuje drobnej zapłaty za taką krótką wycieczkę.

Maroko | Breloczki w Uniprix
Maroko | Breloczki w Uniprix (by BR )

Medyna

Miejscem, gdzie możemy kupić pamiątki jest także medyna. Znajduje się około 4-5 km od centrum turystycznego Agadiru, więc spokojnie możemy pójść pieszo podziwiając ciekawą architekturę miasta czy las oliwny.

Budowa medyny w Agadirze została rozpoczęta dopiero w 1992 roku. Zobaczymy tu (i oczywiście będziemy mieli okazję kupić) prawdziwe dzieła sztuki wykonywane przez rzemieślników, np. przepiękne meble, płytki ceramiczne czy hafty. W medynie również obowiązuje zasada targowania się.

Maroko | Za 1 DH kupimy opuncję figową
Maroko | Za 1 DH kupimy opuncję figową (by BR )

Markety i mniejsze sklepy

Jeśli nie lubimy się targować, zakupy możemy zrobić w marketach. Na Avenue Mohammed V znajduje się duży hipermarket Marjane (sieć sklepów należy do króla). Kupimy tu nie tylko artykuły spożywcze, ale i pamiątki, np. tadżin, szklaneczki czy płytę z marokańską muzyką. W Marjane robią zakupy głównie mieszkańcy, ale często też zauważyć można turystów. Nie kupimy tu alkoholu.

Uniprix jest innym marketem, dużo mniejszym. Znajduje się na Avenue Hassan II, tuż przy La vallee des Oiseaux – mini zoo. W tym sklepie kupimy: ubrania, pamiątki typu: magnesy, breloczki, tadżiny, naczynia ceramiczne i figurki z drewna tui. Znajduje się tu też szeroki wybór herbat oraz alkoholu (stoisko z nimi zamykane jest o godzinie 20:00).

Na ulicach znajduje się też wiele małych sklepów, niektóre z cenami, inne bez. Również każdy hotel ma sklepiki: z pamiątkami, spożywcze oraz kosmetyczne, gdzie zakupimy olejek arganowy czy maseczkę ghassoul.

Maroko | Na mieście tadżin można kupić za 15 DH
Maroko | Na mieście tadżin można kupić za 15 DH (by britsinvade )

Bary i restauracje

Większość osób przebywających w Agadirze stołuje się w hotelu, ale warto skosztować potraw na mieście, które smakują zupełnie inaczej. Gdzie najlepiej pójść coś zjeść? Oczywiście tam, gdzie jest najwięcej Marokańczyków. Dania są tam nie tylko smaczne, ale i 2 albo 3 razy tańsze. Wnętrze takich barów czy restauracji może nie jest zbyt zachęcające, ale jedzenie naprawdę wyśmienite. Wzdłuż promenady znajduje się wiele restauracji w europejskim stylu, ale zdecydowanie lepiej pójść nieco dalej, by poczuć marokański klimat. Przykładowo za tadżin przy plaży zapłacimy 50 DH, a w centrum miasta – 15 DH. W pobliżu suku znajduje się też wiele barów ze świeżymi rybami, krewetkami oraz kalmarami (duża porcja wraz z pieczywem i sosem kosztuje 25 DH).

Maroko | Na suku należy się targować
Maroko | Na suku należy się targować (by BR )